شرایط اخذ تابعیت آمریکا

۲,۵۰۵

آمریکا کشوری است که توسط مهاجران بنا شده است. شاید گرفتن تابعیت آمریکا آرزوی بزرگ بسیاری از افراد باشد. به همین دلیل بسیاری تلاش می کنند که شرایط تابعیت این کشور را اخذ کنند. اما اینکه چگونه می توان تابعیت آمریکا را اخذ کرد، از چه روش هایی می توان برای اخذ تابعیت آمریکا اقدام کرد، کلا سیستم تابعیت آمریکا چگونه سیستمی است و سوالاتی از این دست فکر بسیاری را به خود مشغول نمونده است.

در ابتدا باید پرسید، دریافت تابعیت آمریکا چه مزایایی دارد؟

وقتی فردی تابعیت آمریکا را بگیرد  مزایای بسیاری همچون یک شهروند  آمریکایی خواهد داشت که به طور خلاصه عبارتست از:

  • حق رأی
  • ورود آسان تر اعضای خانواده به ایالات متحده
  • فرزندان تازه متولد شده  شهروندان هم تبدیل به شهروند آمریکایی و استفاده از مزایای تابعیت آمریکا می شوند.
  • دسترسی آسان  به نظام آموزش عالی ایالات متحده
  • امکان پیدا کردن شغل های فدرال بیشتر
  • امکان استفاده از خدمات رایگان بهداشت و درمان ایالات متحده

 

در صورت کسب اطلاعاتی در باره مهاجرت می توانید به مقاله مهاجرت به آمریکا مراجعه نمایید.

روش های گرفتن تابعیت آمریکا کدامند؟

 

1- تابعیت آمریکا از طریق تولد (مشهور به اصل خاک)

هر کودکی که در آمریکا متولد شود به طور طبیعی یک شهروند آمریکا محسوب می شود؛ حتی اگر مادر او به طور غیرقانونی در آمریکا حضور داشته است. البته این قانون شامل کودکی که پدر و مادر او در زمان تولدش یک دیپلمات خارجی بوده اند نمی شود اما باقی افراد را در بر می گیرد.

2- تابعیت آمریکا از طریق پدر و مادر (مشهور به اصل خون)

اگر از بین پدر یا مادر کودکی، دست کم یکی از آن ها در زمان تولد فرزندشان تبعه آمریکا بوده باشند، حتی اگر آن کودک خارج از آمریکا به دنیا بیاید به طور طبیعی تابعیت آمریکا را اخذ می کند.

اگر هم پدر و هم مادر در زمان تولد فرزندشان در خارج از آمریکا، شهروند آمریکا بوده اند و دست کم یکی از والدین قبلا در آمریکا اقامت داشته است، کودک به طور طبیعی تابعیت آمریکا را اخذ می کند.

اگر فقط یکی از والدین در زمان تولد فرزندشان در خارج از آمریکا، شهروند آمریکا بوده است و آن پدر یا مادر قبلا دست کم پنج سال در آمریکا اقامت داشته است، و دست کم دو سال از آن پنج سال بیشتر از ۱۴ سال سن داشته است، کودک به طور خودکار تابعیت آمریکا را اخذ می کند.

 

تابعیت آمریکا

 

3- تابعیت آمریکا از طریق فرزند خواندگی

کودکان دارای گرین کارت آمریکا که هنوز به سن 18 سال نرسیده باشند و پدر یا مادرشان شهروند آمریکا باشند و برایشان درخواست داده شود تابعیتشان مورد قبول خواهد بود.

4- شهروندی پس از فوت

شهروندی پس از فوت به اتباع خارجی ای اعطا می شود که حین خدمت فعالانه در نیروهای مسلح آمریکا طی جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، نبردهای کره و ویتنام یا دوره های نبردهای خصمانه دیگر جان خود را از دست داده اند. این اعطای تابعیت بعدها به درد فرزندان این افراد می خورد که به این وسیله بتوانند تابعیت کشور آمریکا را اخذ کنند.

5- گواهی کنسولی ثبت تولد

اگر فردی خارج از آمریکا به دنیا آمده باشد و والدین وی در آن زمان شهروند آمریکا بوده اند، می تواند در یک کنسولگری آمریکا، تولدش را ثبت کنند. خانواده  این فرد اگر تا پنج سال بعد از تولدش این کار را انجام داده باشند، اخذ تابعیت آمریکا امکان پذیر خواهد بود.

اما اگر پدر و مادر اقدامات لازم برای ثبت تولد فرد قبل از پنج سالگیش در یک کنسولگری را انجام نداده باشند، امکان اخذ آن برای این فرد مقدور نیست. همچنین اگر والدین اصل گواهی و کپی های دریافتی آن در زمان تولد را گم کرده باشند، راهی وجود ندارد که فرد بتواند رونوشت یا المثنی آن را بگیرید.

این فرد باید  نسبت به دریافت پاسپورت یا گواهی تابعیت اقدام کند که البته می تواند امیدوار باشد که با طی روال قانونی تابیعت خود را اخذ کند.

 

همچنین مطالعه کنید: سیتیزن آمریکا کیست؟

 

برای این که فردی بتواند تابعیت آمریکا را دریافت کند برخی از مسئولیت ها را باید بپذیرد که به طور خلاصه به شرح زیر هستند:

  • سوگند وفاداری
  • امکان خدمت در هیئت های منصفه
  • پرداخت همه مالیات های موجود اعم از محلی، ایالتی، و فدرال بر اساس قوانین مالیاتی کشور
  • ثبت نام در خدمت داوطلبانه نظام وظیفه

آیا سوالاتی مرتبط با تابعیت آمریکا ذهن شما را به خود مشغول کرده اما هنوز هم نتوانسته اید پاسخ خود را بیابید؟

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید با وکلا و مشاورین ما تماس حاصل کنید.

ما در طول مشاوره تمامی شرایط شما را بررسی می کنیم و به شما بهترین انتخاب ها را ارائه می دهیم تا شما بتوایند به راحتی تمامی گزینه های ممکن را در نظر بگیرید.

به کمک وکلای ما شانس خود را برای زندگی بهتر در آمریکا از دست ندهید.

شماره تماس ما : ۰۲۱۶۶۷۴۶۴۵۴

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت