ویزای غیرمهاجرتی گروه O

Closeup detail of a US visa document.
۶۴۰

ویزای غیرمهاجرتی گروه O معمولا به شکل زیر طبقه بندی می شود:

  • ویزای O-1

  • o-1A : افراد با توانایی ویژه در زمینه های علمی، آموزشی، کسب و کار و ورزش (شامل فعالان در عرصه هنر، صنعت فیلم سازی یا برنامه سازی تلویزیونی نمی شود).
  • o-1B : افراد با توانایی های ویژه در عرصه هنر و یا کسانی که موفق به کسب دستاوردهای چشمگیر در صنعت فیلم سازی و برنامه سازی تلویزیونی شده اند.
  • ویزای O-2

این ویزا مختص افرادی است که دارندگان ویزای o-1 یعنی هنرمندان و ورزشکاران را همراهی می کنند. این افراد در به ثمر رسیدن یک رویداد یا عملکرد خاص نقش داشته اند و باید به طور کامل و در تمامی بخش ها، عضوی جدایی ناپذیر از فعالیت هایی باشند که در قسمت مربوط به ویزای O-1A آمده است. فعالان متقاضی دریافت ویزای O-2 باید دارای مهارت های مهم و حیاتی و تجربیاتی باشند که از عهده کارکنان آمریکایی خارج بوده و برای اجرای موفقیت آمیز دستاوردهای خاص ویزای O-1 ضروری باشد.

  • ویزای O-3

افرادی که همسر یا فرزندانشان واجد دریافت ویزای O-1 و ویزای O-2 هستند.

 

بیشتر بدانید : مهاجرت به آمریکا

معیارهای عمده برای واجد شرایط بودن

افرادی واجد شرایط اخذ ویزای O-1 خواهند بود که توانایی هایی ویژه و منحصر به فرد داشته و افتخارات ملی یا بین المللی کسب کرده باشند. این افراد می بایست مدتی به صورت موقت در زمینه ای که دارای توانایی های ویژه هستند، به فعالیت بپردازند.

داشتن توانایی های منحصر به فرد و فوق العاده در زمینه های علوم، آموزش، کسب و کار یا ورزش به این معنا است که فرد گامی هرچند کوچک در جهت ترقی و حرکت به سمت مراحل بالاتر برداشته است و برای رسیدن به این هدف تلاش کرده است.

قابلیت ویژه در زمینه هنر، یعنی داشتن تمایز و برتری چشمگیر متقاضی در زمینه مورد نظر نسبت به سایرین. این تمایز به این معنا است که فرد توانایی رسیدن به سطوح بالا را داشته باشد و به اندازه ای در رشته خود پیشرفت کند که مهارت و توان بالاتر از حد معمول وی در آن رشته به اثبات رسیده و از وی به عنوان یک چهره شناخته شده و برجسته در زمینه هنری که در آن فعالیت دارد، یاد شود.

متقاضی برای اینکه واجد شرایط دریافت ویزای O-1 باشد، باید در در صنعت فیلم سازی و تلویزیون دستاوردهای فوق العاده ای داشته باشد که نشان دهنده میزان مهارت و توانایی وی در زمینه مورد نظر باشد؛ به اندازه ای که نسبت به سایرین سرآمد بوده و به عنوان شخصی اثرگذار و برجسته در عرصه فیلم سازی و برنامه سازی تلویزیونی شناخته شده باشد.

قرارداد مابین متقاضی (کارفرما) و ذینفع (فرد خارجی دارای قابلیت منحصر به فرد)

می بایست یک کپی از قرارداد کتبی مابین متقاضی و ذینفع یا خلاصه ای از توافق نامه شفاهی که بر اساس آن متقاضی استخدام می شود، تهیه گردد.

تبصره: قرارداد شفاهی مورد قبول USCIS خواهد بود؛ همانطور که جمع بندی مفاد توافقنامه به صورت شفاهی انجام می پذیرد. این شواهد ممکن است شامل چنین مواردی باشد: ایمیل های رد و بدل شده میان طرفین قرارداد، جمع بندی کتبی شرایط قرارداد یا دیگر شواهدی که نشان دهد توافق شفاهی شکل گرفته است.

خلاصه شرایط عقد قرارداد شفاهی باید شامل موارد زیرباشد:

  • مواردی که توسط کارفرما بیان شده است
  • مواردی که توسط کارمند پذیرفته شده است

برای انعقاد توافقنامه شفاهی، لازم نیست خلاصه شرایط توسط طرفین امضا شود؛ با این حال نیاز است که کارمند و کارفرما موافقت خود را با شرایط شغلی پیشنهاد شده اعلام کنند.

ویزای غیرمهاجرتی گروه O
ویزای غیرمهاجرتی گروه O

برنامه سفر

توضیح چگونگی وقایع یا فعالیت ها، تاریخ شروع و پایان رویدادها یا فعالیت ها و تهیه یک کپی از شرح سفرهای صورت گرفته به منظور به سرانجام رساندن رویدادها و فعالیت ها در صورت لزوم (تاریخ های معتبری که در طبقه بندی ویزای o-1 درنظر گرفته شده است؛ به این معنا که بازه زمانی معینی برای شرکت در رویدادی خاص تعیین می شود).

معمولا هنگام بررسی دادخواست ویزای o-1، به وقفه ایجاد شده مابین رویدادهای برنامه ریزی شده توجه می شود و این موضوع گاه معیاری است برای اینکه نشان دهد آیا سفر برنامه ریزی شده در راستای انجام فعالیت های ویژه است یا به منظور رویداد جداگانه ای انجام شده که در این صورت نیاز است یک درخواست جدید تنظیم و ارائه شود.

اگر وقفه ایجاد شده مابین دو رویداد بیشتر از حد معمول باشد، ممکن است این ذهنیت را برای داوران ایجاد کند که دو رویداد جداگانه به وقوع پیوسته و نیاز است که پرونده ای مجزا تشکیل شود. در چنین مواردی ممکن است درخواست تنها برای یک دوره با مدت زمان معین و مورد نیاز برای انجام عملیات مورد نظر تأیید شود.

زیرا چنین به نظر می رسد که به جای یک رویداد پیوسته، رویدادی مجزا شکل گرفته و باید درخواست جداگانه ای تنظیم و ارائه شود. هیچ قانون و قاعده ای برای نظارت بر این قضیه که چه میزان وقفه منجر به الزام ارائه درخواست جدید می شود، وجود ندارد. (مطابق مقررات، از دوره های مسافرت و حضور در میتینگ های مختلف، تحت عنوان رویداد یاد می شود.).

متقاضیان موظف هستند اثبات کنند در دوره ای که مجوز را دریافت می کنند، در زمینه ای که دارای توانایی خاص و فوق العاده هستند، فعالیت ها و رویدادهای خود را مثلا در قالب یک تور یا مجموعه ای از رویدادها، به انجام برسانند.

ویزای غیرمهاجرتی گروه o در دسته ویزاهای غیرمهاجرتی برای ورود به ایالات متحده و به منظور انجام فعالیت های خاص و قابلیت های منحصر به فرد اشخاص طبقه بندی شده است . INA 101 (a)(15)(O)، و ممکن است برای یک دوره اقامت مجاز به منظور ارائه یک رویداد یا فعالیت ویژه در موارد غیر مهاجرتی صادر شود. INA 214 (A)(2)(A).

در قانون هیچ الزامی برای ارائه یک رویداد واحد وجود ندارد؛ در عوض تمرکز بر توانایی و قابلیت خاص و منحصر به فرد متقاضی خارجی است. در بند 8CFR 214.2(O)(1)(ii)(1) این مورد بازتاب یافته است. علاوه بر این در بند 8 CFR 214.2(O)(1)(i) در مورد بیگانگانگی که با ویزای غیرمهاجرتی گروه O به ایالات متحده وارد می شوند، آمده است «این افراد لازم است که برای انجام خدمات مربوط به یک رویداد یا فعالیت ویژه به این کشور پذیرفته شوند».

مقرراتی وجود دارد که بر اساس آن درخواست ویزا نه تنها رویدادها و فعالیت های ویژه را پوشش می دهد؛ بلکه علاوه بر آن، شامل ارائه خدمات و یا فعالیت های مرتبط به رویدادهای ویژه نیز می شود. برخلاف دیگر دسته های ویزاهای غیر مهاجرتی که دارای محدودیت های زمانی هستند؛ برای ویزای OS، دوره زمانی تعریف نشده است.

مقررات حاکی از آن است که مدت اعتبار این نوع ویزا برای انجام رویداد یا فعالیت خاص، 3 سال است. 8 CFR 214.2(O)(6)(iii).

منظور از “رویداد” در بند 8 CFR 214.2(O)(3)(ii) عبارت است از پروژه های علمی، کنفرانس ها، کنوانسیون ها، سخنرانی ها، دوره ها، تورها، نمایشگاه ها، پروژه های کسب و کار، آموزش و پرورش یا همکاری و مشارکت در یک رویداد. علاوه بر این موارد ممکن است شغلی در دسته موارد ذکر شده قرار نداشته باشد؛ اما اگر فرد بیگانه دارای توانایی خاصی باشد و فعالیت منحصر به فردی انجام دهد، تحت پوشش این ویزا قرار می گیرد.

فعالیت هایی مربوط به تعطیلات کوتاه مدت، نمایش های تبلیغاتی و مواردی از این قبیل، شامل این قانون می شود. گروهی از فعالیت های مرتبط نیز ممکن است یک رویداد تلقی شود؛

با این حال استخدام و عدم استخدام افراد تنها بر اساس حدس و گمان غیر مجاز است.درخواست دهنده باید ثابت کند که رویدادها و فعالیت هایی وجود دارد که فرد بیگانه در آن توانایی و قابلیت ویژه و منحصر به فردی دارد و بر اساس آن به دنبال کسب مجوز است.

به عنوان مثال ارائه برنامه سفر برای برگزاری یک تور، ارائه قرارداد یا خلاصه ای از توافق نامه شفاهی که بر طبق آن شخص ذینفع مشغول به کار می شود و ارائه قراردادهای مابین ذینفع و کارفرمایان که صحت رویدادها را تأیید و اثبات نماید.

  • اگر فعالیت های ذکر شده در برنامه سفر به گونه ای باشد که بتوان از آنها تحت عنوان یک رویداد نام برد، نیاز است که پرونده برای اخذ اعتبار درخواست شده مورد تأیید قرار بگیرد. برای مثال اجراهای هنری و نمایش های مشابه مانند توری که توسط هنرمندان در مناطق مختلف ایالات متحده برگزار می شود، یک “رویداد” را تشکیل می دهد.

در مثال دیگر اگر فرد ذینفع در زمان استراحت خود و در فاصله دو رویداد که در ایالات متحده به وقوع پیوسته است، با درخواستی برای انجام فعالیتی مرتبط با کار خود در خارج از ایالت متحده مواجه شود و این امر منجر به خاتمه و قطع فعالیت وی در کشور آمریکا نشود، فعالیت شخص یک “رویداد” محسوب می شود.

مسئولین ذی ربط موظف هستند تعیین کنند که فعالیت های ذکر شده در برنامه سفر فرد، با رویداد خاص وی مرتبط است؛ اگرچه ممکن است موجب یک وقفه زمانی برای سفر وی به خارج از کشور و بازگشت مجدد به ایالات متحده ایجاد شود. این شکاف های زمانی ممکن است شامل اوقاتی باشد که شخص ذینفع برای شرکت در سمینارها، تعطیلات، مسافرت های کاری و … صرف می کند.

  •  این شکاف های زمانی، موجب توقف رویداد اصلی نمی شوند و خللی در آن ایجاد نمی کنند. اگر با بررسی برنامه سفر، صحت یک رویداد یا فعالیت یا مجموعه ای از فعالیت های مرتبط برای کسب اعتبار درخواست شده تأیید نشود، یا اگر متقاضی برای یک دوره معتبر درخواست دهد؛

بدون آنکه آخرین رویداد یا فعالیت وی تأیید شده باشد، ممکن است فرد بررسی کننده بنا به اختیاراتی که دارد اجازه ارائه درخواست شواهد (RFE) را صادر کند تا متقاضی قادر باشد شواهد بیشتری برای کسب اعتبار درخواست شده عرضه نماید.

بازرسین وظیفه دارند کلیه مدارک و شواهد را با توجه به قوانین مربوطه به دقت بررسی کنند تا مشخص شود می توان وقایع و فعالیت های موجود در برنامه سفر به عنوان یک رویداد قلمداد نمود یا خیر. اگر شواهد نشان دهد که فعالیت ها با آنچه رخ داده است به گونه ای با یکدیگر مرتبط هستند که می توان آنها را یک رویداد دانست، قاضی قادر خواهد بود اعتبار پرونده را تأیید کند.

ویزای غیرمهاجرتی گروه O
ویزای غیرمهاجرتی گروه O

نمایندگان

یک نماینده در ایالات متحده فردی است که ممکن است از جانب کارفرما، ذینفع یا هردو طرف به کار گرفته شده باشد.؛ یا فرد یا سازمانی است که از مجوز انجام امور از جناب کارفرما را دریافت کرده است و یا اینکه قادر است به عنوان نماینده وی عمل کند.

نمایندگان کارفرمایان چندگانه

لطفاً توجه داشته باشید که نماینده کارفرمایان چندگانه باید اثبات کند که وظایف خود را در قبال همه کارفرمایان به بهترین شکل انجام می دهد. شرایط مورد نیاز نماینده کارفرمایان چند گانه را می توان شامل موارد زیر دانست:

  • داشتن اسنادی شامل یک برنامه کامل از رویدادها که زمان و چگونگی وقوع آنها در این برنامه ثبت شده باشد، اسامی و آدرس های کارفرمایان فعلی، نام و آدرس مؤسسات، محل ها یا مکان هایی که خدمات در آن انجام می شود.
  • ارائه قراردادهای مابین کارفرمایان فعلی و افراد ذینفع؛ و
  • توضیح شرایط و ضوابط استخدام همراه با مستندات مورد نیاز.
  • هنگامی که درخواست ویزا توسط USCIS تأیید می شود، ذینفع می تواند در یک سفارت یا کنسولگری ایالات متحده برای اخذ ویزا درخواست دهد. وزارت امور خارجه (DOS) هزینه ثبت درخواست و صدور ویزا را تعیین می کند.

از جمله مدارکی که نمایندگان کارفرمایان خارجی برای اخذ ویزای O-1 باید در دست داشته باشند، عبارت است از:

  • کپی قرارداد نوشته شده مابین کارفرمای خارجی و ذینفع یا خلاصه ای از شرایطی که در توافقنامه شفاهی ذکر شده است.
  • توضیح چگونگی وقوع رویدادها و فعالیت ها،تاریخ شروع و پایان هر رویداد و فعالیت،کپی از برنامه سفر برای انجام رویدادها یا فعالیت ها
  • یک رأی مکتوب از نهادهای مشاوره ای معتبر.

علاوه بر این موارد، به مدرک دیگری برای ثبت نام نماینده کارفرمایان خارجی نیاز نیست؛ با این حال کارفرمای خارجی موظف است تمام مقررات مربوط به کارفرما را رعایت و اجرا کند.

مستدلات مورد نیاز برای O-1A

ارائه مدارکی که نشان دهد ذینفع موفق شده یک جایزه مهم و شناخته شده بین المللی مانند جایزه نوبل را دریافت کرده است؛ یا اینکه حداقل سه مورد از موارد زیر را دریافت کرده باشد:

  • دریافت یک جوایز ملی یا بین المللی شناخته شده یا کسب جوایزی برای به کار بردن نهایت تلاش در یک زمینه
  • عضویت در انجمن های مربوطه ای که مختص افرادی با دستاوردهای برجسته است و توسط کارشناسان ملی یا بین المللی شناخته شده داوری شده باشد
  • ذینفع مطالب و مقالاتی در نشریات تخصصی، روزنامه ها و یا سایر نشریات معتبر در زمینه فعالیت خود به چاپ رسانده باشد
  • ارائه مستندات در زمینه فعالیت های اورجینال علمی، پژوهش یا مشارکت و فعالیت های عمده در زمینه کسب و کار
  • نوشتن مقالات علمی در مجلات تخصصی یا دیگر رسانه های معتبر در زمینه فعالیت مورد نظر
  • ارائه مدارک معتبر که دریافت دستمزد بالا یا پاداش های دیگر در ازای ارائه خدمات را تأیید کند
  • داوری فعالیت های مرتبط با زمینه تخصصی فرد به صورت فردی یا گروهی
  • اشتغال در پست های مهم و اساسی سازمان ها و مؤسسات معتبر
اگر فرد ذینفع نتواند به راحتی موارد فوق را کسب کند، متقاضی می تواند از رویدادهای مشابهی به منظور واجد شرایط شدن ذینفع استفاده کند.

مستندات مورد نیاز برای O-1B

ذینفع باید مدارکی ارائه دهد که نشان دهد وی توانسته است در رشته ای خاص، جوایز معتبر ملی و بین المللی جوایزی مانند اسکار، امی، گرمی و … را کسب کرده یا عضو هیئت رییسه جوایز بوده است و یا اینکه حداقل سه مورد از موارد زیر را دارا باشد:

  • افرادی که موفق به انجام یک رویداد خیره کننده شده اند؛ یا در به ثمر رسیدن چنین رویدادی مشارکت داشته اند و توانسته اند به شهرت چشمگیری برسند؛ با ارائه مدارکی مانند چاپ خبرهایی در مورد آنان در نشریات و رسانه های گوناگون.
  • به دست آوردن موفقیت های های ملی یا بین المللی معتبر که در رسانه های معتبر بازتاب داشته باشد
  • متقاضی در شرکت ها و مؤسسات معتبر سابقه فعالیت مؤثر داشته باشد و بتوان این موضوع را با استناد به مقالات و مطالبی که در این زمینه در روزنامه ها، مجلات تجاری و دیگر نشریات منتشر شده اثبات کرد یا ارائه گواهی نامه ای که این امر را تصدیق کند.
  • دستیابی به موفقیت های مهم تجاری که با تحسین منتقدان مواجه شده و مشخص شدن اعتبار رویداد انجام شده توسط شاخص ها و رتبه بندی های مربوطه یا اعلام در رسانه ها و جراید معتبر
  • کسب دستاوردهای قابل توجه ذینفع از سوی سازمان ها، منتقدان، آژانس های دولتی و … در حوزه فعالیت وی و ارائه گواهی نامه هایی که نشان دهنده تخصص، قابلیت و دستاوردهای قابل توجه ذینفع باشد.
  • شواهد معتبری که نشان دهد ذینفع در ازای ارائه خدمات، دستمزد بالایی دریافت می کند.

اگر ذینفع قادر به کسب استانداردهای فوق باشد، متقاضی می تواند شواهدی برای تأیید واجد شرایط بودن وی ارائه دهد (به استثنای صنعت فیلم و تلویزیون که نیازی به این موارد ندارد).

درخواست برای پروسه ویزای O-2

متقاضی باید برای ویزای O-2، درخواستی به uscis ارائه کند. فعالیت های فرد بیگانه ی کاندیدای اخذ ویزای O-2 باید در راستای خدمات هنری یا ورزشی قسمت ویزای O-1 باشد.

ویزای غیرمهاجرتی گروه O
ویزای غیرمهاجرتی گروه O

مشاوره

اگر درخواست ویزای O-2 برای حمایت از فردی یا توانایی فوق العاده در ورزش یا هنر باشد، مشاوره باید از جانب سازمان کار انجام شود؛ یا

اگر پرونده ویزای O-2 برای حمایت از فردی با قابلیت های فوق العاده در عرصه فیلم سازی و تلویزیون تشکیل شده باشد، نهاد ذی ربط برای مشاوره باید یک ارگان کارآموزی متناسب یا یک سازمان مدیریتی با تخصص مربوطه باشد.

استثناهایی که نیاز به مشاوره دارند، عبارتند از:

اگر متقاضی بتواند اثبات کند که از داشتن گروهی مناسب و متخصص محروم است و تصمیمات بنا بر شواهد و اسناد موجود گرفته می شود.

مستندات مورد نیاز برای ویزای o-2

برای اخذ ویزای o-2 نیاز است شواهدی ارائه شود که موارد مهمی مانند مهارت های اساسی و تجربیات بخش ویزای o-1 در مورد ذینفع تأیید کند. ذینفع باید دارای تجربه قابل توجهی در زمینه مهارت های مهم و حیاتی بوده و بتواند خدمات ضروری ویزای o-1 را ساپورت کند.

در زمینه فیلم و برنامه سازی تلویزیونی، باید شواهدی ارائه شود که نشان دهنده موفقیت های قابل توجه ذینفع  در این عرصه، در خارج یا داخل ایالات متحده باشد و فعالیت مداوم ذینفع در راستای موارد مربوط به ویزای o-2 و تکمیل موفقیت آمیز پروژه ضروری است.

پس از تصویب درخواست

هنگامی که درخواست ویزای O-1 و ویزای o-2 توسط USCIS تأیید می شود، ذینفع می تواند در سفارت یا کنسولگری های ایالات متحده، برای اخذ ویزا درخواست دهد. وزارت امور خارجه هزینه پروسه درخواست و صدور ویزا را تعیین می کند.

مدت اقامت/ تمدید اقامت

دوره اول اقامت مهاجران، تا 3 سال توسط USCIS تعیین می شود و این زمان به منظور انجام و تکمیل رویداد یا فعالیت تا 1 سال افزایش می یابد.

تمدید اقامت: USCIS مدت زمان لازم برای انجام رویداد یا فعالیت را تا 1 سال تمدید می کند.

بر طبق قوانین ویزای غیرمهاجرتی گروه O ، فرد ذینفع ممکن است برای تنفیذ درخواست، به ایالات متحده پذیرش شود؛ به علاوه ی یک دوره ده روزه پیش از شروع و ده روز پس از پایان دوره تنفیذ. ذینفع در طول دوره تنفیذ، فقط به صورت مجاز استخدام شود.

تمدید اقامت

متقاضی باید برای ادامه روند تکمیل رویداد و به انجام رساندن فعالیت های خود، تقاضای تمدید اقامت خود را ارائه کند.

خانواده دارندگان ویزای O-1 و ویزای O-2

ممکن است همسر و فرزندان کمتر از 21 سال دارنده ویزای O-1 و ویزای O-2 واجد شرایط پیوستن به وی و درخواست ویزای O-3 باشند. ممکن است افرادی که تحت این ویزا وارد ایالات متحده می شوند، اجازه کار کردن در این کشور را نداشته باشند.

در مورد انواع ویزا بیشتر بدانید : انواع ویزای مهاجرتی آمریکا  

تغییر کارفرمایان

اگر فرد دارنده ویزای O-1 در ایالات متحده آمریکا قصد تغییر کارفرمای خود را داشته باشد، اگر درخواست به وسیله یک نماینده ثبت شده باشد، باید پرونده اصلاح شده همراه با اسناد مربوط به کارفرمای جدید برای تمدید اقامت ارائه شود.

تغییر مواد و شرایط  و ضوابط اشتغال

در صورت به وجود آمدن تغییرات اساسی در شرایط و ضوابط اشتغال ذینفع و قوانین واجد شرایط بودن، توجه داشته باشید که: برای ورزشکاران قوانین خاصی وجود دارد. هنگامی که ورزشکاران حرفه ای تحت ویزای O-1 از تیمی به تیم دیگر منتقل می شوند، مجوز کار با تیم جدید به مدت 30 روز صادر می شود و در طی این مدت کارفرمای جدید باید فرم های تازه را ارائه دهد.

حمل و نقل

اگر استخدام و اشتغال فرد دارنده ویزای غیرمهاجرتی گروه o به علتی به غیر از استعفای داوطلبانه شخص متوقف شود، کارفرما موظف است هزینه های معقول حمل و نقل فرد داوطلب ویزای غیرمهاجرتی گروه o از آخرین محلی که از آنجا به ایالات متحده آمده است را پرداخت کند.

آیا نمی دانید که  واجد شرایط اخذ ویزای غیر مهاجرتی O هستید یا خیر؟

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و کامل تری در مورد ویزای غیر مهاجرتی O، دارید و بندها و استثنا های این ویزای خاص برا شما گیج کننده است، وکلا و همکاران ما در مرکز مشاوره حقوق ایران با سالها سابقه در امر مشاوره و انجام امور حقوقی در زمینه ی مهاجرت، با کمال میل آماده راهنمایی و پاسخ گویی به شما هستند.

فرصت را از دست ندهید و با تماس بگیرید.

شماره تماس ما : 02188985178

 02188985179

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت