چند و چون مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

۱,۸۶۷

اگر شما هم خواهان مهاجرت به آلمان هستید، طبعا یکی از روش های مهاجرت به آلمان می تواند مهاجرت از طریق تحصیل باشد. در این مقاله تلاش کرده ایم تا جزئیاتی در این باره را در اختیار شما قرار داهیم. پس با ما همراه شوید.

دراینجا سعی داریم تا برخی از دلایل اصلی که باعث می شوند سفارت آلمان از دادن ویزا به دانشجویان اجتناب میکند را بیان کنیم. باید تأکید کنیم که این دلایل تنها دلایل رد ویزای دانشجویی نیستند.
همچنین نکته بسیار مهم این است که تصمیم نهایی برای صدور و یا رد کردن ویزا صرفا وابسته به افسر ویزا نیست نخواهد بود.

تمام افسران ویزا بر اساس عملکرد شما در مصاحبه پیشنهاد مثبت یا منفی ارائه میدهند. بنابراین، شما ممکن است در مصاحبه ویزایتان را فوق العاده خوب انجام دهید و باز هم از دادن ویزا برای مهاجرت به آلمان اجتناب شود. همچنین ممکن است مصاحبه ضعیفی انجام دهید ولی در این شرایط ویزای خود را دریافت کنید و از انجام این کار شگفت زده شوید!

مهاجرت به آلمان

حال تعدادی از دلایل رد ویزای دانشجویی را باهم بررسی می کنیم:

1-دولت مشخصات شما را منطبق بر نیازهای آینده خود نمی بیند:

در رابطه با مهاجرت به آلمان باید گفت، کشورآلمان مانند بسیاری از کشورها نیاز زیادی به کارگران ماهر دارد. آنها به دلیل جمعیتی که میانگین سنی آنها زیاد است نیاز به ایده های جدید نیروی جوان دارند. می توان گفت، تحصیل رایگان برای دانش آموزان بین المللی، به منظور پیدایش تفکرات جدید از سراسر جهان گسترش یافته است.
آنها امیدوارند که این نیروهای جوان، زبانشان(زبان آلمانی) را یاد بگیرند و وارد سیستم کاری خود شوند. سپس آنها می توانند به سمت پر کردن جایگاه های ماهرانه ای که شهروندان آلمانی قادر به پر‌کردن آن نیستند، پیش روند.

در حال حاضر آلمان نیاز زیادی به دانشمندان و مهندسان دارد. با این حال این بدان معنا نیست که آنها نیازی به افراد متخصص در سایر امور ندارند.
هنگامی که برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل درخواست می کنید، دولت آن ایالتی که دانشگاه شما در آن قرار دارد عامل تعیین کننده ای ار در تایین اینکه آیا ویزا به شما داده شود یا نه، ایفا می کند.

همچنین مطالعه کنید: مهاجرت تحصیلی به آمریکا

این عاقلانه نیست که بخواهید در یک دوره، مهندسی و علوم را بخوانید فقط به این دلیل که گمان میکنید اگر به دنبال این برنامه ها بروید، احتمال بیشتری برای تأمین ویزای دانشجویی وجود دارد. در این صورت  احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما در نهایت از دانشگاه خود اخراج شوید زیرا شما در این دوره به حد نصاب نمرات نرسید اید.

اگر شما بعد از مهاجرت به آلمان  و وقتی در یک دانشگاه آلمانی پذیرفته شوید، نمرات ضعیفی کسب کنید، به واسطه عملکرد ضعیفتان، ویزای دانشجویی خود را از دست می دهید و ممکن است مجبور شوید به خانه بازگردید.به همین دلیل توصیه می شود که برنامه ای را که واقعا در آن علاقه و انگیزه دارید انجام دهید.

لازم است بدانید که  نامه انگیزشی شما باید نشان دهنده ی این باشد که شما می توانید از دوره ای که انتخاب کرده اید به نفع آلمان و کشور خودتان باشد.

در نوشتن یک نامه انگیزشی کامل، شما باید وقتی که نقاط قوت خود را برجسته کردید و نقاط ضعفتان را به حداقل رساندید، یک وکیل بگیرید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا راه های دیگری برای بهبود شانس موفقیت شما وجود دارد؟

 

2-وضعیت مالی ضعیف نامطلوب

با توجه به این که اکثر موسسات در آلمان هزینه های تحصیل را نمی پردازند، شما باید به طور صحیح وضعیت مالی خود را برای بقا و مهاجرت به آلمان بررسی کنید.

سفارت آلمان می خواهد دانشجویان بر مطالعات خود متمرکز باشند، از طرفی نمی خواهد آنها را به دلیل مشکلات مالی متفرق کند. چرا که فقدان بودجه کافی، می تواند دانش آموزان را مجبور به انجام جرم و جنایت کند. آنها همچنین ممکن است مطالعات خود را نادیده بگیرند .
بنابراین سفارت آلمان تاکید زیادی بر توان مالی دانش آموزان دارد. دانش آموزان برای پرداخت هزینه زندگی بعد از مهاجرت به آلمان تقریبا 720 یورو در هر ماه نیاز دارند. بسته به شهری که در آن زندگی میکنند،امکان دارد این هزینه ها بالاتر یا پایین تر باشد.

 

مهاجرت به آلمان

انتظار میرود که دانشجویان حداقل سالیانه  تا 8700 یورو برای صدور مجدد ویزا هزینه کنند. به همین ترتیب، اگر سفارت آلمان یقین پیدا کند که شما ممکن است مشکلی در تامین هزینه مطالعاتی خود داشته باشید، این امر به راحتی می تواند منجر به رد شدن ویزای شما شود. سفارت آلمان هر ساله سختگیرانه تر از قبل عمل می کند و  اثبات تمکن مالی را بیشتر بررسی می کند .

برخی از سفارتخانه ها علاوه بر حساب مسدود شده، درخواست صورتحساب های بانکی و اسناد مالی خود را نیز دارند. دلیل این امر این است که آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که آیا اسپانسر شما بعد از اینکه شما مهاجرت به آلمان داشته باشید، در وضعیت مالی است که هر سال برای مدت تحصیل شما بتواند 8640 یورو به شما ارسال کند یا خیر.

 

همچنین مطالعه کنید: تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

 

در مهاجرت به آلمان به یاد داشته باشید که سفارت آلمان بر این فرض است که شما در زمانی که به آلمان میروید، مشغول به کار پاره وقت نیستید. این نکته ای است که باید بسیار دقت داشته باشید. لطفا از چند ماه قبل از مصاحبه خود، از گرفتن مبالغ زیاد پول و خالی کردن آن و انتقال به حساب اسپانسرتان خودداری کنید زیرا آنها به راحتی می توانند این عمل را شناسایی کنند.
توصیه می شود فردی را انتخاب کنید که در حساب خود برای چندین سال دارایی قابل توجهی داشته باشد. همچنین، او نباید کمتر از 1500 یورو در هر ماه درآمد داشته باشد و نباید افراد زیادی به او وابسته باشد. اگر اسپانسر شما کمتر از آن درآمد کسب کند، ممکن است از اینکه هر سال مبالغ مورد نظر را به شما دهد، دچار شک و تردید شود.

حتما به این‌نکته توجه داشته باشید که حامی شما نباید لزوما با شما مرتبط باشد. مهم این است که او باید انگیزه خوبی برای حمایت از شما داشته باشد. بهتر است یک عضو غیر خانواده با زمینه مالی قویتری  داشته باشید که دارای پس انداز مالی خوبی است.

این ها قطعا حوزه هایی هستند که یک وکیل می تواند با آن کنار بیاید. شما نباید سعی کنید آن را به تنهایی انجام دهید. نکته مهم دیگر این است که شما باید یک مشاوره حقوقی خاص در مورد پرونده خود داشته باشید.

3-مشخصات دانشگاهی ضعیف

افسر ویزا با استفاده از نتایج تحصیلی گذشته شما، توانایی شما را در آلمان مطالعه می کند. فراموش نکنید سیستم آموزشی آلمان یکی از سخت ترین سیستم های آموزشی در جهان است. میزان افزایش خروج از دانشگاه ها، گویای این موضوع است. بیش از 60 درصد دانشجویان مهندسی و علوم در طول سال اول خود درس را رها می کنند.
دانشگاه های آلمان به هزینه های تحصیل دانشجویان وابسته نیستند و از این رو لزومی ندارد که دانش آموزان حتما دوره ها را با موفقیت بگذرانند پس به هیچ وجه تحت فشار قرار نمی گیرند.

آنها همچنین بر روی منحنی نمره نمی دهند. مثلا اگر یک کلاس کامل نتواند در یک امتحان خاص نمره لازم را کسب کند و سوالات هیچ مشکلی نداشته باشند، آن را حذف نخواهد کرد. بنابراین، اگر افسر ویزا احساس کند شما با توجه به استانداردهای سختگیرانه دانشگاهی در آلمان از نظر علمی،مناسب نیستید، این ممکن است منجر به رد ویزای شما شود.

اگر دلیلی روشن و منطقی دارید که چرا شما موفق به کسب نمرات خوب در مطالعات خود نشده اید، می توانید آن را برای افسران ویزا، توضیح دهید . شما باید اثبات کنید که این کار را به دلیلی انجام داده اید و این بار دیگر اتفاق نخواهد افتاد.

به عنوان مثال: «من قادر به انجام و اتمام کلاس هایم نبودم چون جنگ، تحصیلات ما را متوقف کرد و دانشگاه ها تعطیل شد» یا «من یک بیماری سخت داشتم و نمی توانستم مطالعاتم را تمام کنم، اما اکنون من درمان شده ام و می توانم ادامه تحصیل بدهم» . شما باید از مهارت فکریتان جهت اثبات و متقاعد کردن مصاحبه کننده برای پذیرشتان استفاده کنید.

4-عدم آمادگی در انجام مصاحبه

افسر ویزا انتظار دارد که شما برخی از حقایق اساسی در مورد مهاجرت به آلمان را بدانید. او انتظار دارد که شما بعضی از حقایق مربوط به ایالت و شهر محل تحصیلتان را بدانید. مهمتر از همه، شما ملزم به دانستن برخی از حقایق در مورد دانشگاه و برنامه تحصیلی خود هستید.
اگر در مصاحبه، در مورد هیچ یک از این مطالب اطلاعات و دانش کافی نداشته باشید، افسر ویزا نتیجه گیری می کند که شما بعد از مهاجرت به آلمان واقعا در مورد تحصیل در آلمان جدی نیستید و این امر می تواند منجر به رد شدن ویزای شما شود.
برای داشتن امکان هماهنگی در مصاحبه ویزای دانشجویی آلمانی، باید قادر به درک انگیزه سوالاتی که توسط افسر ویزا مطرح می شود، باشید.

 

مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان سؤالاتی که در طی یک مصاحبه ویزای آلمانی انجام می شود، می تواند به چهار دسته تقسیم شود:

  • سوالات در مورد آلمان
  • سوالات در مورد جدیت خود به عنوان یک دانشجو
  • سوالاتی که قصد و نیت شما را نشان می دهد
  • سوالات که وضعیت مالی شما را بررسی می کند
  • سطح زبان کافی (به آلمانی یا انگلیسی)

در بین دانشجویان بسیار رایج هستند که برای مطالعه برنامه در آلمان که نیاز به اجازه دارد آن هم در صورتی که بتوانید به سطح Ci زبان المانی و صلاحیت لازم و دارای مدرک A2 باشید. این باعث می شود که افسر ویزا شک داشته باشد که آیا بتواند سخنرانی ها را درک کنید و آزمون ها را با موفقیت انجام دهید.
به عنوان یک دانش آموز، توانایی شما برای موفقیت تحصیلی از اهمیت زیادی برای سفارت و هر موضوعی مهم است. پیشرفت تحصیلی شما می تواند دلیل رد شدن شما باشد! همین امر برای برنامه های آموزش انگلیسی بعد از مهاجرت به آلمان نیز اعمال می شود.

اگر شما نمره بسیار کمی  در IELTS داشته باشید، افسر ویزا شک می کند که شما قادر به درک و گذراندن سخنرانی به زبان انگلیسی هستید و این می تواند منجر به رد ویزای شما شود.

اطمینان حاصل کنید که در زبان آلمانی به یک سطح معین (حداقل B2) تسلط دارید و می توانید به در حد مطلوبی صحبت کنید. اگر برنامه تحصیلی شما در آلمان باشد، مأمور ویزا احتمالا مصاحبه شما را در آلمان انجام خواهد داد.
بنابراین کافی نیست که فقط بتوانید زبان آلمانی را بخوانید و متوجه شوید، بلکه باید بتوانید به آلمانی صحبت کنید. برخی از دانش آموزان احساس می کنند که می توانند با ارائه نتایج جعلی سفارت را فریب دهند. لطفا از انجام اینکار خودداری کنید.

گرفتن IELTS برای مهاجرت به آلمان دشوار نیست و هرکسی که حداکثر 3 ماه کار سخت را انجام دهد، می تواند مطمئن باشد که دست کم به نمره 6.5 دست پیدا کنید.(که حداقل مورد نیاز در اکثر دانشگاه های آلمان است).

 

مهاجرت به آلمان

5-عدم انطباق برنامه های تحصیلی شما

این حالت معمولا به دو شکل آمده است.
حالت اول این است که دانشجویان بعد از مهاجرت به آلمان برای کارشناسی ارشد در آلمان درخواست می کنند که کاملا با آنچه که در رشته کارشناسی خود انجام داده اند، بی ارتباط است.
حالت دوم این است که یک دانشجو برای مدرک دوم کارشناسی یا دوره دوم کارشناسی ارشد در آلمان درخواست می کند.

اگر شما قبلا دارای مدرک کارشناسی ارشد باشید، افسر ویزا ممکن است از این موضوع تعجب کند که چرا  بعد از مهاجرت به آلمان، شما برای دکترا درخواست نمی کنید. این می تواند ناامید کننده باشد و افسر ویزا شک کند که قصد واقعی شما از مهاجرت به آلمان، مطالعه و ادامه تحصیل است.
توصیه می شود که اثبات جامعی از این که چرا شما می خواهید در یک رشته جدید تحصیل کنید، آماده کنید.
شما باید علاوه بر این که دلیل خود را برای انتخاب در یک رشته جدید به افسر ویزا می گویید، آن را به نامه انگیزشی خود بیافزایید.

به عنوان مثال می توان ادعا کرد:

  • به اعتقاد من تجربه کاری و اشتیاق به موفقیت در این زمینه دارم.
  • من در ابتدا برنامه رویایی PHD ریاضی ام را در دانشگاه TU مونیخ درخواست داده ام. با این حال، پذیرش نشدم. بر این اساس که من در مقطع کارشناسی ارشد، تحقیق در سطح مورد نظرم را نداشته ام. من تصمیم گرفتم که یک مدرک کارشناسی ارشد دیگر آن هم به طوری که تجربه تحقیق رویایی PHD من در دانشگاه TUمونیخ تحقق یابد را بدست آورم.

همانطور که می دانیم، آلمان میزبان برخی از بهترین دانشگاه های جهان است، مانند LMU مونیخ، دانشگاه هایدلبرگ و دانشگاه هومبولت برلین. آلمان همانند یک جایگزین عالی مطالعاتی است.

اگر بخواهید میتوانید در معتبرترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید. اما قبل از اینکه پرواز خود را رزرو کنید، ممکن است لازم باشد درخواست ویزا برای اقامت قانونی در کشوری که در آنجا تحصیل می کنید، داشته باشید. پس از مهاجرت به آلمان برای اهداف تحصیلی سه نوع ویزای آلمانی وجود دارد:

  • ویزای دوره زبان (ویزا برای یادگیری زبان): این برای کسانی است که میخواهید زبان آلمانی را در آلمان بیاموزند.
  • درخواست ویزای دانشجویی: این برای کسانی است که میخواهند در آلمان تحصیل کنند اما هنوز برنامه درست را پیدا نکرده اند یا هنوز نامه تایید از دانشگاه مربوطه دریافت نکرده اند.
  •  ویزای دانشجویی: این برای کسانی است که از قبل در یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش شده اند.

 

چطور برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل اقدام کنم؟

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به آلمان دارید با ما تماس بگیرید.

مرکز مشاوره حقوق ایران با بهره گیری از کارشناسان و مشاوران متخصص شما را در مسیر مهاجرت همراهی و راهنمایی میکند.

مشاوران ما با آگاهی از آخرین و بروزترین قوانین و شرایط،  بهترین گزینه را به شما ارائه خواهند داد.

شماره تماس ما: 80-88985178-021

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت