ویزای دانشجویی آمریکا

۲,۰۶۲

روش های اخذ ویزای دانشجویی آمریکا

چنانچه به دنبال اخذ ویزای دانشجویی آمریکا هستید و می خواهید در این کشور به تحصیل بپردازید این مقاله را تا پایان مطالعه بفرمایید.

آمریکا دارای معتبرترین دانشگاههای جهان است که رتبه های نخست علمی رتبه‌بندی جهانی را به خود اختصاص می دهند. در این کشور علاوه بر جایگاه علمی بالای دانشگاهها، وجود شرایط خاص پس از تحصیل نیز مشوق خوبی برای دانشجویان خارجی است. به همین دلیل این کشور به مقصد دانشجویان زیادی از سراسر جهان تبدیل شده است.

انواع ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا لازم است با انواع ویزاهای غیر مهاجرتی آشناویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا شد. ویزای F1 و J1 از جمله ویزاهای غیر مهاجرتی هستند که در این مقاله به آنها می پردازیم. از جمله شرایط دریافت ویزای دانشجویی پذیرش تحصیلی از طرف یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در آمریکا می باشد. همچنین داشتن توانایی مالی دانشجو برای پرداخت هزینه ها و ادامه تحصیل از شروط اساسی است.

شرایط کامل مهاجرت به آمریکا را در این بخش دنبال بفرمایید.

ویزای دانشجویی آمریکا F1 چه نوع ویزایی است؟

وبزای F1 معروف ترین ویزای دانشجویی در آمریکا است. شهروندان غیر امریکایی که قصد تحصیل در این کشور را دارند ویزای دانشجویی F1 (غیر مهاجرتی) دریافت می‌کنند. منظور از غیر مهاجرتی این است که دانشجو پس از تحصیل به کشور خود بازگردد و قصد اقامت در آمریکا را نداشته باشد. بعضی افراد همچون دانشجویان غیر مهاجرتی که بدنبال ویزای دانشجویی آمریکا هستند باید مدارک اضافی ارائه بدهند تا مجوز اشتغال در ایالات متحده را به اثبات برسانند.

در زمان تحصیل دانشجویی در آمریکا دانشجو مجاز است فقط در محیط دانشگاه به کار نیمه وقت بپردازد. آموزش عملی به دانشجویان F-1 اجازه می دهد کار یا اشتغال تحصیلی، کارآموزی، آموزش مشارکتی یا هر نوع کارآموزی یا آموزش حین کار ارائه شده توسط کارفرمایان را از طریق قراردادهای همکاری با دانشگاه بپذیرند. این آموزش باید به حوزه تحصیل دانشجو مرتبط باشد.
پس از کسب اقامت دانشجویی در آمریکا، دانشجو می تواند پس از تکمیل فرم I-20، گواهی واجد شرایط بودن ویزای غیرمهاجرتی ، برگه تایید از طرف دانشگاه تعیین شده، آموزشی عملی را آغاز کند. مجوز اشتغال شامل فرم تایید شده I-20 توسط دانشگاه، گواهی واجد شرایط بودن دانشجویان برای ویزای F-1 همراه با فرم I-94 / 94A نشان دهنده وضعیت F-1 می باشد.

فرم I-9 یعنی فرم احراز شرایط ویزای دانشجویی آمریکا ، مدارک مختلفی از جمله لیست A، مدارک هویتی و مجوز اشتغال بررسی می‌شوند. این مدارک عبارتند از:

  • گذرنامه خارجی معتبر دانشجو
  • فرم I-20 با تایید رسمی دانشگاه برای اشتغال در صفحه 3
  • یک فرم معتبر I-94 یا I-94A، گزارش ورود/ خروج نشان دهنده وضعیت غیر مهاجرتی F-1

کارفرما باید در بخش دوم فرم I-9، اطلاعات گذرنامه خارجی را در قسمت اول و اطلاعات I-94 در قسمت دوم در ستون لیست A را وارد کند. اطلاعات فرم I-20 که شامل شماره سیستم اطلاعات دانشجو و بازدیدکننده تبادلی (SEVIS) و تاریخ انقضا (یعنی، تاریخ پایان برنامه) در قسمت سوم ستون لیست A وارد شوند. انجام این فرایند جزو مراحل قانونی دانشجوی دارای ویزای دانشجویی در آمریکا است.

ویزای دانشجویی آمریکا J-1 چیست؟

یکی دیگر از انواع ویزای دانشجویی آمریکا ویزای J-1 می باشد که به ویزای فرصت مطالعاتی معروف است. بازدید کنندگان تبادلی ویزای J-1 (معلمان، استادان، مشاوران اردوگاه تابستانی، مسافران جویای مشاغل تابستانی) در صورتی می توانند به صورت قانونی در ایالات متحده مشغول کار شوند که اشتغال بخشی از برنامه تایید شده آنها بوده یا از طرف حامی رسمی برنامه مجوز اشتغال دریافت کنند.

بازدید کنندگان تبادلی J-1 اسناد متعددی در رابطه با برنامه هایشان دریافت می کنند. برای فرم I-9، مدارک مختلفی از جمله لیست A، مدارک هویتی و مجوز اشتغال بررسی می‌شوند. این مدارک عبارتند از:

  • گذرنامه خارجی معتبر
  • فرم DS-2019 (بازدیدکنندگان تبادل ویزای J-1 نمی توانند پس از تاریخ پایان برنامه ذکر شده در این فرم به کار ادامه دهند.)
  • فرم I-94 یا I-94A نشان دهنده وضعیت J-1 است
  • نامه یا یک مدرک دیگر از طرف کارمند مسئول در پرونده یک دانشجوی غیر مهاجرتی J-1.

کارفرما باید به این صورت اطلاعات را در لیست A وارد نماید که:

اطلاعات گذرنامه خارجی را در قسمت اول در بخش 2 از فرم I-9 و اطلاعات مربوط به I-94 را در قسمت دوم از ستون لیست A وارد کند. در قسمت سوم از ستون لیست A باید اطلاعات فرم DS-2019 شامل شماره SEVIS و تاریخ انقضا (تاریخ پایان برنامه) وارد شود.

برای دانشجویان غیر مهاجرتی ویزای J-1 از طرف کارمند مسئول در قسمت «اطلاعات اضافی» در بخش 2 مستندات یادداشت شوند. طی کردن این مراحل برای دانشجوی دارای ویزای دانشجویی در آمریکا الزامی است.
منبع : USCIS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت