اقامت برای فارغ التحصیل پزشکی بین المللی

فارغ التحصیل پزشکی بین المللی
۶۲۴

 درخواست اقامت برای فارغ التحصیل پزشکی بین المللی

ما از کارکنان کادر پزشکی از جمله پزشکان، پرستاران و یا متخصصان ویژه در Iranlawcenter.com حمایت می کنیم. در این راستا لازم است که بدانیم، هدف آنها برای رفتن به خارج از کشور، ادامه تحصیلات عالیه است و یا کاری است که در آن مهارت دارند.

چه کسی فارغ التحصیل پزشکی بین المللی به شمار می آید؟

فارغ التحصیل پزشکی بین المللی، در تعریف به شخصی اطلاق می شود که مدرک پزشکی پایه را از یک دانشکده پزشکی درخارج از ایالات متحده و کانادا، دریافت کرده است. در واقع این مدرک، توسط یک هیئت تائید صلاحیت در ایالات متحده، نظیر کمیته ارتباطات آموزش پزشکی یا انجمن استئوپاتی آمریکا به فرد اعطا نشده است.

در این مورد باید گفت که محل و یا مجوز دانشکده پزشکی، تعیین کننده این است که شخص، فارغ التحصیل پزشکی بین المللی (IMG) هست یا خیر. در این راستا، لزوما شهروندی پزشک در امریکا یا کانادا کمکی به وی نمی کند. این بدان معناست که شهروندان ایالات متحده که از دانشگاه های خارج از امریکا یا کانادا فارغ التحصیل می شوند، بعنوان IMG درنظر گرفته می شوند. بنابراین شهروندان ایرانی که از دانشگاه های پزشکی در ایالات متحده و یا کانادا فارغ التحصیل شده اند، به هیچ وجه بعنوان فارغ التحصیل پزشکی بین المللی یا همان IMG درنظر گرفته نخواهند شد.

باید گفت که درخواست اقامت برای فارغ التحصیل پزشکی بین المللی فرآیندی طولانی و متنوع است، به خصوص برای ایرانیان و به ویژه برای کسانی که پس از روی کار آمدن ترامپ می خواهند درگیر این فرآیند شوند. هر چند، با وجود استثنائات و امکانات بالقوه ای که در این زمینه وجود دارد، ما می توانیم از طرف شما برای این امر اقدام کنیم. در ادامه، شرح مختصری از فرآیند انجام کار آورده شده است.

فارغ التحصیل پزشکی بین المللی

اخذ ویزا و شرایط لازم برای فارغ التحصیل پزشکی بین المللی ایرانی

برای شرکت در برنامه های آموزش پزشکی فارغ التحصیلان ایالات متحده،IMG  هایی که جزو شهروندان یا ساکنین دائمی قانونی نیستند، لازم است که ویزای مناسب برای ورود به ایالات متحده یا کانادا را اخذ کنند. دو نوع از رایج ترین ویزاها در این رابطه، ویزای کارکنان موقت (H1-B) و ویزای ویزیتور اکسچنج یا فرصت مطالعاتی (J-1) است.

 موسسه ECFMG، از طریق وزارت امور خارجه ایالات متحده، اقدام به حمایت از پزشکان خارجی برای اخذ ویزای J-1 می نماید. در این راستا لازم است که پرسشنامه ای برای وکیل شما ارسال شود که دارای مجوز قانونی در ایالات متحده است.
درباره مهاجرت پزشکان ویژه به آمریکا و شرایط آن بیشتر بدانید

انواع ویزا

ویزاهای EB

مهاجرت از طریق کار: اولویت اول EB-1

اگر توانایی قابل توجهی دارید، استاد یا محقق برجسته ای هستید و یا یک مدیر اجرایی یا مدیر چند ملیتی هستید، ممکن است واجد شرایط دریافت ویزای اولویت اول برای مهاجرت از طریق اشتغال باشید. هر رده کاری دارای شرایط خاصی است که باید درنظر گرفته شود:

 1. توانایی فوق العاده

شما باید قادر باشید که توانایی فوق العاده خود را در علوم، هنر، آموزش، کسب و کار و یا ورزش نشان دهید. برای این کار، لازم است که دستاوردهای خود نظیر جوایز ملی یا بین المللی را ارائه دهید. این دستاوردها، باید از طریق مدارک معتبری در فیلد کاری شما به رسمیت شناخته شوند. لازم نیست که پیشنهاد شغلی داشته باشید. کافی است که واجدالشرایط 3 معیار از 10 معیار زیر باشید و یا مدارکی ارائه کنید که موفقیت های شما را تائید کنند (نظیر مدال المپیک، جایزه اسکار یا پولیتزر)

 1. اساتید و محققان برجسته

شما باید دستاوردهای معتبر بین المللی خود را در یک رشته دانشگاهی خاص ارائه دهید. لازم است که حداقل 3 سال سابقه تدریس و یا تحقیق در این رشته تحصیلی را داشته باشید. شما باید با هدف تدریس یا تصدی پستی در این زمینه و یا در رابطه با فرصت مطالعاتی در یک دانشگاه یا سایر موسسات آموزش عالی، وارد ایالات متحده شوید. بنابراین لازم است که حداقل دو مورد از مدارک زیر و همچنین یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای در ایالات متحده را نیز داشته باشید.

 1. مدیران چند ملیتی یا اجرایی

در این رابطه لازم است که در 3 سال قبل از درخواست، حداقل یک سال، سابقه کار در یک شرکت خارج از ایالات متحده را داشته باشید. همچنین باید در پی ورود به ایالات متحده، به دنبال ادامه خدمات به این شرکت یا سازمان باشید. اشتغال شما در خارج از ایالات متحده، باید در یک پست مدیریتی یا اجرایی با همان کارفرما، یک شرکت وابسته یا تابع همان شرکت باشد.

کارفرمای متقاضی شما، باید یک کارفرمای امریکایی باشد. این کارفرما باید کسب و کاری را به مدت حداقل یک سال داشته باشد. لازم است که در این کسب و کار، بعنوان یک شرکت وابسته یا شریک با همان شرکتی که شما را در خارج از کشور استخدام کرده، حضور داشته باشد.

فارغ التحصیل پزشکی بین المللی

اولویت دوم  EB-2

شاید شما بعنوان شخصی حرفه ای با مدرکی پیشرفته یا معادل آن، و یا یک خارجی که دارای توانایی های استثنایی است، در پی مهاجرت مبتنی بر اشتغال با ویزای اولویت دوم هستید. در این صورت رده های شغلی و نیازمندی های زیر را مد نظر داشته باشید

شرایط لازم

 1. تحصیلات عالیه

شما باید در رابطه با شغل مورد نظرتان، مدرکی پیشرفته یا معادل آنرا داشته باشید (مدرک کارشناسی بعلاوه 5 سال تجربه کاری در فیلد مورد نظر). در این رابطه، شما باید مدارک دانشگاهی که نشان دهند سطح علمی پیشرفته ای در ایالات متحده دارید و یا مدارک تحصیلی معادل رسمی خارجی را ارائه دهید. همچنین باید نامه هایی از کارفرمای فعلی یا سابق تان که نشان می دهد پس از فارغ التحصیلی حداقل به مدت 5 سال سابقه کار در فیلد مورد نظر را دارید نیز ارائه دهید.

 1. توانایی استثنایی

شما باید قادر باشید که استعداد استثنایی خود را در زمینه علوم، هنر و یا کسب و کارتان نشان دهید. این توانایی فوق العاده “به معنی درجه ای از تخصص است که به طور قابل توجهی بالاتر از آن چیزی است که به طور معمول در زمینه علوم، هنر و یا کسب و کار مشاهده می شود.”

در این رابطه شما باید حداقل سه معیار زیر را داشته باشید:

 1. چشم پوشی از حق خود به خاطر منافع ملی (National interest waiver)

افراد خارجی که به دنبال این مورد هستند، درخواست می دهند که مجوز کارشان waived  شود، زیرا این امر مطلوب ایالات متحده است. اگرچه مشاغلی که واجد شرایط این امر هستند، توسط موسسات تعیین نمی شوند، اما national interest waiver ها معمولا برای افرادی در نظر گرفته می شود که دارای توانایی های استثنایی هستند و اشتغال آنها در ایالات متحده، به نفع این کشور است. افرادی که به دنبال national interest waiver هستند، نیازی به حمایت یک کارفرما ندارند. در این رابطه لازم است که شما واجد الشرایط حداقل 3 معیار زیر باشید تا مشخص شود که اشتغال شما به نفع این کشور بوده و امکان کار دائمی در ایالات متحده امریکا را داشته باشید.

رده اشتغال اولویت دوم (EB-2) به افرادی که توانایی های استثنایی دارند و افرادی که در حرفه خود از مدارک سطح بالا برخوردارند، گرین کارت (اقامت دائمی) اختصاص می دهد. در رابطه با EB-2، پیشنهاد شغلی و مجوز کار مورد نیاز است. البته اگر متقاضی بتواند نشان دهد که تقاضای EB-2 او به نفع منافع ملی ایالات متحده است، این الزامات را نیز می توان نادیده گرفت.

این که یک پزشک موافقت کرده است برای یک دوره زمانی در یک ناحیه مشخص کار کند، یکی از دلایلی است که خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا (USCIS) را متقاعد می کند این امر به نفع منافع ملی ایالات متحده است.
 • شما باید در امور بالینی به صورت تمام وقت کار کنید. برای اکثر کیس های پزشکی NIW، این بازه زمانی 5 سال است.
 • شما باید در پست های پایه (مانند یک پزشک عمومی، پزشک خانوادگی، متخصص داخلی، پزشک متخصص اطفال، متخصص زنان و زایمان و یا روانپزشک) کار کنید یا یک پزشک متخصص باشید.
 • شما باید در ناحیه ای که کمبود بهداشت حرفه ای دارد (HPSA)، منطقه بهداشت حرفه ای روان (MHPSA – صرفا برای روانپزشکان)، منطقه محروم از نظر پزشکی (MUA) ، یک مرکز امور کهنه سربازان یا برای متخصصان یک ناحیه ای که مشکل کمبود پزشک (PSA) دارد خدمت کنید.
 • شما باید بیانیه ای از یک سازمان فدرال یا بخش دولتی بهداشت دریافت کنید که مدرک پزشکی شما را معتبر دانسته و تائید کند که کار شما مطابق با منافع عمومی است.

اولویت سوم  EB-3

اگر شما یک کارگر ماهر یا متخصص یا جزو سایر کارکنان هستید، ممکن است واجد شرایط دریافت این ویزای مهاجرتی باشید.

 • “کارگران ماهر”، افرادی هستند که لازم است در شغل خود حداقل 2 سال سابقه کار یا آموزش داشته باشند. نیاز نیست که شغل آنها، طبیعت موقتی یا فصلی داشته باشد.
 • “متخصصین”، افرادی هستند که شغل آنها، نیازمند داشتن حداقل یک مدرک لیسانس یا یک مدرک معادل است و بعنوان عضوی از جامعه متخصصین شناخته می شوند.
 • زیرمجموعه “سایر کنان”، به اشخاصی اطلاق می شود که شغلی غیر تخصصی داشته و آموزش یا تجربه ای کمتر از 2 سال دارند. این افراد، دارای شغلی با طبیعت موقتی یا فصلی نیستند.

شرایط لازم

 1. کارگران ماهر

شما باید بتوانید حداقل 2 سال تجربه یا آموزش شغلی تان را اثبات کنید. شما باید در شغلی مشغول به کار شوید که برایش نیروی کار امریکایی آماده به کار به اندازه کافی وجود ندارد. در این رابطه نیاز به مجوز کار و یک پیشنهاد شغلی تمام وقت دائمی دارید.

 1. متخصصین

شما باید یک مدرک دانشگاهی از ایالات متحده یا یک مدرک تحصیلی خارجی معادل ارائه دهید که مجوز ورود شما به بازار کار باشد. لازم است در شغلی مشغول به کار شوید که برایش نیروی آماده به کار کافی در ایالات متحده وجود ندارد. البته باید گفت که آموزش و تجربه نیز می تواند جایگزین مدرک تحصیلی شود. در این رابطه نیاز به مجوز کار و یک پیشنهاد شغلی تمام وقت دائمی دارید.

نکته: باید گفت که محدودیت های کمتری برای رده اولویت سوم EB-3 وجود دارد، اما لازم است بدانید که اخذ ویزا در رده “سایر کارکنان” یک فرآیند طولانی مدت است.

فارغ التحصیل پزشکی بین المللی

ویزای موقت

ویزای O-1

ممکن است شما برای ورود موقت به ایالات متحده بعنوان یک پزشک، واجدالشرایط دریافت ویزای O-1 باشید. در این رابطه، متقاضی باید توانایی فوق العاده خود را از طریق ارائه مدارک ملی یا بین المللی قابل توجه نشان دهد. همچنین باید در رابطه با ادامه فعالیتش به طور موقت به ایالات متحده بیاید تا توانایی های خود را عرضه کند. برای اخذ ویزای O-1، شما باید یک کارفرما یا نماینده در ایالات متحده داشته باشید. همچنین نیاز به یک برنامه خاص برای سفر و اقامت خود داشته دارید. نویسندگان کتب پزشکی و محققان پزشکی که پژوهش های خود را دنبال می کنند، می توانند تحت این برنامه قرار بگیرند. در ضمن این ویزا، هدفی دوگانه دارد که ممکن است منجر به وضعیت مهاجرت شود.

ویزای H-1B

به طور معمول، پزشکان می توانند یک ویزای Conrad 30 Waiver یا Federal IGA waiver را به دست می آورند. این در صورتی است که حداقل 3 سال در یک منطقه محروم پزشکی در وضعیت H-1B کار کنند و اقامت دائمی (گرین کارت) را از طریق مجوز کار دائمی PERM، National Interest Waiver و گاهی ازدواج با یک شهروند امریکایی کسب کنند.

 J waiverها

هر ایالت، همه ساله توانایی حمایت از 30 پزشک را  در رابطه با J waiver ها دارد. تقریبا همه ایالات، از پزشکان کمک های اولیه حمایت می کنند. همچنین شمار ایالات حمایت کننده از متخصصین در این رابطه در حال افزایش است. اکثر ایالات، معیارهای خود را در مورد حمایت از J waiver ها برای پزشکان آنلاین ارسال می کنند.

 

برنامه Conrad 30 Waiver ،به متخصصین پزشکی J-1 ،اجازه درخواست برای waiver را می دهد.

در این صورت، این افراد می توانند تحت برنامه ویزیتور اکسچنج J-1، اقدام به تکمیل شرایط و مدارک لازم برای اقامت 2 ساله کنند. برنامه Conrad 30 Waiver در رابطه با کمبود پزشکان واجد شرایط در مناطق محروم پزشکی است.

شرایط لازم

اگر چه هر ایالت، قوانین و دستورالعمل های خود را دارد، اما به طور کلی شرایط زیر برای همه پزشکان J-1  اعمال می شود.

متخصصین پزشکی J-1 باید:

 • موافقت کنند که به طور تمام وقت، در وضعیت غیر مهاجرتی H-1B مشغول به کار شوند. لازم است که این اشتغال، در یک ناحیه مراقبت سلامتی تعیین شده توسط وزارت بهداشت و خدمات انسانی (HHS) صورت گیرد. این ناحیه، بعنوان یک ناحیه محروم بهداشت حرفه ای (HPSA)، ناحیه محروم از نظر پزشکی (MUA) و یا جمعیت محروم از لحاظ پزشکی (MUP) شناخته می شود.
 • یک قرارداد با مرکز مراقبت سلامتی واقع در یک ناحیه (HPSA، MUA یا MUP) تائید شده توسط HHS، داشته باشند.
 • در صورتی که دولت محلی، برنامه مبادله پزشک را از لحاظ مالی پشتیبانی می کند، یک نامه “بدون اعتراض (no objection)”، از کشور خود داشته باشند.
 • برای شروع، با استخدام 90 روزه از زمان دریافت waiver (نه تاریخ انقضای ویزای J-1 )، در مرکز مراقبت سلامتی موافقت کنند.

J-1 Waivers ها

مطابق با برنامه فدرال، ممکن است شرایط اقامت افراد خارجی، بر اساس پیشنهاد کار تمام وقت که توسط سازمان دولتی علاقمند در ایالات متحده (IGA) پشتیبانی می شود، در نظر گرفته شود. فرد بیگانه ممکن است مستقیما توسط IGA یا یک کارفرمای خصوصی یا دولتی استخدام شود. این امر به شرطی صورت می گیرد که کار اولیه فرد خارجی، مستقیما مطابق با ماموریت IGA باشد. در این صورت لازم است که IGA، یک توصیه نامه از بخش تجدید نظر Waiver (the Waiver Review Division) دریافت کند.

IGA  باید گواهی کند که waiver مستقیما به مأموریت او و یا برنامه های قابل توجهی در راستای مأموریتش کمک می کند. همچنین تائید کند که این استخدام در جهت منافع عمومی است.

برای مثال، یک شعبه دولتی ایالات متحده، می تواند از waiver برای یک متخصص پزشکی بیگانه حمایت کند. مشروط بر اینکه این فرد خارجی مستقیما توسط یک شعبه دولتی در ایالات متحده یا یک شرکت خصوصی طرف قرارداد شعبه دولتی مربوطه استخدام شده باشد.

فرآیند درخواست

جهت درخواست برای یک waiver ، یک متخصص پزشکی J-1 باید:

 • تحت حمایت اداره سلامتی ایالت و یا سایر سازمان های دولتی قرار گیرد.
 • اداره سلامتی عمومی که علاقمند به حمایت از متخصص پزشکی J-1 برای یک waiver است، باید جهت توصیه نامه، درخواست waiver را به بخشش تجدید نظر DOS Waiver (DOS-WRD) ارسال کند.

مسئولیت ها پس از کسب یک Waiver

اگر اداره خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) ، waiver را به شخصی اعطا کند:

 • متقاضی باید درخواست خود را همراه با توصیه نامه DOS-WRD ارسال کند تا بتواند درخواست تغییر وضعیت غیر مهاجرتی J-1  متخصص پزشکی را به H-1B ارائه دهد.
 • همسر و / یا فرزند متقاضی واجد شرایط، باید وضعیت خود را از J-2 به وضعیت غیر مهاجرتی H-4 تغییر دهند.
 • متخصص پزشکی J-1 باید حداقل به مدت 3 سال در ناحیه تعیین شده توسط HHS که بعنوان HPSA، MUA یا MUP شناخته می شود، طبابت کند.

هنگامی که دریافت کننده واجد شرایط Conrad 30 waiver ، تمام شرایط و ضوابط اعمال شده برای Waiver، از جمله مدت سه ساله کار در مرکز مراقبت های بهداشتی را به انجام رساند، او (و همسر و / یا فرزندانش)، واجد شرایط درخواست برای موارد زیر خواهند شد:

 • ویزای مهاجرتی
 • اقامت دائم
 • ویزای غیر مهاجرتی H یا L

در صورتی که دریافت کننده waiver نتواند شرایط و ضوابط اعمال شده مربوطه را به انجام رساند، او (و همسرش و / یا فرزندانش) یکبار دیگر مشمول شرایط اقامت خارجی 2 ساله تحت بند 212 (e) INA خواهند شد.

فارغ التحصیل پزشکی بین المللیکمیسیون تحصیلی برای فارغ التحصیلان پزشکی خارجی (ECFMG)

ECFMG  چیست؟

کمیسیون تحصیلی برای فارغ التحصیلان پزشکی خارجی (ECFMG)، در سال 1956 تأسیس شد. هدف این کمیسیون، ارزیابی آمادگی IMG ها برای ورود به برنامه های اقامتی نهادهای اعتبار بخشی آموزش پزشکی (ACGME) ایالات متحده است. قبل از اینکه بتوانید در آزمون کسب مجوز پزشکی ایالات متحده (USMLE) شرکت کنید و یا یک برنامه تحصیلی پزشکی را شروع کنید، لازم است که توسط کمیسیون ECFMG تائید شوید.

شرایط لازم برای کسب مجوز ECFMG

کسانی که فارغ التحصیل پزشکی بین المللی هستند باید به طور کامل واجد الشرایط کسب مجوز باشند. پس از آن کمیسیون ECFMG  یک گواهینامه استاندارد ECFMG  برای آنها صادر خواهد کرد.

 1. درخواست برای گواهینامه ECFMG

قبل از ارائه درخواست برای آزمون، لازم است که یک درخواست مجوز  ECFMG ارسال کنید. با سایت مدرسه پزشکی به آدرس World Directory of Medical Schools در مورد شرایط لازم در این رابطه مشورت کنید.

 1. شرایط لازم برای آزمون

لازم است که IMG ها، مراحل اول و دوم آزمون کسب مجوز پزشکی ایالات متحده (USMLE) را بگذرانند. این آزمون همان آزمونی است که توسط فارغ التحصیلان ایالات متحده و کانادا گرفته می شود. محدودیت های زمانی در این رابطه وجود دارد. جزئیات اطلاعات آزمون USMLE درسایت USMLE موجود است.

 • آزمون علوم پزشکی
  • گذراندن مرحله اول USMLE
  • گذراندن مرحله دوم USMLE، دانش بالینی
 • آزمون مهارت های بالینی
  • گذراندن مرحله دوم USMLE، مهارت های بالینی
مفید است: مشاوره شغلی و تحصیلی در آمریکا

برای اطمینان از اینکه نتایج شما در زمان مناسب برای شرکت در آزمون در دسترس خواهد بود، حتما باید برای مرحله دوم که در رابطه با مهارت های بالینی است قبل از 31 دسامبر سال و قبل از آزمونی که در آن شرکت می کنید اقدام کنید. IMG ها باید برای این آزمون نهایتا تا ماه مارس سال مورد نظر خود برنامه ریزی کنند.

 1. شرایط و مدارک مورد نیاز آموزش پزشکی
 • لیست مدارس پزشکی و سال تحصیلی تماما در فهرست مدارس پزشکی جهانی، موجود است.
 • اعتبار اعطا شده برای حداقل چهار سال معتبر در مدرسه پزشکی.
 • مدارک تکمیل همه اعتبارات و دریافت یک دیپلم پزشکی نهایی.
 • رونوشت نهایی مدرسه پزشکی.

فرآیند صدور گواهینامه

اولین بخش فرآیند صدور مجوز، زمانی آغاز می شود که شما درخواستی برای شماره شناسایی USMLE/ECFMG به ECFMG ارسال می کنید. به محض دریافت این شماره، شما می توانید از آن برای تکمیل درخواست گواهینامه ECFMG استفاده کنید. زمانی که درخواست خود را برای گواهینامه ارسال می کنید، می توانید برای شرکت در آزمون درخواست بدهید.

دانشجویان و افراد فارغ التحصیل پزشکی بین المللی ،می توانند روند صدور گواهینامه را شروع کنند.یکی ازالزامات صدور گواهینامه،تأیید دیپلم مدرسه پزشکی شما است. بنابراین شما نمی توانید فرایند را تا زمانی که فارغ التحصیل شده اید، کامل کنید. اما در عین حال می توانید به محض این که واجد الشرایط شرکت در آزمون شدید،برای آزمون های مورد نیاز درخواست بدهید.همه شرایط آزمون ها در طی سال اعلام خواهند شد.

فدراسیون هیئت های پزشکی ایالتی، از طریق این صفحه از سایت FCMB ، موارد خاص ایالتی را در رابطه با مجوز اولیه پزشکی صادر می کند. از جمله این شرایط، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حداقل مدرک کارشناسی ارشد مورد نیاز.
 • تعداد اقدام مجاز برای آزمون صدور مجوز.
 • محدودیت زمانی برای تکمیل مراحل آزمون که برای صدور مجوز مورد نیاز است.

متقاضیان ممکن است که زمان و پول خود را در ایالاتی هدر دهند که از لحاظ صدور مجوز های آموزشی محدودیت دارند. این ایالات، نسبت به لیست کامل فهرست جهانی مدارس پزشکی، مدارس بین المللی کمتری را شامل می شوند. بنابراین، قبل از ارسال درخواست، بسیار مهم است که از لحاظ واجد الشرایط بودن، به تائید ایالت مورد نظر و برنامه مربوطه برسید.

درخواست برای برنامه های آموزش پزشکی در ایالات متحده

از طریق پایگاه اطلاع رسانی The Fellowship and Residency Electronic Interactive Database Access (FREIDA® Online) در سایت AMA می توانید به طور مستقیم و آنلاین به برنامه های تحصیلات عالیه پزشکی که توسط انجمن پزشکی آمریکا (AMA) پشتیبانی می شود، دسترسی داشته باشید. نهادهای اعتبار بخشی آموزش پزشکی (ACGME)، همچنین یک امکان اقامت را در این صفحه در سایت ACGME ارائه می دهند. آکادمی امریکایی پزشکی خانواده (AAFP)، یک آدرس اینترنی ارائه می دهد که نسبت به دو مورد دیگر، قابلیت های جستجوی بالاتری دارد.

برای هر تخصص پزشکی، اطلاعات خاصی در مورد برنامه های فردی و هرگونه شرایط عمومی یا ویژه جهت درخواست وجود دارد. مهلت های درخواست، ممکن است در میان برنامه ها متفاوت باشد. بنابراین لازم است که شما در رابطه با مهلت هر درخواست، به طور مستقیم تماس حاصل کنید و اطلاعات مورد نیاز را بدست آورید.

اما باید گفت که در مورد اکثر برنامه ها، لازم است که متقاضیان درخواست خود را از طریق سرویس درخواست اقامت الکترونیکی (ERAS®) ارسال کنند. کمیسیون تحصیلی برای فارغ التحصیلان پزشکی خارجی (ECFMG)، هماهنگی های لازم را از طریق ECFMG برای IMG ها انجام می دهد.

برنامه تطبیق مهاجرین ملی (NRMP®)، مکانیسمی جهت ارتباط بین برنامه ها و متقاضیان است. این برنامه، همچنین هماهنگی های لازم برای دانشجویان و فارغ التحصیلان امریکایی، کانادایی و IMG ها را انجام می دهد. اگر شما می خواهید از برنامه NRMP استفاده کنید، باید ثبت نام کرده و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید.

فارغ التحصیل پزشکی بین المللیشرایط برنامه اقامت

بسیاری از اقامت گاه ها، شرایط برنامه خود را برای متقاضیان در وب سایتشان لیست می کنند. این شرایط، شامل مواردی نظیر سال تحصیلی مدرسه پزشکی، انواع ویزاهای پذیرفته شده یا تعداد اقدام های مجاز برای آزمون USMLE می شود. قبل از ارائه درخواست، در مورد شرایط اقامت تحقیق کنید و درخواست های خود را به طرزی صحیح ارسال نمایید.

برای دستیابی به اطلاعات خاص ایالتی که از آنجا درخواست اقامت خود را ارسال می کنید، از FSMB کمک بگیرید. شاید بخواهید بدانید که در طی اقامت خود، چگونه می توانید یک مجوز در یک ایالت خاص بدست آورید. برخی ایالات نظیر کالیفرنیا، لیستی از دانشکده های بین المللی شناخته شده بین المللی دارند که واجد شرایط دریافت مجوز در ایالت هستند. بعلاوه برخی از ایالات دارای محدودیت هایی در مورد تعداد اقدام مجاز برای USMLE و یا زمان بندی آزمون های USMLE مورد نظر هستند.

باید گفت که پیشنهادات ارائه شده و پذیرفته شده در طول آزمون، تحت قرارداد مشارکت آزمون است. بنابراین، صرفا متقاضیان واجد الشرایط شروع آموزش در 1 جولای در سال مربوط به آزمون، مجاز به شرکت خواهند بود. NRMP، جهت اعتبارسنجی مجدد وضعیت IMG ها، داده ها را با ECFMG مبادله خواهد کرد.

آیا نمی دانید که  واجد شرایط اخذ ویزای افراد فارغ التحصیل پزشکی بین المللی هستید یا خیر؟

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و کامل تری در مورد ویزای فارغ التحصیل پزشکی بین المللی، دارید و بندها و استثنا های این ویزای خاص برای شما گیج کننده است، وکلا و همکاران ما در مرکز مشاوره حقوق ایران با سالها سابقه در امر مشاوره و انجام امور حقوقی در زمینه ی مهاجرت، با کمال میل آماده راهنمایی و پاسخ گویی به شما هستند.

فرصت را از دست ندهید و با ما تماس بگیرید.

شماره تماس ما : 02188985178

02188985179

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت