ویزای کار H1B چیست؟

۱,۰۹۷

ویزای کار H1B

در میان تمام برنامه های ویزا که به خارجی ها اجازه می دهد به طور قانونی در ایالات متحده کار کنند، ویزای کار H1B بیشتر از بقیه نظر همه را به خود جلب کرده و بحث و گفت و گوهای بیشتری پیرامون آن شکل گرفته است.
کارفرمایانی که پیش از این به سختی موفق به استخدام کارکنان متخصص مد نظر خود می شدند، با کمک این برنامه می توانند با سهولت بیشتری کارکنان خارجی را به استخدام خود در بیاورند.
در طرف مقابل منتقدان این طرح معتقد هستند که این برنامه باعث می شود کارفرمایان به جای استخدام نیروی کار آمریکایی، از هزاران نیروی کار ارزان خارجی استفاده کنند.

 

اما موافقان این طرح عقیده دارند که اجرای آن ضروری است؛ چرا که منجر به جذب استعدادهایی از سراسر جهان خواهد شد.
هر دو طرف مخاالف و موافق، خواهان اعمال تغییرات گسترده ای در این طرح هستند.

دانشجویان خارجی فراوانی در دانشگاه های ایالات متحده تحصیل می کنند که در رشته های STEM (علوم، فناری، مهندسی و ریاضیات) از بسیاری از آمریکایی ها خبره تر هستند.
ساده ترین راه برای آنها پس از فارغ التحصیلی برای یافتن کار این است که برای دریافت ویزای کار H1B اقدام کنند و یکی از 85000 فرد خوش شانسی باشند که این ویزا را از طریق سیستم لاتاری دریافت می کنند.
به این وسیله به راحتی می توانند توسط کارفرمایانی که نیاز به نیروی کار دارند، استخدام شوند.

حلقه مفقوده بحث هایی با محوریت ویزای کار H1B این واقعیت است که با این نوآوری مسئولین آمریکایی، تقاضای کار مهاجران در امور مرتبط با STEM به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

 

 

 

 

بسیاری این مهاجران که عمدتاً در رشته های علوم و فنی و مهندسی از کالج های آمریکایی فارغ التحصیل شده اند، موفق به ثبت اختراعات فراوانی در ایالت های مختلف آمریکا شده اند.

اما برخلاف تصورات و گفته ها، پس از سنجیدن همه جوانب، این مهاجران نیروی کار ارزانی محسوب نمی شوند. درواقع تحقیقات جدید نشان می دهد که در بلند مدت به طور متوسط استفاده از نیروی کار مهاجر بیش از کارکنان آمریکایی هزینه بر خواهد بود.

مطالعاتی که در طی هفته گذشته توسط اقتصاد دانانی از دانشگاه های کالیفرنیا، سن دیگو و کالج داتموث انجام شد نشان می دهد که میانگین هزینه کارکنان خارجی در مشاغل مربوط به علم و صنعت، کمی کمتر از کارکنان آمریکایی است؛ یعنی چیزی در حدود 94 سنت.

 

 

 

 

اما بعد از پنج سال کار در ایالات متحده درآمدی معادل کارکنان آمریکایی مشغول در بخش های مرتبط با STEM یعنی مبلغی در حدود $1.04 خواهند داشت.

این سطح از افزایش درآمد و حقوق برای کارکنان خارجی، معلول عوامل متعددی است. یکی از این عوامل، سابقه کار بیشتر این افراد در مقایسه با آمریکایی ها است. دیگر اینکه مهاجران پس از اخذ گرین کارت می توانند برای بهتر کردن شرایط شغلی و مالی خود به تجارت بپردازند.

به طور متوسط پرداخت ده سنت در ساعت بعد از پنج سلا به نیروی کار مهاجر، جهش قابل توجهی در مقایسه با شاغلان در بخش های غیر از STEM محسوب می شود که در آن مشاغل به طور میانگین 20 سال طول می کشد تا دریافتی های کارکنان خارجی معادل کارکنان آمریکایی شود.

گوردون هانسون اقتصاد دان دانشگاه کالیفرنیا در گزارش خود نوشته است: «گفته می شود دستمزد کارکنان خارجی که در آینده با ویزای کار H1B در ایالت های مختلف آمریکا مشغول به کار می شوند، به طور قابل ملاحظه ای پایین تر از دستمزد کارکنان آمریکایی است؛ اما شواهد خلاف این امر را ثابت می کنند».

در این مطالعه به تجزیه و تحلیل داده های مربوط به سرشماری های دهه 1980 و با تمرکز بر کارکنانی با حداقل مدرک لیسانس شاغل در بخش های مرتبط با STEM پرداخته شده است. محققان در این پژوهش به سنجیدین میزان عایدی کارکنان با توجه به فاکتورهایی مانند جنسیت، نژاد، تحصیلات، سن، منطقه جغرافیایی و … پرداخته اند.

 

 

آنها به این نتیجه رسیدند که بررسی دقیق همه افرادی که با استفاده از ویزای کار H1B در مشاغل مرتبط با STEM مشغول به کار شده اند؛ در مقایسه با سایر برنامه های ویزا مانند اخذ گرین کارت یا ملحق شدن به خانواده، غیرممکن است.

با این وجود هنوز هم برنامه  H-1B  ساده ترین راه برای استخدام خارجی هایی است که از دانشگاه های آمریکایی و غیر آمریکایی فارغ التحصیل شده اند و قصد دارند به استخدام شرکت های فن آوریی درآیند.

مشکل این است که تقاضا به طور قابل ملاحظه ای بالاتر از تعداد وسزاس موجود است. سال گذشته حدود 236000 متقاضی جویای کار برای دریافت ویزای کار H1B درخواست داده بودند؛ اما تنها 85000 ویزا در دست بود.

این تعداد بالای تقاضا در بخش صنعت و تکنولوژی منجر به پدید آمدن لابی هایی برای گسترش تعداد ویزای H1B  شده است. مارک روزنبرگ مدیرعامل فیسبوک در مصاحبه ای با واشنگتن پست میگوید: «چرا باید تعداد کمی ویزای کار H1B  را در هر سال در اختیار خیل عظیم متخصصان مستعد قرار دهیم؟»

تلاش برای گسترش این برنامه با مخالفت شدید و مقاومت بسیاری از جمهوری خواهان در کنگره و بعضی از دموکرات ها مواجه شد. این مخالفان کمپانی هایی مانند دیزنی و شرکت کالیفرنیایی ادیسون را محکوم کردند که برای به دست آوردن نیروی کار ارزان، نیروی کار خارجی دارای ویزای کار H1B را جایگزین شاغلان پیشین در این شرکت ها کرده اند.

ماه گذشته یک قاضی در ایالت فلوریدا دادخواستی که از سوی کارمندان سابق  شرکت دیزنی به دادگاه ارائه شده و در آن این کمپانی به تقلب در روادید متهم شده بود را رد کرد.
وزارت کار ایالات متحده در تحقیق و بررسی سال گذشته خود، اقدام شرکت ادیسون کالیفرنیا در زمینه به کارگیری نیروی کار خارجی را بدون خطا تشخیص داد.

در هردو مورد، کمپانی ها از قانونی سود بردند که بر طبق آن کارفرمایان از نشان دادن ویزای کار H1B کارکنان خود در صورتی که فرصت های کاری از آمریکایی ها گرفته نمی شد، معاف بودند.

 

 

ویزای کار H1B چیست؟

 

 

محققان فدرال همچنین اینفوسیس را به استفاده متقلبانه از ویزا در سفرهای کاری کارکنان خارجی خود متهم کردند؛ در حالی که نیروی کار خارجی شاغل در ایالات متحده ملزم به دریافت ویزای کار H1B هستند.

وزارت دادگستری ایالات متحده در سل 2013 به یک مورد تخلف در زمینه ویزا با ارزش 34 میلیون دلار رسیدگی کرد.

به نظر می رسد هر دو طرف مخالف و موافق توافق دارند که این برنامه به نحوی اصلاح شود که بازهم کمپانی های بزرگ فعال در زمینه فن آوریی اجازه داشته باشند بهترین نیروی کار موجود را به استخدام خود درآورند.

برخی از اسده ها برای صلاح برنامه H-1B   عبارتند از: الزام شرکت ها به این که در صورتی مجاز به استخدام نیروی کار خارجی هستند که کارمند واجد شرایط آمریکایی برای احراز شغل مورد نظر(نیاز به سایر مجوزهای کار موقت مثلا در بخش کشاورزی) در دسترس نباشد.

دیگر پیشنهاد این است که برای جلوگیری از سوء استفاده شرکت ها از این برنامه به عنوان یک منبع نیروی کار ارزان، به دارندگان این نوع ویزا که موفق به یافتن شغل می شوند، بالاترین حقوق ممکن پرداخت شود.

 

 

 

این که در آینده چه اتفاقی برای برنامه H-1B  می افتد، به این بستگی دارد که رییس جمهور دونالد ترامپ درباره آن چطور فکر می کند که کشف این موضوع کار دشواری است.

ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی بارها و بارها راجع به این موضوع صحبت کرده است.
وی در گفت و گویی اولیه در جمع جمهوری خواهان، این طرح را بسیار بد خوانده بود؛ اما در گفت و گو های بعدی موضع نرم تری در قبال این برنامه اتخاذ کرد و عنوان داشت که آمریکا به افراد با استعداد نیاز دارد.

سناتور منطقه آلاباما، جف سشنز، که از سوی ترامپ به عنوان دادستان کل ایالات متحده تعیین شده است، از جمله منتقدین راسخ این طرح است.
در سال گذشته سشنز قانونی را ارائه کرد که بر اساس آن تعداد کمی ویزا در دسترس شرکت های بزرگ بین المللی مانند آنهایی که در هند مستقر هستند قرار داده شود تا کمپانی های آمریکایی بتوانند با نیروی کار مورد نیاز خود قرارداد منعقد کنند.

 

 

این شرکت ها بیشترین تعداد ویزا را از طریق قرعه کشی دریافت می کنند. بر طبق گزارش رویتر، «در ماه فوریه، بسیاری از کارکنان آمریکایی جای خود را به نیروی کار خارجی دارای ویزای کار H1B داده اند».

احتمالا سشنز به عنوان وزیر دادگستری یکی از اهداف خود را تصویب طرح مبارزه با تقلب در ویزا تعیین خواهد کرد. این کار می تواند به مقابله با سوء استفاده گسترده از سیستم موجود کمک کند؛ اما زیاده روی در این کار ممکن است باعث کناره گرفتن بسیاری از افرادی شود از سراسر جهان که برای ورود به ایالات متحده رقابت می کنند.

این موضوع ممکن است در دراز مدت  ایالات متحده را در راه اندازی بزرگ ترین و سودآور ترین شرکت های فن آوری جهان تضعیف کند.

 

نیازمند  کسب اطلاعات بیشتر درباره مورد انواع ویزای کار آمریکا هستید؟

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت مشاوره با وکیل، هم اکنون با ما تماس بگیرید تا شانس مهاجرت به آمریکا را از دست ندهید.

به کمک یک وکیل زبده، شما می توانید از مراحل اخذ ویزای کار H1B به راحتی عبور کنید و نگران ممنوعیت های ایجاد شده از سوی دولت آمریکا هم نباشید.

 

شماره تماس ما :80-88985178-021

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت