ویزای شنگن(شینگن) چیست؟ (بخش دوم)

۲۸۹

در مقاله ویزای شینگن چیست؟ (بخش اول)  با ویزای شینگن آشنا شدیم و کشورهای عضو شینگن را شناختیم. همچنین اطلاعاتی در مورد چگونگی پیدایش شینگن پیدا کردیم، حال با ما همراه باشید تا جزیات بیشتری درباره ویزای شینگن در اختیارتان قرار دهیم.

 

چه کسانی باید برای درخواست ویزای شینگن اقدام کنند؟

ایرانیان به ویزا کوتاه مدت شنگن نیاز دارند.

شهروندان کشورهای خاص باید ویزای شنگن(شینگن) اقامت کوتاه مدت داشته باشند.

اتحادیه اروپا، لیستی مشترک از کشورهایی که شهروندان هنگام عبور از مرزهای خارجی باید ویزای مربوط به خود را داشته باشند همچنین لیستی از اتباعی که از این الزام معاف هستند، دارد.

برای مسافرین خاص معافیت های ملی از شرایط ویزای شینگن وجود دارد.

حمل و نقل فرودگاهی

اینکه آیا شما ملزم به درخواست ویزای حمل و نقل شنگن هستید یا نه ، به ملیت شما بستگی دارد.

شهروندان برخی از کشورها هنگام عبور از قسمت های بین المللی فرودگاه های واقع در هر یک از کشورهای شنگن باید ویزای حمل و نقل هوایی داشته باشند .

ویزای شنگن(شینگن)

با توجه به شرایط زیر می توانید از درخواست ویزا حمل و نقل فرودگاهی معاف شوید :

 • داشتن ویزای معتبر یا مجوز اقامت صادر شده توسط یکی از کشور های شنگن.
 • داشتن ویزا معتبر برای یک کشور عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا ، کانادا ، ژاپن یا ایالات متحده.
 • داشتن یک مجوز اقامت معتبر صادر شده توسط یک کشور عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا.
 • داشتن مجوز اقامت صادر شده توسط مسیحیان آندورا ، کانادا ، ژاپن ، جمهوری سن مارینو یا ایالات متحده ، که حق بازگشت نامحدود را تضمین کند.
 • عضو خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا ، EEA یا سوئیس باشید.
 • پاسپورت دیپلماتیک داشته باشید.

ویزا مورد نظر کجا و چگونه باید اعمال شود؟

شما باید درخواست ویزای شنگن(شینگن) را در کنسولگری کشوری که قصد بازدید از آن را دارید بدهید یا اگر قصد بازدید از بیش از یک کشور شنگن، را دارید باید زمان بیشتری را در کنسولگری کشور های مورد نظر صرف کنید.

اگر قصد بازدید از چندین کشور شنگن را داشته باشید و طول اقامت ها با هم برابر باشد، شما باید در کنسولگری کشوری که در هنگام ورود به منطقه شنگن ابتدا از مرزهای خارجی عبور می کنید، درخواست ویزای شنگن(شینگن) دهید.

هیچ کنسولی از کشور شنگنی که شما قصد بازدید از آن کشور را داشته باشید وجود ندارد، شما باید با مقامات مرکزی ( وزارت امور خارجه یا اداره مهاجرت ) آن کشور تماس بگیرید.

در آنجا شما می توانید در مورد این که آیا کشور شنگن توسط کشور دیگری که در حال حاضر در آن اقامت دارید، نمایندگی می شود یا نه، اطلاعاتی را کسب کنید.
شما می توانید ببینید که چه کنسولگری در کشور شما وجود دارد یا چه کنسولگری نماینده کشور شنگن است.

تقاضانامه باید در اصل حداقل 15 روز قبل از سفر مورد نظر به کنسولگری ارسال شود و نمی توان قبل از سه ماه قبل از شروع سفر مورد نظر درخواست اقامت کرد.
اطلاعات دقیق در مورد روش های ارائه درخواست ویزای شنگن(شینگن) را در وب سایت های اختصاص داده شده در کشورهای عضو می توانید بدست آورید.

 

ویزای شنگن(شینگن)

ویزای شتابی (سریع )

طبق معیارهای زیر، شما می توانید به صورت رایگان از روش های ویزای سریع استفاده کنید :

 • اگر شما عضو خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) هستید.
 • اگر شهروند اتحادیه اروپا در حال مسافرت یا اقامت در یک ایالت عضو دیگر باشد.

اگر فکر می کنید که به یک ویزای شتابی نیاز دارید، باید مدرک مورد نیاز آن را داشته باشید که در هنگام درخواست ویزا به این معیار برسید.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شنگن(شینگن)

باید :

 • گذرنامه با حداقل دو صفحه خالی داشته باشید.
 • گذرنامه باید 10 ساله اخذ شده باشد.
 • گذرنامه باید حداقل 3 ماه پس از تاریخی که قصد ترک سرزمین شنگن را دارید یا در مورد اقامت در چندین منطقه، تاریخی که قصد دارید پس از آخرین اقامت خود، محل را ترک کنید، معتبر باشد .
 • فرم درخواست ویزای شنگن(شینگن) تکمیل و امضا شده باشد.
 • هر فردی که در سفر شما را همراهی می کند باید یک فرم درخواست جداگانه را تکمیل کند.
 • فرم درخواست ویزا برای یک شخص زیر 18 ساله باید توسط والدین یا نگهبان امضا شود .
 • یک عکس هویتی جدید مطابق با استانداردهای ICAO تهیه کنید.
 • در کشورهایی که سیستم اطلاعاتی ویزای شنگن(شینگن) عملیاتی می شود، زمانی که درخواست خود را ارائه می دهید، اثر انگشتان شما جمع آوری می شود ( معافیت ها برای دسته های خاصی از متقاضیان وجود دارد).
 • هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید هزینه ویزای شنگن(شینگن) نیز پرداخت می شود .
 • اگر شما درخواست خود را در دفاتر ارائه دهنده خدمات ثبت کنید، هزینه ی خدماتی پرداخت می شود.
 • بیمه درمانی مسافرتی شامل اورژانس پزشکی، بستری شدن و بازگشت به وطن ( در صورت مرگ ). حداقل پوشش بیمه باید 30،000 یورو باشد. این بیمه باید در کل منطقه شنگن و در طول مدت اقامت معتبر باشد .
 • اسناد مختلف مربوط به هدف اقامت شما، شواهدی از وسایل خود در طول اقامت و محل اقامت شما.

لیست کامل این اسناد را می توانید در وب سایت کنسولگری مشاهده کنید. در طول زمان پردازش، ممکن است کنسولگری در موارد خاص از شما بخواهد اطلاعات اضافی یا اسناد بیشتری را ارسال کنید یا برای مصاحبه تماس بگیرید.

 

روند درخواست ویزا

به عنوان یک قاعده کلی، تکمیل این فرایند در مدت 15 روز توسط کنسولگری انجام می شود. این دوره ممکن است در موارد خاص تا 30 روز و به طور انحصاری 60 روز افزایش یابد.

بعضی از کشورهای شنگن در مورد درخواست های ویزای شنگن(شینگن) نیاز به مشاوره دارند که توسط شهروندان کشورهای خاص به سایر کشورهای شنگن ارائه می شوند. روند مشاوره ممکن است تا هفت روز کاری طول بکشد.

چگونگی خواندن برچسب های ویزای شنگن(شینگن)

DURATION OF STAY : روزهای اقامت شما را در منطقه شنگن نشان می دهد.

( نکته1: روزها شامل تاریخ ورود به منطقه شنگن (مهر ورود) تا تاریخ خروج از منطقه شنگن (مهر خروج) می شود.)

( نکته2: دوره زمانی بین FROM  و UNTIL معمولا بیشتر از تعداد روزهای چاپ شده در DURATION OF STAY است.)

( نکته3: تفاوت در این دو تاریخ به معنای انعطاف پذیری برای برنامه ریزی ورود و خروج از منطقه شنگن است ، اما اقامت شما در منطقه شنگن نباید بیش از “DURATION OF STAY” باشد.)

( نکته4: هم نیست چند روز  در منطقه شنگن اقامت داشتید ، فقط نباید بعد از تاریخ چاپ شده در فیلد “UNTIL” شنگن را ترک کنید.)

ورود و اقامت در منطقه شنگن

ویزای اقامت کوتاه مدت شما به طور خودکار به شما اجازه ورود به منطقه شنگن را نمی دهد. مثلا در مرز یا در حین کنترل های دیگر شما باید اطلاعاتی در مورد وسایل همراه خود  یا اینکه چه مدت قصد دارید در کشور شنگن بمانید و چرا شما از کشور شنگن بازدید می کنید، ارائه دهید.

در برخی موارد، چنین بررسی هایی ممکن است منجر به امتناع از ویزا برای ورود به کشور شنگن یا منطقه شنگن شود.

بنابراین توصیه می شود که کپی اسناد که شما هنگام درخواست برای ویزای شنگن(شینگن) ارائه دادید (مثلا نامه های دعوت، تاییدیه های سفر، اسناد دیگری که اهداف اقامت شما را ارائه می دهند) کپی کنید.
این کار به ساده تر شدن روند کنترل مرزی شما کمک خواهد کرد و از تاخیر در مرز جلوگیری می کند.

رد ویزا و تجدید نظر

تصمیم ریجکت ویزای شنگن(شینگن) و دلایل امتناع، از طریق یک فرم استاندارد به متقاضی اطلاع داده می شود. تصمیم ریجکت ویزا باید شامل دلایل، ضوابط و مهلت درخواست تجدید نظر می باشد.

سیستم اطلاعات ویزا (VIS)

فناوری می تواند نقش مهمی در بهبود و تقویت مرزهای خارجی بازی کند. طی سال های گذشته، اتحادیه اروپا سیستم های اطلاعاتی گسترده ای را برای جمع آوری، پردازش و به اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به مدیریت مرز های خارجی توسعه داده است.
سیستم اطلاعاتی ویزا، که از اجرای سیاست ویزای مشترک اتحادیه اروپا حمایت می کند، یکی از این ابزارهاست.

VIS چیست؟

سیستم اطلاعات ویزا (VIS) به کشورهای شنگن اجازه می دهد تا داده های ویزای شنگن(شینگن) را مبادله کنند، که شامل یک سیستم مرکزی IT و یک زیرساخت ارتباطی است که این سیستم مرکزی را به سیستم های ملی متصل می کند.
VIS ، کنسولگری در کشورهای غیر اتحادیه اروپا را به تمام نقاط مرزی خارج از مرزهای کشورهای شنگن متصل می کند. این سیستم می تواند تطبیق بیومتریک را عمدتا از طریق اثر انگشت، برای اهداف شناسایی و تاییدیه انجام دهد.

 

 

هدف VIS چیست؟

تسهیل بررسی های مرزی و صدور ویزا:


VIS مرزبانان را قادر می سازد که تشخیص دهند شخصی که ویزای شنگن(شینگن) را ارائه می دهد، دارنده قانونی آن است یا خیر. همچنین به شناسایی اشخاص موجود در سرزمین شنگن که بدون مدارک هستند یا اینکه مدارک جعلی دارند.
این سیستم با استفاده از داده های بیومتریک برای تأیید هویت دارنده یک ویزا امکان بررسی های سریع تر، دقیق تر و ایمن تر را فراهم می کند. همچنین این سیستم روند صدور ویزا را مخصوصا برای مسافران مکرر، آسان می کند.

 

مبارزه با سوء استفاده:

اکثر صاحبان ویزای شنگن(شینگن) از قوانین پیروی می کنند، با این حال سوء استفاده نیز می تواند صورت گیرد. به عنوان مثال، VIS به مبارزه و جلوگیری از رفتارهای جعلی مانند “خرید ویزا جعلی” کمک می کند.

حفاظت از مسافرین:

تکنولوژی بیومتریک، تشخیص مسافران را با استفاده از اسناد مسافرتی دیگر فراهم کرده و مسافران را از سرقت هویت محافظت می کند.

 

کمک به درخواست های پناهندگی:

VIS، تعیین می کند که کدام کشور عضو اتحادیه اروپا مسئول بررسی پرونده های پناهندگی و بررسی چنین درخواستی های است.

بهبود امنیت:

VIS در پیشگیری ، تشخیص و تحقیق در مورد جرایم تروریستی و سایر جرایم جدی و جنایی کمک می کند.

 

 

 

VIS چگونه کار می کند؟

10 اثر انگشت و یک عکس دیجیتال از افراد درخواست ویزای شنگن(شینگن) جمع آوری می شود. این داده های بیومتریک همراه با اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست ویزا در یک پایگاه داده مرکزی نیز ثبت می شود.
اسکن 10 رقمی انگشتی از کودکان زیر 12 سال یا از افرادی که از لحاظ جسمی نمی توانند اسکن انگشت را ارائه دهند، مورد نیاز نیست.
مسافران مکرر به منطقه شنگن هر بار که برای ویزای جدید درخواست می کنند نیاز به اسکن جدید انگشت ندارند.
هنگامی که اسکن های انگشتان در VIS ذخیره می شوند، می توان از آنها برای درخواست ویزای بیشتر (در مدت 5 سال) استفاده مجدد کرد.

در محدوده های خارجی منطقه شنگن، اسکن کننده های ویزای شنگن(شینگن) را می توان با آنهایی که در پایگاه داده نگهداری می شود مقایسه کرد. عدم انطباق به این معنا نیست که ورود به طور خودکار رد شود . این امر صرفا منجر به بررسی بیشتر هویت مسافری خواهد شد.

 

ویزای شنگن(شینگن)

چه کسی می تواند به VIS دسترسی داشته باشد؟

مقامات معتبر ویزا ممکن است به منظور بررسی پرونده ها و تصمیمات مرتبط با آن به VIS مراجعه کنند.

مقامات مسئول بررسی مرزهای خارجی و داخلی برای تأیید هویت شخص، اصالت ویزا و یا اینکه آیا فرد مطابق الزامات ورود، عمل کرده است به جستجو در VIS دسترسی دارند.

مقامات پناهندگی فقط به منظور درخواست پناهندگی و تعیین کشور اتحادیه اروپا به جستجو در VIS دسترسی دارند.

در موارد خاص، مقامات ملی و Europol می توانند از دسترسی به اطلاعات وارد شده به VIS برای جلوگیری، شناسایی و تحقیق در مورد جرایم تروریستی و جنایی استفاده کنند.

اطلاعات من در VIS چگونه حافظت می شوند؟

دسترسی به داده های VIS محدود به کارکنان مجاز است. آنها باید تعهد دهند که استفاده از داده های VIS محدود به آنچه لازم و مناسب برای انجام وظایف مربوطه است، می باشد.

داده ها در VIS به مدت 5 سال نگه داشته می شوند. این دوره نگهداری از تاریخ انقضاء ویزای صادرشده آغاز می شود، هر شخصی حق دارد که در مورد اطلاعات خود در VIS مطلع شود.
هر شخصی می تواند در صورت وجود اطلاعات نادرست درباره خود درخواست اصلاحیه کند و اطلاعات ثبت شده غیرقانونی حذف شود.

 

 

نیازمند  کسب اطلاعات بیشتر درباره مورد ویزای شینگن هستید؟

ویزای شنگن (شینگن) چیست؟ (بخش اول)

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا صحبت با مشاور ما، هم اکنون با ما تماس بگیرید.

مرکز مشاوره حقوق ایران با داشتن وکلایی مجرب، آماده کمک به شما جهت مهاجرت به هر کشور در دنیا است !

شماره تماس ما :۸۰-۸۸۹۸۵۱۷۸-۰۲۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت