ویزای غیرمهاجرتی E-2

۳۸۹

ویزای غیرمهاجرتی E-2 ، به کشورهای هم پیمان با ایالات متحده امریکا (کشورهایی که با ایالات متحده قرار داد تجاری و ناوبری دارند)، اجازه ورود و سرمایه گذاری در این کشور را می دهد.
سرمایه گذاران با صرف سرمایه قابل توجهی در امریکا، می توانند کسب و کاری را راه اندازی کنند. برخی شرکتها و یا کارکنان شرکت سرمایه گذاران هم پیمان نیز واجد الشرایط کسب ویزای E-2 هستند. همچنین، اعضای خانواده ایشان نیز می توانند ویزای E-2 را کسب کنند.

چه کسانی می توانند برای رده E-2 اقدام کنند؟

اگر یک شخص سرمایه گذار در حال حاضر، در یک وضعیت غیرمهاجرتی قانونی در ایالات متحده امریکا به سرمی برد، می تواند به منظور اخذ ویزای غیرمهاجرتی E-2 فرم I-129 را برای تغییر وضعیت به رده E-2 پر کند. اما اگر شخصی بعنوان کارمند، در حال حاضر در ایالات متحده مشغول به کار است و در وضعیت غیرمهاجرتی قانونی است، لازم است که کارفرمای واجدالشرایط فرم I-129 را از جانب او ارائه کند.

 

همچنین مطالعه نمایید : مهاجرت به آمریکا

نحوه اخذ رده E-2 در خارج از ایالات متحده

اگر فرد متقاضی خارج از ایالات متحده امریکا باشد، برای اخذ رده E-2 نمی تواند درخواست خود را از طریق فرم I-129  مطرح کند. علاقمندان باید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درخواست ویزای E-2 مربوط به اشخاص خارج از امریکا، به وب سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا مراجعه نمایند.
متقاضی پس از صدور یک ویزا، می تواند درخواست خود را برای پذیرش جهت ویزای غیرمهاجرتی E-2 به وزارت امنیت ملی  (DHS) ایالات متحده ارائه نماید.

ویزای غیرمهاجرتی E-2

شرایط عمومی سرمایه گذار هم پیمان

سرمایه گذار هم پیمان برای اخذ ویزای E-2، باید واجد شرایط زیر باشد:

 • سرمایه گذار، باید از کشوری هم پیمان با ایالات متحده امریکا باشد.
 • سرمایه گذار، باید در ایالات متحده سرمایه گذاری کرده و یا در فرآیند این کار باشد و مبلغ قابل توجهی را برای اداره شرکت تجاری خود درنظر گرفته باشد.
 • سرمایه گذار، پس از ورود به ایالات متحده، صرفا پیگیر توسعه و هدایت سرمایه گذاری روی بنگاه تجاری مربوطه باشد. همچنین لازم است که با داشتن کنترل عملیاتی از طریق پست مدیریتی و نظایر آن، حداقل 50% مالکیت شرکت را دارا باشد.

سرمایه گذاری سرمایه گذار هم پیمان که شامل منابع مالی و سایر دارایی ها است، با هدف تولید سود، در معرض ریسک تجاری قرار دارد. سرمایه گذار ممکن است تمام یا بخشی از سرمایه اش را از دست بدهد. وی باید نشان دهد که دارایی هایش به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طرق غیرقانونی بدست نیامده اند.

 

همچنین مطالعه نمایید : مزایای ویزای کار E-2 چیست؟

 

سرمایه قابل توجه عبارت است از:

 • سرمایه قابل توجه در رابطه با کل هزینه خرید یک شرکت تاسیس شده یا سرمایه گذاری روی یک شرکت جدید.
 • سرمایه کافی برای تضمین تعهد مالی سرمایه گذار هم پیمان، جهت رسیدن به عملکرد موفق شرکت.
 • سرمایه ای با درنظر گرفتن این احتمال که سرمایه گذار هم پیمان، موفق به ایجاد و هدایت شرکت خواهد شد. سرمایه باید متناسب با هزینه های شرکت درنظر گرفته شود.

یک شرکت معتبر، به یک فعالیت تجاری یا کارآفرینی واقعی، فعال و کارآمد اشاره می کند که خدمات یا کالاها را برای رسیدن به سود تولید می کند. در این راستا لازم است که شرایط قانونی برای راه اندازی کسب و کار درنظر گرفته شود.

ویزای غیرمهاجرتی E-2

شرکت های مرزی

سرمایه گذاری ممکن است مرزی نباشد. یک شرکت مرزی، شرکتی است که ظرفیت کنونی یا آینده اندکی برای ایجاد درآمدی فراتر از حداقل های زندگی سرمایه گذار هم پیمان و خانواده اش دارد.
البته در حقیقت ممکن است یک شرکت جدید حتی اگر ظرفیت فعلی برای تولید چنین درآمدی نداشته باشد، شرکتی مرزی به شمار نیاید. با این وجود، در چنین مواردی این طور درنظر گرفته می شود که شرکت باید ظرفیت تولید چنین درآمدی را ظرف پنج سال از زمان شروع ویزای غیرمهاجرتی E-2 سرمایه گذار هم پیمان داشته باشد.

 

شرایط عمومی کارمند یک سرمایه گذار هم پیمان

کارمند سرمایه گذار هم پیمان، باید برای اخذ ویزای غیرمهاجرتی E-2 واجد شرایط زیر باشد:

 • هم ملیت با کارفرما یا همان سرمایه گذار هم پیمان باشد.
 • با تعریف “کارمند” در قانون مربوطه آشنا باشد.
 • درگیر وظایف یک مدیر اجرایی و کارهای نظارتی باشد، یا اگر در پست های پایین تر استخدام می شود، دارای صلاحیت ویژه ای باشد.
همچنین برا شما جالب خواهد بود : مهاجرت به ایالات متحده آمریکا 2019

اگر کارفرمای اصلی شرکایی دارد، لازم است که حداقل 50% از مالکیت شرکت در ایالات متحده، مربوط به سرمایه گذار هم پیمان باشد. این شرکاء باید وضعیت سرمایه گذار دارنده ویزای غیرمهاجرتی E-2 را درنظر داشته باشند. اگر این کارفرمایان در ایالات متحده نباشند، باید در این کشور حضور پیدا کنند. در این صورت لازم است که این اشخاص بعنوان سرمایه گذار غیرمهاجر، درخواست خود را به این کشور ارائه کنند.

کارهای مدیریتی و نظارتی شامل کنترل و جوابگویی نهایی در رابطه با کارمندان و سازماندهی عملیات کلی شرکت و مولفه های اصلی آن است. صلاحیت ویژه نیز به مهارت هایی اطلاق می شود که حضور کارمند را برای کارآمد بودن کسب و کار ضروری می سازد. برخی از این موارد در ادامه آمده است:

 • میزان تخصص اثبات شده کارمند در زمینه فعالیتش.
 • این که دیگران تا چه حد دارای مهارت های ویژه کارمند باشند.
 • حقوق و دستمزد کارمند جزو صلاحیت ویژه او به شمار می آید.
 • اینکه آیا مهارت ها و مدارک تحصیلی کارمند، در ایالات متحده به راحتی در دسترس هستند؟

برای داشتن صلاحیت ویژه، دانستن زبان و فرهنگ خارجی به تنهایی کافی نیست. توجه داشته باشید، بعضی مهارتها که در یک زمان ضروری و مهم هستند ممکن است در زمانی دیگر عادی قلمداد شوند و جزو صلاحیت ویژه فرد به شمار نیایند.

مدت اقامت

سرمایه گذاران هم پیمان و کارکنان واجد شرایط، اولین بار حداکثر 2 سال مجاز به اقامت درایالات متحده هستند. درخواس تمدید برای اقامت نیز 2 ساله است. تعداد این تمدیدها برای دارندگان ویزای غیرمهاجرتی E-2 محدودیتی ندارد. البته دارندگان این ویزا پس از انقضای اعتبار ویزا و در صورت عدم تمدید اقامت، اجازه حضور در ایالات متحده امریکا را نخواهند داشت.

دارنده ویزای غیرمهاجرتی E-2 کسی است که به خارج از کشور سفر می کند و معمولا هنگام بازگشت به ایالات متحده، یک مجوز رسمی دو ساله به طور خودکار به وی اعطا می شود. در این حالت نیازی نیست که یک فرم جدید I-129 را به اداره مهاجرت امریکا (USCIS) ارائه کند.

 

شرایط و ضوابط ویزای غیرمهاجرتی E-2

سرمایه گذار یا کارمند هم پیمان، ممکن است فقط در فعالیت هایی که در زمان تصویب ویزای E-2 اعطا شده بود، کار کنند. یک کارمند  E-2 همچنین می تواند برای شرکت اصلی یا یکی از شرکت های وابسته به آن کار کند البته تا زمانی که:

 • ارتباط بین شرکتها برقرار باشد.
 • کارمند دارای پست مدیریتی، نظارتی و یا مهارتی ضروری باشد.
 • موارد و شرایط استخدام تغییری نکرده باشد.

USCIS  باید هر گونه تغییر اساسی در شرایط یا وضعیت ویزای غیرمهاجرتی E-2 را تصویب کند. منظور از “تغییر اساسی”، تغییر اصلی در ویژگی های اساسی کارفرمایان نظیر مدیریت، مالکیت یا رخداد ویژه ای است که سرمایه گذار هم پیمان یا کارمندانی که قبل از این مورد تایید شرکت بوده اند را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرمایه گذار هم پیمان و یا شرکت باید این تغییرات را با ثبت یک فرم جدید I-129  به اطلاع USCIS  برسانند و هزینه های مربوطه را متقبل شوند.
همزمان با این کار لازم است که برای درخواست تمدید اقامت سرمایه گذار هم پیمان یا کارمند مربوطه نیز اقدام شود. فرم I-129 باید شامل مدارکی باشد تا نشان دهد که سرمایه گذار هم پیمان یا کارمند مربوطه همچنان واجد الشرایط ویزای غیرمهاجرتی E-2 هستند.

البته لازم نیست که در رابطه با تغییرات غیر اساسی، USCIS را مطلع سازید و یک فرم جدید I-129 ثبت کنید. با این وجود، یک سرمایه گذار یا سازمان هم پیمان ممکن است از USCIS راهنمایی بخواهد تا تعیین کند که آیا تغییر رخ داده، جزو تغییرات اساسی به شمار می آید یا خیر.
در نهایت باید گفت که اعتصاب یا دیگر اختلافات کارکنان که منجر به توقف کار در محل کار می شود، می تواند بر سرمایه گذار هم پیمان کانادایی یا مکزیکی یا کارکنان برای به دست آوردن رده  E-2 تاثیر بگذارد.

ویزای غیرمهاجرتی E-2

خانواده سرمایه گذاران و کارکنان هم پیمان دارنده ویزای غیرمهاجرتی E-2

سرمایه گذاران و کارکنان هم پیمان، ممکن است همسر یا فرزند زیر 21 سال داشته باشند. این بستگان لزوما با سرمایه گذار یا کارمند هم پیمان، هم ملیت نیستند. اما به هر صورت اعضای خانواده نیز می توانند ویزای غیرمهاجرتی E-2 را بدست بیاورند و مدت اقامتی مشابه در امریکا داشته باشند.
چنانچه این بستگان در حال حاضر در ایالات متحده امریکا به سر می برند و به دنبال تغییر وضعیت یا افزودن مدت اقامت خود هستند، می توانند برای دریافت رده E-2، تنها یک فرم I-539 را مشترکا پرکنند و هزینه مربوطه را بپردازند.
همسر دارنده ویزای غیرمهاجرتی E-2 همچنین می تواند برای ثبت اجازه کار، با پرداخت هزینه برای ثبت فرم I-765  اقدام کند. در صورتی که درخواست وی برای کار تایید شود، هیچ محدودیتی برای محل اشتغال نخواهد داشت و می تواند در هر بخشی از ایالات متحده مشغول به کار شود.

همانگونه که در بالا اشاره شد، سرمایه گذار هم پیمان یا کارمند دارنده ویزای غیرمهاجرتی E-2 ممکن است به خارج از کشور سفر کند و در هنگام بازگشت، یک مجوز اقامت دوساله به صورت خودکار به وی اعطا شود.
در همان زمان اگر اعضای خانواده اش که با ویزای E-2 به او پیوسته اند، درخواست خود را برای کسب یک دوره اقامت جدید به ایالات متحده ارائه دهند، این درخواست از سوی ایالات متحده پذیرفته نخواهد شد.
این بستگان باید دقت کنند که برای اقامت قانونی در ایالات متحده، مدت اقامت آنها مطابق با ویزای غیرمهاجرتی E-2 آنهاست و درخواست آنها برای ادامه اقامت، قبل از پایان اعتبار ویزا  پذیرفته نخواهد شد.

 

منبع:

uscis

اگر نیازمند کسب اطلاعات بیشتری درباره مهاجرت به ایالات متحده آمریکا و یا مهاجرت به کانادا هستید، با ما تماس بگیرید.

تیم مشاوره ی مجرب مرکز “مشاوره حقوق ایران” شما را در این امر یاری خواهند کرد.

مهاجرت به ایالات متحده امریکا دیگر یک رویا نیست.

وکیل و مشاور مجرب ما تجربه سالها زندگی، تحصیل و کار در آمریکا را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.

شماره تماس ما : ۸۰-۸۸۹۸۵۱۷۸-۰۲۱

 

 

نظرات بسته شده است.

طراحی سایت