تحریم سفر به آمریکا

تحریم سفر به آمریکا
۹۷۰

تحریم سفر به آمریکا توسط ترامپ،تصمیم دیوان عالی و لغو ممنوعیت مسافرتی برای شهروندان ایرانی

خلاصه ای از اعلامیه ریاست جمهوری 9645 ( تحریم مسافرتی 3)

در تاریخ 24 سپتامبر سال 2017، ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از طریق اعلامیه ریاست جمهوری 9645 سومین نسخه از ممنوعیت مسافرتی خود را که به عنوان تحریم مسلمانان یا تحریم مسافرتی 3 شناخته می شود، اعلام کرد.

تحریم مسافرتی 3 نامی است که به سومین نسخه از ممنوعیت مسافرتی ترامپ اختصاص پیدا کرده است. دادگاه عالی ایالات متحده در روز 26 ژوئن سال  2018 تحریم مسافرتی 3 را با رای موافق 5 نفر در برابر 4 نفر به تصویب رساند که اجازه می داد اثر تحریم سفر به آمریکا باقی بماند.

در حالی که تصمیم دیوان عالی کشور در تاریخ 28  ژوئن 2018 هنوز نسبتاً تازه بود، اعلامیه در واقع از دسامبر 2017 به دلیل دستورالعمل های پیشین دیوان عالی کشور اثر گذاری کاملی داشته است و به طور کامل به کاربرده شده است تا زمانی که تصمیم نهایی توسط دادگاه دیوان عالی کشور گرفته شود.

تحریم سفر به آمریکا در حال حاضر محدودیت های خاصی را به همه مهاجرین و بعضی غیر مهاجرین که ملیت شش کشور ایران، لیبی، کره شمالی، سومالی، سوریه و یمن را داشته باشند، اعمال می کند.

سومین تحریم سفر به آمریکا همچنین محدودیت هایی را به بازدیدکنندگان خاص ونزوئلایی اعمال می کند. (نسخه قبلی تحریم مسافرتی 3 کشور چاد را هم شامل می شد، اما این کشور از تاریخ 10 آوریل 2018 از لیست کشورهای مورد تحریم سفر به آمریکا حذف شد). این اعلامیه معافیت هایی را برای افراد خاص در بر گرفته است.

این معافیت ها افراد مقیم دائمی قانونی و مسافران دوملیتی که با پاسپورت کشوری غیر از این شش کشور سفر می کنند را شامل می شود. تحریم مسافرتی 3 به افرادی که ملیت این شش کشور مشخص شده را دارند، اعمال می شود در صورتی که:

 •  در تاریخی که اعلامیه قابل اجرا بوده است، در خارج از ایالات متحده بوده باشند؛
 •  ویزای معتبری در این تاریخ نداشته باشند؛ ممنوعیت مسافرتی
 •  برای یک ویزای مجدد و یا سایر اسناد مسافرتی واجد شرایط نباشند که تحت فرمان اجرایی ریاست جمهوری 13769 لغو شده است.

تحریم سفر به آمریکا

تحریم مسافرتی 3 دارای چندین معافیت است. افراد بیگانه ای که معافیت ندارند و تحریم سفر شامل آنها می شود، اعلامیه یک طرح برای اتباع آسیب دیده در نظر گرفته است تا واجد شرایط بودن برای رفع تحریم بر اساس  معیارهای زیر را نشان دهد:

اتباع واجد شرایط رفع تحریم مسافرتی

 • 1) سخت گرفتن های بی مورد اگر ورود ممنوع شده باشد؛
 • 2) ورود باعث منافع ملی شود؛ ممنوعیت مسافرتی
 • 3) ورود برای امنیت ملی یا امنیت عمومی تهدیدی را شامل نشده باشد
 • 4) از 30 سپتامبر 2018 وزارت امور خارجه (DOS) بیان کرده است که 1836 متقاضی تمام معیارها را داشته اند و تمام مراحل مورد نیاز را تکمیل کرده اند
 • 5) وقتی شخصی برای رفع تحریم سفر به آمریکا توسط ترامپ به عنوان فرد «پاک » تأیید می شود، این بدین معنا نیست که فرد برای رفع تحریم سفر پذیرفته شده است.

با این وجود، اعدادی که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا ارائه شده اند، یک راهنمای مفید برای درک حجم مواردی است که توسط وزارت امور خارجه امریکا برای لغو ممنوعیت مسافرتی ترامپ بررسی شده اند و از نظر وزارتخانه برای رفع تحریم ترامپ واجد شرایط بودند.

همه مهاجرین و همه غیر مهاجرین ایرانی تحت ممنوعیت مسافرتی ترامپ قرار دارند،مگر اینکه: F(دانش آموز یا دانشجو باشند)،M(دانشجو مهارت آموز یا حرفه آموز باشند) وJ (بازدید کننده تبادلی، غیرمهاجرین(اگرچه باید تحت آزمایش قرار گرفته شوند).

شاکیان از این اعلامیه اهل دولت هاوایی بودند، سه نفر با بستگان خارجی خود توسط تعلیق ورود تحت تاثیر قرار گرفتند و انجمن مسلمانان هاوایی استدلال می کند که اعلامیه قانون مهاجرت و ملیت (INA) و بندهای اساسنامه را نقض می کند.دادگاه منطقه ای دستورات مقدماتی در سطح ملی را به جز اجرای تحریم ها ممنوع کرده است. ممنوعیت مسافرتی

کنفرانس نهم این موضوع را تأیید کرده و به این نتیجه رسیده که اعلامیه دو ماده از INA را نقض کرده است:  بند 1182(f) به رئیس جمهور اجازه داد “ورود همه بیگانگان یا هر طبقه ای از بیگانگان را به حالت تعلیق درآورد” و هر زمان او بفهمد که ورودشان برای اهداف ایالات متحده مضر است و بند 1152(a)(1)(A) بیان می کند هیچ شخصی نباید به علت نژاد، جنسیت، ملیت، محل تولد یا محل اقامت در برابر صدور ویزای مهاجرتی مورد تبعیض قرار گیرد. دادگاه به ادعای بند اساسنامه دست پیدا نکرده است.

برای بیش از یک قرن، دادگاه پذیرش و محرومیت اتباع خارجی را به رسمیت شناخته است که یک ویژگی اساسی مقتدرانه است که توسط بخش های سیاسی دولت به کار برده شده است که عمدتا از کنترل قضایی ایمن است.

هر سیاست علیه بیگانگان به صورت اساسی با سیاست های مقارن در ارتباط با روابط خارجی و قدرت جنگی در آمیخته شده است زیرا تصمیمات در این زمینه ممکن است بر روابط با قدرت های خارجی دلالت کند یا طبقه بندی های تعریف شده در تغییر شرایط سیاسی و اقتصادی را شامل شود، چنین قضاوت هایی اغلب از شخصیت هایی صورت می گیرد که با مجلس قانون گذاری یا مجریه متناسب تر هستند.

این اعلامیه به صراحت با اهداف قانونی تطبیق شده است: جلوگیری از ورود اتباع بیگانه که نمیتوانند به اندازه کافی مورد بررسی قرار بگیرند و کشورهای دیگر را به بهبود عملکرد خود وادار کنند.

رئیس جمهور ایالات متحده برای صحبت با هموطنانش و برای صحبت کردن از طرف آنها دارای قدرت خارق العاده ای است. رئیس جمهورها اغلب از این قدرت استفاده می کنند تا ادعا کنند که اصول آزادی مذهبی و تحمل پذیری را به ملتشان تقدیم خواهند کرد.

جورج واشنگتن در سال 1790 به گروه یهودیان نیوپورت از رود آیلند تضمین داد که با خوشحالی از حمایت دولت ایالات متحده برخوردار خواهند بود و عقاید تعصب آمیز دینی آنها را مشمول تحریم سفر به آمریکا نمی کند، مورد آزار و شکنجه قرار نمی گیرند و او تنها نیاز به این دارد که کسانی که تحت حفاظت او زندگی می کنند، مانند شهروندان خوب عمل و رفتار کنند.

رئیس جمهور آیزنهاور در مراسم افتتاحیه مرکز اسلامی واشنگتن همچنان به مخاطبان مسلمان متعهد شد که آمریکا با تمام توان خود برای برپایی مسجدی که محل عبادت شما و برای شما باشد، خواهد جنگید.

فقط چند روز پس از حملات 11 سپتامبر 2001، رفیقان آمریکایی رئیس جمهور جورج، مسلمانان و غیرمسلمانان به طور یکسان در طول زمان غم و اندوه خود به یاد می آوردند که صورت ترور صورت واقعی اسلام نیست و این که آمریکا یک کشور عالی است و ما ارزشهای مشابهی از احترام و حرمت و ارزش انسانی را به اشتراک می گذاریم. ممنوعیت مسافرتی
ترامپ با استفاده از قدرت خود محدودیت های خاصی را برای جلوگیری از ورود اتباع خارجی تعیین کرده است که دولت ایالات متحده درباره این افراد بیگانه اطلاعات کافی ندارند و بهبود مدیریت هویت و اطلاعات را بهبود می بخشد.

تحریم سفر به آمریکا

اعلامیه یک سری محدودیت های ورودی را براساس شرایط مشخص در هر یک از محیط های مورد استفاده اعمال می کند. DHS تشخیص می دهد که آیا محدودیت ها باید اصلاح شوند یا ادامه یابند و هر 180 روز به رئیس جمهور گزارش داده شود.

رئیس جمهور ترامپ به طور مشخص تصریح کرده است که چاد اقدامات خود را به نحو کافی بهبود بخشیده است و او هم به همین ترتیب محدودیت ها را بر ملیت ها بر می دارد.

بند 1182(f) به رئیس جمهور اختیار گسترده ای برای توقف ورود بیگانگان به ایالات متحده را می دهد و او به طور قانونی از این اختیار بر اساس یافته ها می تواند استفاده کند. پس از یک بررسی جهانی در چندین سازمان، ورود بیگانگان به ضرر منافع ملی خواهد بود و تلاش شاکیان برای شناسایی کشمکش با مقررات دیگر در INA و درخواست تجدید نظرشان به اهداف و مقررات قانونی در غلبه بر زبان قانونی واضح ناموفق خواهد بود.

متن 1182(f) بیان می کند: “هرگاه رئیس جمهور دریابد که ورود همه بیگانگان یا هر کلاس از بیگانگان به ضرر منافع ایالات متحده خواهد بود،می تواند توسط اعلامیه و برای مدت زمانی که خود او تعیین می کند، ورود همه بیگانگان یا هر کلاس از بیگانگان را به عنوان مهاجران یا غیر مهاجران به حالت تعلیق درآورد و یا برای ورود بیگانگان محدودیت هایی که خودش مناسب پنداشته قائل شود ” تحریم مسافرتی 3

با اصطلاحات مندرج، بند 1182(f) به رئیس جمهور  در هر بند احترام می گذارد و به او تصمیم هایی را واگذار می کند و (“هرگاه تشخیص دهد که ورود بیگانگان به ضرر منافع ملی خواهد بود) ورودشان به حالت تعلیق درمی آید. برای چه مدتی به حالت تعلیق درمی آید؟ (“برای مدت زمانی که او لازم بداند”) و در چه شرایطی به حالت تعلیق درمی آید؟(“هر محدودیتی که او پنداشته مناسب است”). بنابراین، تعجب آور نیست که قبلا مشاهده کردیم که بند 1182 (f) به رئیس جمهور قدرت گسترده ای برای اعمال محدودیت های ورود می دهد به علاوه آن محدودیت هایی که در جای دیگر در INA ثبت شده اند. تحریم مسافرتی 3

اعلامیه رئیس جمهور برای منع ورود بیگانگان به ایالات متحده آمریکا در هیئت جامع نمایندگان قرار می گیرد. تنها پیش شرطی که در بند 1182 (f) آمده است این است که رئیس جمهور ورود بیگانگان را به ضرر منافع ایالات متحده ببیند.

اگر قصد مهاجرت به آمریکا را دارید، با ما تماس بگیرید.

تیم مشاوره ی مجرب “مرکز مشاوره حقوق ایران” و

وکیل بین المللی برای رفع تحریم سفر به آمریکا ،شما را در این امر یاری خواهند کرد.

مهاجرت به آمریکا دیگر یک رویا نیست.

وکیل و مشاور مجرب ما تجربه سالها زندگی، تحصیل و کار در آمریکا را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.

شماره تماس ما :80-88985178-021

۲ نظرات
 1. محمدرضا پناهی می گوید

  سلام. ببخشید الان برای مهاجرت به آمریکا تو این وضعیت میشه اقدام کرد و کدوم راه بهتره ممنون میشم راهنمایی کنید ؟

  1. شیوا درویش ها می گوید

   سلام وقت بخیر. بله امکانش هست. جناب وکیل دکترای حقوقشون رو از آمریکا گرفتن و آمریکایی هستند و به خوبی با قوانین و شرایط و ضوابط کشور آمریکا آشنایی دارند و میتونن راهنماییتون کنن. برای گرفتن وقت ملاقات حضوری با ایشون لطفا با شماره تماس دفتر در ارتباط باشید.

   شماره تماس مرکز مشاوره حقوقی ایران ۰۲۱۶۶۷۴۶۴۵۴

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت