شرایط و مدارک لازم برای ویزای نامزدی آمریکا

۲,۲۷۱

مدارک لازم برای ویزای نامزدی آمریکا را بشناسید!

در صورتی که یک شهروند آمریکایی با یک فرد خارجی نامزد کرده و در حال ازدواج باشند، یک روش اخذ گرین کارت آمریکا برای نامزد اومی تواند استفاده از ویزای K-1 باشد. ویزای نامزدی K1 مخصوص کسانی است که با شهروند ایالات متحده نامزد کرده باشند. در این مقاله به توضیح شرایط و مدارک لازم برای ویزای نامزدی آمریکا می پردازیم.

ویزای K1 فقط برای یک دوره ۹۰ روزه اجازه ماندن نامزد مهاجر را در ایالات متحده می دهد.

در طی این ۹۰ روز حتماً باید ازدواج رسمی انجام شود. در غیر این صورت، نامزد مهاجر باید به کشور خود بازگردد. البته هیچ مانعی در آینده برای درخواست دوباره او جهت اخذ ویزای K-1 به وجود نمی آید. ذکر این نکته لازم است که یک شهروند آمریکا خود نمی تواند از ویزای K1 استفاده کند.

 مدارک لازم برای ویزای نامزدی آمریکا

اما شرایط لازم برای ویزای نامزدی آمریکا چیست؟

 • در وهله اول فرد باید شهروند ایالات متحده باشد.
 • در طول دو سال گذشته به طور مداوم با نامزد خود در ارتباط بوده باشد.
 • هر دو طرف از نظر قانونی مانعی برای ازدواج نداشته باشند.
 • قصد جدی برای ازدواج در طول دوره ۹۰ روزه را داشته باشند.

درباره مهاجرت به آمریکا بیشتر بدانید.

قوانین مصاحبه حضوری و استثناهای آن

به منظور معاف شدن فرد متقاضی از مصاحبه حضوری، بندی در قانون وجود دارد که عنوان این بند به صورت زیر است:

اگر اثبات شود که موافقت با مصاحبه متقاضی منجر به مشکلات جدی برای او می شود و یا در تناقض با آداب و رسوم فرد مهاجر باشد، او می تواند از ملاقات حضوری معاف شود.

متأسفانه استثنای اول در این بند از قانون به ندرت و فقط در شرایط بسیار حاد برای کسی اجرا می شود. در واقع کلمه “مشکلات جدی” که در این بند قانون به آن اشاره شده است، در سازمان مهاجرت آمریکا تقریباً نشانگر غیر ممکن بودن اجرای این بند است. یعنی این بند فقط افرادی را شامل می شود که به شدت معلولیت جسمی و یا ذهنی دارند و امکان سفر با هواپیما را ندارند.

استثنای دوم هم برای تعداد بسیار محدودی از افراد می تواند تحقق یابد و همراه با دشواری های بسیاری برای کسب رضایت دولت خواهد بود.

مرحله خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات متحده

برای شروع پروسه مدارک لازم برای ویزای نامزدی آمریکا و دریافت ویزای نامزدی، در ابتدا متقاضی باید یک درخواست به سازمان مهاجرت آمریکا (USCIS) ارسال کند. متقاضی و نامزد او برای اثبات واجد شرایط بودن خود برای دریافت ویزای نامزدی، باید فرمها و اسناد متعددی را به USCIS ارسال کنند. تأیید یک ویزای K-1 مدت زمان ۲ هفته تا ۷ ماه طول می کشد. گفتنی است که مشاهده یک خطا در مدارک این پروسه را طولانی تر خواهد کرد.

مرحله سفارت/کنسول‌گری ایالات متحده

پس از دریافت تأییدیه، پرونده به سازمان مرکزی ویزای بین المللی (NVC) ارسال می شود. جایی که تحقیقات در مورد سوابق نامزد مهاجر انجام می شود. سپس NVC پرونده را جهت بررسی صلاحیت فرد به سفارت و یا کنسول گری ایالات متحده (موجود در کشور متقاضی) ارسال می کند.

پس از دریافت مدارک لازم برای ویزای نامزدی آمریکا در سفارت و اتمام نتیجه گیری ها، مهاجر باید یک سری معاینات پزشکی را در کلینیک تعیین شده سپری کند و بعد از آن برای ارائه یک سری فرم های جدید و مدارک پشتیبانی در کنسول گری حاضر شده و یک مصاحبه حضوری با نماینده سفارت داشته باشد.

در صورتی که کارهای اداری به طور کامل انجام شود و هیج مشکلی در مصاحبه وجود نداشته باشد‌، معمولاً تا یک هفته بعد از انجام مصاحبه، ویزا صادر می شود.

دلایل احتمالی عدم دریافت ویزا چه هستند؟

 • گم کردن مدارک.
 •  اشتباه انجام دادن کارهای اداری.
 •  اختلاف سنی زیاد بین زوجین.
 •  فرد مهاجر نمی تواند درخواست رضایت نامه ترک فرزند خود از کشور مقصد را از همسر سابقش داشته باشد.
 •  داشتن ضعف در زبان انگلیسی.
 •  عدم وجود شواهد کافی مبنی بر ارتباط زوجین به مدت کافی.
 •  مهاجر قبلاً در آمریکا بوده و بیش از زمان معین در آنجا مانده باشد.
 •  شهروند آمریکا قبلاً اسپانسر یک فرد خارجی دیگر برای دریافت گرین کارت شده باشد و در حال حاضر نتواند ثابت کند که او از لحاظ قانونی شرایط مناسبی دارد.
 •  مهاجر سابقه کیفری داشته باشد.
 •  مهاجر بیماری جدی و یا مسری داشته باشد.
 •  سعی به کلاهبرداری هنگام ارئه مدارک لازم برای ویزای نامزدی آمریکا.

مدارک لازم برای ویزای نامزدی آمریکا

شرایط و قوانین ویزای صادر شده (K1) برای فرد مهاجر در ایالات متحده

در ابتدا ویزای مهاجر موقتی است. اما به راحتی قابلیت تبدیل به ویزای دائمی را دارد. پس از ازدواج فرد مقیم می تواند از طریق فرم I-485 تقاضای صدور ویزای اقامت دائم برای همسر خود داشته باشد. چند ماه بعد این زوج به یک دفتر محلی USCIS برای مصاحبه فرا خوانده می شوند. سپس یک ویزای اقامت دائم مشروط دو ساله صادر می شود.

۱ سال و ۹ ماه بعد این زوج می توانند برای دریافت اقامت ۱۰ ساله اقدام کنند. ۳ سال پس از این که فرد مهاجر اولین گرین کارت خود را دریافت کرد، واجد شرایط شهروندی است.

 

سؤالات متداول در مراحل و مدارک لازم برای ویزای نامزدی آمریکا

۱. آیا می توانم با نامزدم در خارج از کشور ازدواج کنم و او را با ویزای K-1 به آمریکا ببرم؟

خیر. ویزای نامزدی فقط در شرایطی قابل استفاده است که ازدواج در آمریکا صورت پذیرد. ولی اگر ازدواج کرده اید، می توانید از طریق فرم I-130 ویزای مربوطه را برای همسر خود درخواست کنید. تنها استثنایی که می تواند شامل آن شود این است که اگر ازدواج مذهبی و یا طبق رسومات محلی انجام شده باشد، ممکن است ویزای K-1 برای آن قابل دریافت باشد.

۲. سطح درآمد من خیلی پایین است و نمی توانم طبق قوانین دولتی حامی مالی باشم. آیا راهی برای رفع این مشکل وجود دارد؟

خیر. شما نمی توانید از ملزومات حمایت مالی سرپیچی کنید. با این حال این امکان وجود دارد که یک نفر را برای کمک به خود پیدا کنید. این فرد باید بتواند تمام توقعات مالی و اسنادی دولت را به طور کامل برآورده سازد. شما حتماً باید تمام فرم ها و مدارک خود را کامل و صحیح ارسال کنید. حتی اگر نشان دهنده درآمد کم شما باشند.

۳. نامزد من قبلاً از ویزای مسافرتی B1/B2 آمریکا محروم شده است. آیا می توانیم برای ویزای K-1 درخواست کنیم؟‌

در اکثر مواقع، خیر. البته اگر نامزدتان در مصاحبه دریافت ویزای B1/B2 اشتباه عمدی و یا سهوی انجام نداده باشد، ممکن است بتواند ویزای K-1 دریافت کند.

۴. نامزد من بیش از زمان تعیین شده در آمریکا مانده است. آیا در حال حاضر می تواند از ویزای K-1 استفاده کند؟

اگر این زمان بیش از ۱ سال باشد، دیگر نمی تواند تا ۱۰ سال به آمریگا بازگردد. اما اگر این زمان ۶ ماه تا ۱ سال باشد، اجازه ورود به آمریکا را فقط تا ۳ سال نخواهد داشت.

۲ نظرات
 1. مهدی می گوید

  با سلام , حدود ۴ ماهه با یه دختر امریکایی اشنا شدم ,قرار با هم ازدواج کنیم . اون اصرار داره بوسیله اینکه بچه دار شیم و حامله شدن میتونم زودتر بتونم به امریکا مهاجرت کنم. نظر شما چیه, با ویزای نامزدی زودتر میتونم به امریکا مهاجرت کنم یا ویزای ازدواج . یا این پیشنهاد ,ممنون

  1. محمد قنبری می گوید

   سلام سال نو مبارک وقت بخیر
   ببینید بچه دار شدن تو سرعت عمل شاید تاثیر بزاره ولی بعد از اینکه بچه به دنیا بیاد نه قبلش
   و پروسه زمانی به هرحال من حس میکنم فرقی نداره
   ویزا ازدواج مهمه نه نامزدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت