مهاجرت به ترکیه 2019 (بخش دوم)

۳,۶۲۹

در ادامه ی بحث مهاجرت به ترکیه و به دلایلی که در بخش اول این مقاله ذکر کردیم، پدران بنیانگذار جمهوری ترکیه نگران رشد جمعیت کشور بودند زیرا ترکیه در دهه 1920 حدود 13 میلیون نفر جمعیت داشت.

جمعیت ترکیه توسط مرگ و میرهای گسترده ناشی از یک سری از درگیری های داخلی و خارجی مانند جنگ های بالکان 1913-1912، جنگ جهانی اول و جنگ های ترک ها و یونانی ها 1919-1922، از بین رفته است.

این امر توسط مهاجرت عظیم اجباری و مرگ ارامنه، یونانیان و مسلمانان تشدید شد.

 

مهاجرت به ترکیه

 

بنیانگذاران دولت مدرن ترکیه نیز نگران ایجاد حس یکپارچه هویت ملی در یک کشور متفاوت از لحاظ نژادی و فرهنگی بودند.

اولویت منحصر به فرد برای تشویق و پذیرش مهاجران خواهان مهاجرت به ترکیه ، مسلمانان ترک زبان بودند یا افرادی که به طور رسمی به گروه های قومی تعلق داشتند که به راحتی با هویت ترکیه ای کنار می آمدند که آلبانی ها، بوسنی ها، قفقاز ها، پوماک ها و تاتار ها از بالکان را شامل می شد.

از زمان تأسیس ترکیه در سالهای 1923 تا 1997، بیش از 1.6 میلیون مهاجر و بیش از نیمی از آنها در اوایل دهه 1950 به این کشور آمدند. مهاجران بعد از مهاجرت به ترکیه ، به طور موفقیت آمیز به هویت ملی ترکیه ای دست یافتند.

در این دوره تنها تعداد کمی از مهاجران از خارج از این منطقه جغرافیایی و این گروه های قومی و مذهبی آمده بودند. به عنوان مثال، ورود ترک های مسیحی برای مهاجرت به ترکیه به دلیل مسیحی بودن آنها تشویق نمی شد.

 

 

این سیاست توسط بخش عمده ای از قانون گذاری دولت حاکم بوجود آمد، براساس قانون در سال 1934، مهاجرت به ترکیه به افرادی از نژاد ترک و متعهد به فرهنگ ترکیه محدود شد.

دوره مهاجرت به ترکیه به صورت عمده، تا اوایل دهه 1970 ادامه یافت و پس از آن مهاجرت به ترکیه به دلیل اینکه جمعیت ترکیه به اندازه کافی رشد کرده بود و زمینی که به مهاجرین داده می شد، کمیاب شد باعث شد تا مهاجرت تشویقی پایان بیابد.

در حقیقت، آخرین موج عمده مهاجرت به ترکیه به طور غیر منتظره رخ داد، هنگامی که بیش از 300،000 نفر از ترکها و پوماکها در سال 1989 از بلغارستان اخراج شدند.

 

مهاجرت به ترکیه

 

آنها از گرفتن هویت بلغاری اسلواکی به عنوان بخشی از کمپینی که توسط رژیم کمونیستی آغاز شده بود، امتناع کردند و از بلغارستان اخراج شدند.

یک سوم از این پناهندگان به زودی پس از تغییر رژیم در بلغارستان در سال 1990 و پس از پایان جنگ سرد به بلغارستان برگشتند و رژیم های کمونیستی در اروپای شرقی شروع به سقوط کردند.

بقیه بلغارستانی هایی که در ترکیه ماندند، شهروندی ترکیه را به دست آوردند. با عضویت بلغارستان در اتحادیه اروپا در سال 2007 انتظار می رود تعداد بیشتری از این پناهندگان برای به دست آوردن شهروندی بلغاری خود باز گردند.

با این حال، از اواخر دهه 1990، ترکیه شاهد شکل جدیدی از مهاجرت بی قاعده است که شامل ورود اتباع کشورهای همسایه، شهروندان اتحادیه اروپا و مسیر مهاجرتی مهاجران غیرقانونی به سایر کشورها می شود.

 

 

ترکیه به شهروندان ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، ایران، مولداوی، اوکراین، روسیه و جمهوریهای آسیای میانه اجازه می دهد تا بدون نیاز به ویزا به راحتی در فرودگاه ها و سایر نقاط ورودی به کشور ترکیه وارد شوند و مهاجرت به ترکیه را تجربه کنند.

تعداد زیادی از این افراد در تجارت های کوچک درگیر هستند. با این حال، برخی بیشتر از زمان ویزای خود در ترکیه می مانند و به طور غیر قانونی در کارهای خانگی، کارگری تجارت جنسی و کارگری در محل های ساخت و ساز و در بخش گردشگری مشغول می شوند.

این بسیار دشوار است که تعداد مهاجران غیرقانونی به ترکیه را تخمین بزنید. با این حال، رقم مهاجرین از 150،000 تا 1 میلیون نفر اغلب ذکر می شود. به این

ارقام باید تعداد افراد قاچاق شده اضافه شود، به ویژه زنانی که قاچاق می شوند.
اینها افرادی هستند که مجبور شده اند به ترکیه برای کار تجارت جنسی سفر کنند و برخلاف خواسته هایشان در ترکیه باقی بمانند.

تعداد زیادی از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ترکیه، به ویژه در استانبول، مشغول فعالیت های حرفه ای هستند و همچنین بازنشستگان اروپایی در برخی از استراحتگاه های مدیترانه ای، مستقر هستند.

 

زندگی در ترکیه

 

همچنین آنها پدیده نسبتاً جدیدی را به لحاظ مهاجرت به ترکیه تشکیل می دهند و تعداد آنها حدود 100،000 تا 120،000 برآورد می شود.

در نهایت، از نیمه دوم دهه 1990، تعداد مهاجران غیرمجازی که از ترکیه به عنوان مسیر عبور و گذر به اروپا استفاده می کنند، افزایش یافته است. این افراد اکثریت از کشورهای همسایه در خاورمیانه مانند عراق، ایران و سوریه و همچنین افغانستان و پاکستان هستند.

دولت ترکیه تحت فشار عظیم برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جلوگیری از این مهاجرت و حمل و نقل است. با این حال، هیچ ارقامی قابل اعتمادی برای گزارش موفقیت یا شکست در این رابطه وجود ندارد.

 

 

هر سال حدود 90 هزار مهاجر غیرمجاز توسط مقامات ترکیه دستگیر شده اند. آنها همچنین کشتی هایی را که از مهاجران غیرقانونی مملو شده اند، قبل از رسیدن به سواحل کشورهای دریای مدیترانه متوقف کرده اند.

در حالی که اعداد و ارقام مهاجران غیر قانونی تعیین نشده است و مشخص کردن آن کار سختی است، به نظر می رسد که اقدامات دولت ممکن است استفاده از ترکیه را به عنوان مسیر ترانزیتی  کاهش دهد.

در ماه اوت سال 2002، دولت قاچاق انسان و قاچاق اعضای انسان را جرم شمرد و کنترل های سخت تری را در مرزها و بنادر ایجاد کرد.

در سپتامبر 2003، دولت ایالات متحده اعلام کرد که ترکیه از یک دسته از کشورهای تحت تهدید تحریم ها ارتقا خواهد یافت و از آنها پیشی می گیرد. قبلاً براساس گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، ترکیه در دسته کشورهای قاچاق انسان قرار گرفته بود.

 

زندگی در ترکیه

 

ترکیه همچنین کشور پناهندگی است و از صاحب امضاهای اصلی در کنوانسیون 1951 مربوط به وضعیت پناهندگان است.

با این حال، ترکیه امروزه در میان تعداد بسیار کمی از کشورهایی است که از این توافقنامه و کنوانسیون استفاده می کنند و ترکیه محدودیت جغرافیایی دارد.
بر این اساس، ترکیه پناهندگی را به پناهجویان خارج از اروپا نمی دهد و سیاست دو جانبگی را در اختیار پناهندگان قرار می دهد.

نخستین مرحله از این سیاست در اروپا متمرکز شده است و عمیقاً در نقش ترکیه به عنوان یک متحد غربی همسایه اتحاد جماهیر شوروی در دوران جنگ سرد ریشه دارد.
در طول این دوره، از طریق همکاری نزدیک با ماموران عالی رتبه سازمان ملل متحد در ارتباط با پناهندگی افراد، ترکیه پناهندگان را از کشورهای کمونیستی در اروپا، از جمله اتحاد جماهیر شوروی، می پذیرد.

این پناهندگان در طول اقامت خود در ترکیه از تمامی حقوق مندرج در کنوانسیون 1951 مربوط به وضعیت پناهندگان برخوردار هستند. تنها تعداد کمی از آنها در ترکیه اقامت داشتند که اغلب اقامت آنها به دلیل ازدواج با شهروندان ترکیه ای بوده است.

 

 

بقیه آنها از ترکیه خارج شدند. اگرچه آمار دقیقی در مورد تعداد آنها وجود ندارد اما وزارت کشور ترکیه اعلام کرده است که حدود 13،500 نفر از پناهجویان از قانون حفاظتی در کنوانسیون 1951 بین سال های 1970 تا 1996 بهره مند شده اند.
آمار مربوط به سال های گذشته در دسترس نیست.

علاوه بر این، حدود 20،000 بوسنیایی در طول جنگ های یوگسلاوی سابق بین سالهای 1992-1995 در ترکیه به طور موقت پناهنده شدند. بعضی از پناهندگان در یک اردوگاه پناهندگی در نزدیکی مرز بلغارستان قرار داشتند، در حالی که بسیاری از آنها در شهرهای بزرگ مانند استانبول و بورسا اقامت داشتند.
از زمان امضای طرح صلح دایتون در سال 1995، بسیاری از این پناهندگان به طور پیوسته به بوسنی بازگشته اند.

دومین مرحله سیاست پناهندگی ترکیه با افراد خارج از اروپا در ارتباط است. در سال 1980 پس از انقلاب اسلامی ایران و بی ثباتی ناشی از این انقلاب در خاورمیانه، آفریقا و آسیای جنوب شرقی سیاست جدید در مورد پناهندگی ترکیه بوجود آمد.

وقوع انقلاب هایی در این مناطق منجر به افزایش مداوم تعداد پناهجویان از کشورهای غیر اروپایی به ترکیه شد.

 

مهاجرت به ترکیه

 

برای مدت طولانی، دولت به UNHCR اجازه می داد تا به طور موثر پناهجویان را از ترکیه خارج کنند. اگر UNHCR آنان را به عنوان پناهنده شناسایی کند و اگر ادعاهایشان رد شود، از کشور ترکیه اخراج خواهند شد و امتیاز مهاجرتن به کشور ترکیه را از دست خواهند داد.

با این حال، رشد تعداد ورودی های غیرقانونی به ترکیه و تعداد پناهجویان رد شده در ترکیه این اقدام را تضعیف کرده است. اوضاع در سالهای 1988 و 1991 وخیم تر شد زیرا انبوهی از پناهندگان کرد که تقریبا نیم میلیون نفر بودند وارد ترکیه شدند.

برای مقابله با این اضافه بار، دولت مقررات پناهندگی 1994 را تصویب کرد که نشان دهنده افزایش نگرانی امنیت ملی در مورد حقوق پناهندگان است.
به کاربردن این مقررات منجر به افزایش تعداد نقض اصل عدم تکاپو و انتقاد گسترده از حمایت از پناهندگان و محافل حقوق بشر شد.

 

با این حال، با شروع در سال 1997، UNHCR و دولت ترکیه به همکاری نزدیک تری بازگشتند که رابطه شان را تا سال 1994 مشخص کرد.
یک توافق جدید دو طرفه به همکاری نزدیک در مورد تعیین وضعیت پناهندگی و نیز آموزش مقامات در قانون پناهندگی اجازه داد.
در حال حاضر سیستم جدید حدود 4000 تا 4500 درخواست پناهندگی را در سال مدیریت می کند. ترکیه به حمایت موقت پناهجویان کمک می کند، اما همچنان انتظار می رود که کسانی که به عنوان پناهنده شناخته می شوند، در نهایت در خارج از کشور مستقر شوند.

طبق آمار دولت، بین ژانویه 2000 تا اوت 2003، بیش از 9،750 پناهنده در خارج از ترکیه، بیشتر در کشورهای آمریکای شمالی و اسکاندیناوی و همچنین استرالیا و نیوزیلند ساکن شدند.

پروسه تعیین وضعیت و ترتیب دادن اسکان مجدد معمولاً دو سال طول می کشد. در اوت 2003 حدود 10،700 پناهجو و پناهنده با مجوز اقامت موقت در انتظار تصویب نهایی یا ویزای اسکان مجدد بودند.

کسانی که درخواست های خود را رد می کنند قرار است به کشور مبدأشان برگردند، اما بسیاری از آنها به زندگی زیر زمینی می روند و در ترکیه اقامت می کنند یا سعی می کنند به طور غیرقانونی به کشورهای اروپایی بروند.

زندگی در ترکیه

 

چالش های پیش رو

ترکیه دهه ها است که به عنوان کشوری برای مهاجرت شناخته می شود اما امروز ترکیه با چالش سیاست های مهاجرتی و پناهندگی مواجه است. سیاست مهاجرت به ترکیه در گذشته به شدت از نگرانی های ملی نشات گرفته است و برای حفظ هویت ملی همگن شکل گرفته است.

آرزوی فعلی ترکیه برای تبدیل شدن به یک عضو اتحادیه اروپا و آزاد سازی سیاسی همراه با آن، مفهوم سنتی هویت ملی را تحت تأثیر قرار داده است. فشار رو به رشدی برای تطبیق سیاست هایی که تنوع قومی و فرهنگی مردم ترکیه را تشخیص می دهند، وجود دارد.

با این حال، این فشار هنوز در قوانین مهاجرتی ترکیه منعکس نشده است. پارلمان در حال حاضر در نظر دارد که قانونی را برای جایگزینی قانون 1934 پیدا کند.

پیش نویس قانون جدید هرچند به طور قابل توجهی تغییر کرده است، حق مهاجرت به ترکیه را به طور انحصاری برای افرادی از نژاد و فرهنگ ترکیه محدود می کند.

اگر مسئله گذشته به عنوان نقطه مرجع گرفته شود، احتمالاً این بدان معنی است که کسانی که هویتی ترکیه ای و همان هویت همگن ترکی را دارند تا زمانی که این حق باطل نشده است، به مهاجرت به ترکیه ادامه دهند.

به عبارت دیگر، آلبانی ها، بوسنی ها، پوماک ها، تاتارها و ترکها  بیشتر از حوزه بالکان قادر به مهاجرت به ترکیه هستند، در حالی که دیگران با درب بسته روبرو خواهند شد.
اقلیت مردم ادعا می کنند که ارامنه، آشوری های یونانی، یهودیان، همچنین کردها و علویان برای مهاجرت به ترکیه با دشواری هایی مواجه خواهند بود.

 

 

چنین سیاستی با سیاست مهاجرت مشترک اتحادیه اروپا که به طور فزاینده ای بر ارتباطات مدنی با سرزمین میزبان، چشم انداز اشتغال و تنوع فرهنگی تأکید می کند، هماهنگ نخواهد بود.

ترکیه باید به عنوان بخشی از الزامات پیش از ورود به اتحادیه اروپا، قوانین خود را در موضوعاتی که در سند اتحادیه «عضویت در اتحادیه اروپا» مشخص شده است، هماهنگ کند.
یکی از این موضوعات پناهندگی و لغو محدودیت جغرافیایی است. پس از مدت طولانی مقاومت، ترکیه با حذف برنامه محدودیت جغرافیایی در سال 2004 در برنامه ملی خود برای تصویب سند مشارکت ادغام موافقت کرد.

این توافق ترکیه نیاز دارد که ترکیه تغییرات عمده ای در سیاست پناهندگی خود ارائه دهد. به طور خاص، این به معنای امکان پذیر ساختن ادغام پناهندگان در جامعه ترکیه است، در حالی که صرفاً بر اساس اسکان مجدد و بازگشت به کشور مبدأ تکیه می کند.

یکی از دلایل اصلی این بازنگری، تعریف ترکیه از هویت ملی و حتی امنیت ملی است. افراد و گروه هایی که قبلاً به عنوان نژاد و فرهنگ ترکیه ای شناخته نشده اند (و اغلب به عنوان تهدید بالقوه برای امنیت ملی ترکیه دیده می شوند) از دیدگاه بسیار متفاوتی باید دیده شوند.

علاوه بر این، با توجه به موقعیت جغرافیایی ترکیه و با توجه به طبیعت سیاست پناهندگی مشترک اتحادیه اروپا، ترکیه به احتمال زیاد به کشور اولیه برای پناهندگی تبدیل خواهد شد.
این بار قابل توجه اقتصادی و اجرایی را در بر خواهد گرفت. با این حال، هماهنگ سازی سیاسی، امکان سودآوری مالی و همچنین کمک های فنی را به ارمغان می آورد.

 

مهاجرت به ترکیه

 

با توجه به آنچه گفته شد، احتمالاً ترکیه به کشور اول برای پناهندگی تبدیل خواهد شد. ترکیه همچنین در پروسه تطبیق و اتخاذ سیستم ویزای شنگن اتحادیه اروپا است که به کشورهای عضو نیاز دارد تا یک سیاست ویزای مشترک را برای اتباع کشور سوم به کار ببرند.

این امر به جابجایی سیستم فعلی و نسبتاً لیبرال ترکیه با نظام بسیار سخت تر نیاز دارد. اگر چه این عمل باعث هم ترازی ترکیه با اتحادیه اروپا می شود اما از طرفی ورود اتباع کشورهای همسایه که جزو اتحادیه اروپا نیستند به کشور ترکیه سخت تر خواهد شد.

این ممکن است منجر به ضرر خالص فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در ترکیه شود زیرا این اقدامات ممکن است باعث ایجاد شباهت هایی در ترکیه با روزهای سرد جنگ شود، زمانی که حرکت مردم میان ترکیه و این کشورها کاملاً حداقل بود.
این ممکن است مهاجرت غیرقانونی را نیز افزایش دهد و مردم را مجبور به دور زدن محدودیت های ویزا کند.

یک چالش نهایی برای آینده نزدیک، ترس مردم غرب اروپا در مورد امواج مهاجران ترکیه به این کشورها است( اگر ترکیه به عنوان عضوی در اتحادیه اروپا پذیرفته شود).

یک استدلال که می توان مطرح کرد این است که اگر ترکیه با اتحادیه اروپا ادغام شود، کمتر احتمال دارد که کارگران ترکیه ای به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند و سیلی از مهاجرت ها را بوجود آورند تا اینکه در خارج از اتحادیه اروپا نگهداری شود.

 

 

این استدلال براساس این واقعیت است که اتحادیه اروپا اکنون دارای سابقه طولانی در جهت تثبیت و کمک به تحکیم دموکراسی و ترویج رونق اقتصادی است.
در واقع، ترکیه به طور فزاینده ای دموکراتیک و موفق، احتمال بیشتری دارد که تبدیل به یک کشور شود که مهاجران را به ویژه از جوامع ترکیه در اروپا جذب می کند.
یونان، اسپانیا و پرتغال همه آنها کشورهایی هستند که تعداد زیادی از شهروندان خود را پس از ورود به اتحادیه اروپا دیدند و این افراد به کشور خود بازگشتند و درآنجا ماندند.

با این وجود، ترکیه ای که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارد برای رفع چالش های دموکراتیزه شدن و جهانی شدن در کنار خاورمیانه که به طور فزاینده ناپایدار است، ممکن است با فشارهایی برای مهاجرت قانونی، غیرقانونی یا از طریق مسیر پناهندگی مواجه شود.

در آن لحظه مشخص نیست که ترکیه قادر خواهد بود که به اعمال سنتی خود در زمینه ایجاد تعادل بین مهاجرت به ترکیه و مهاجرت به خارج ترکیه ادامه دهد.

 

 

نیازمند  کسب اطلاعات بیشتر درباره مورد مهاجرت به ترکیه و قوانین و شرایط آن هستید؟

مهاجرت به ترکیه 2019 (بخش اول)

 

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا صحبت با مشاور ما، هم اکنون با ما تماس بگیرید.

مهاجرت به ترکیه ، دیگر یک رویا نسیت.

 

شماره تماس ما :80-88985178-021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت