مدت زمان گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج

۶,۸۱۳

به طور کلی، مدت زمان گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج معمولاً بین 10 تا 38 ماه است. این مدت زمان بستگی به این دارد که فرد متقاضی با شهروند ایالات متحده ازدواج کرده باشد یا با یک نفر که دارای گرین کارت آمریکا باشد. همچنین به این بستگی دارد که محل زندگی کنونی متقاضی در کجا باشد (داخل خاک ایالات متحده یا بیرون از آن).

گرین کارت ازدواج این امکان را به همسر شهروند آمریکایی یا همسر دارنده گرین کارت آمریکا میدهد که بتواند در ایالات متحده زندگی و کار کند. دارنده گرین کارت آمریکا، اجازه اقامت دائم در آمریکا را خواهد داشت. اما اگر بخواهد، میتواند برای شهروندی آمریکا نیز درخواست دهد. پس از گذشت 3 سال، درخواست شهروندی او تأیید خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را هم مطالعه نمایید : مهاجرت به آمریکا

مدت زمان گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج

برای اطلاع دقیق از مدت زمان گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج جدول زیر را بخوانید:

 

مدت زمان گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج در آمریکا

کسی که با آن ازدواج میکنیدمحل زندگی کنونی شمامدت زمان انتظار
شهروند آمریکادر داخل آمریکا10 تا 13 ماه
شهروند آمریکاییخارج از آمریکا11 تا 17 ماه
 دارنده گرین کارت آمریکادر داخل آمریکا29 تا 38 ماه
 دارنده گرین کارت آمریکاخارج از آمریکا23 تا 32 ماه

 

افرادی که در داخل آمریکا زندگی میکنند و با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده اند

این افراد باید ابتدا وضعیت ازدواجشان معلوم شود که از طریق تکمیل فرم I-130 صورت میپذیرد. سپس همزمان باید با تکمیل فرم I-485 برای اخذ گرین کارت اقدام نمایند. این پروسه بین 9 تا 11 ماه طول میکشد.

سپس مرحله مصاحبه و تأیید است که بین 1 تا 2 ماه طول خواهد کشید. در نتیجه، مدت زمان انتظار در مجموع حدوداً 10 تا 13 ماه زمان میبرد.

 

افرادی که در داخل آمریکا زندگی میکنند و با یک نفر دارنده گرین کارت آمریکا ازدواج کرده اند

این افراد باید فرم I-130 را ابتدا تکمیل نمایند تا وضعیت ازدواجشان معلوم شود. مدت زمان این پروسه 11 تا 15 ماه است. سپس باید برای تایید گرین کارت به آگهی نامه ویزا (visa bulletin) نگاه کنند که بین 8 تا 10 ماه طول میکشد.

سپس مرحله ثبت نام برای گرین کارت است که از طریق فرم I-485 و در مدت 9 تا 11 ماه انجام میشود. مرحله مصاحبه و تایید نیز 1 تا 2 ماه زمان میبرد. زمان کل انتظار برای این افراد بین 29 تا 38 ماه تخمین زده شده است.

 

 

افرادی که در خارج زندگی میکنند و با شهروند آمریکایی ازدواج کرده اند

مرحله اول برای این دسته که همان تکمیل فرم I-130 است، بین 7 تا 10 ماه طول میکشد. مرحله بعد ثبت نام برای دریافت گرین کارت از طریق مرکز بین المللی ویزا است که بین 3 تا 5 ماه طول میکشد. مراحل مصاحبه و تایید نیز مانند موارد قبلی بین 1 تا 2 ماه زمان میبرد.

تخمین مدت زمان گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج برای این افراد بین 11 تا 17 ماه است.

 

افرادی که در خارج زندگی میکنند و با فرد دارنده گرین کارت آمریکا ازدواج کرده است

این افراد در مرحله اول یعنی تکمیل فرم I-130 باید 11 تا 15 ماه منتظر بمانند. سپس باید مدت زمانی بین 8 تا 10 نیز برای تایید در آگهی نامه ویزا منتظر بمانند. مرحله بعد بررسی وضعیت صلاحیت متقاضی برای دریافت گرین کارت از سوی سازمان بین المللی ویزا است که بین 3 تا 5 ماه طول میکشد. مرحله آخر نیز انجام مصاحبه و تایید است که مانند دیگر موارد بین 1 تا 2 ماه زمان نیاز دارد.

تخمین مدت زمان گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج برای این افراد بین 23 تا 32 ماه است.

 

visa bulletin چیست و مدت زمان دریافت گرین کارت در آن چقدر است؟

visa bulletin آگهی نامه ای است که ماهانه منتشر میشود و نشان میدهد که کدام متقاضیان گرین کارت میتوانند به مرحله بعد بروند. اسامی منتشر شده در این آگهی نامه اسامی بر اساس زمان تکمیل فرم I-130 است.

اگر متقاضی همسر شهروند آمریکایی باشد، نیازی به منتظر ماندن برای این آگهی نامه نیست. چراکه فامیل درجه 1 شهروندان آمریکایی مانند همسر، پدر و مادر و فرزند زیر 21 سال مجرد، بدون انتظار و سریع از این مرحله رد میشوند و گرین کارت آنها در دسترس قرار میگیرد.

اگر متقاضی همسر یا فرزند زیر 21 سال و مجرد فرد دارنده گرین کارت آمریکا باشد، باید حدود 12 تا 18 ماه برای گرین کارت خود در آگهی نامه ویزا منتظر بماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت