ویژگی رزومه خوب در آمریکا (بخش دوم)

۳۵۸

در بخش اول این مقاله ویژگی های رزومه خوب در آمریکا را باهم مرور کردیم و حالا قصد داریم به ادامه این مطلب بپردازیم، با ما همراه باشید تا شما را با  ویژگی رزومه خوب آشنا نماییم. این مقاله شما را یاری خواهد کرد تا از پس آماده کردن یک رزومه مناسب، بعد از مهاجرت به آمریکا بر آیید.

نحوه عرضه رزومه آنلاین

قبل از پرداختن به ویژگی رزومه خوب ، باید ذکر کرد  که یکی از روش های عرضه رزومه می تواند استفاده از منابع آنلاین باشد. شما به این طریق می توانید دسترسی به رزومه تان را افزایش دهید.
در دنیای رقابتی تجارت امروز، کارفرمایان همیشه به دنبال افراد بااستعدادی مانند شما هستند! و به شکل فزاینده ای از رسانه های اجتماعی برای یافتن نیرو استفاده می کنند.
در اینجا به اصول اولیه درباره نحوه فعالیت آنلاین و آنچه شما می توانید با شبکه های اجتماعی مانند LinkedIn انجام دهید اشاره شده است. همچنین متوجه خواهید شد که به چه علت علیرغم همه ابزارهای جدید، شما هنوز به رزومه ای نیاز دارید که منطبق بر ویژگی رزومه خوب باشد.

یاد بگیرید که چگونه خود را به Google و کارفرمایانی که در اینترنت به دنبال نیروی کار می گردند، معرفی کنید. حضور آنلاین شما نه تنها بخشی جدایی ناپذیر از برندسازی شماست، بلکه همچنین به این معنی است که کارفرمایان می توانند شما را از طریق اینترنت پیدا کنند.

مهم است که بدانید ارسال رزومه به بانک های شغلی آنلاین کافی نبوده و به معنای حضور آنلاین شما نیست. ارسال رزومه و انتظار برای پاسخ آن یک رویکرد انفعالی است اما برای حضور آنلاین لازم است که فعال باشید.

 

ویژگی رزومه خوب

راه هایی برای شروع حضور آنلاین

 • عضویت در شبکه های اجتماعی مانند لینکدین، فیس بوک و توییتر. شما همچنین می توانید از این شبکه ها برای جستجوی کار استفاده کنید.
 • ایجاد یک وب سایت یا وبلاگ. یک وبلاگی که به خوبی نوشته شده باشد، می تواند به شما در اشتراک گذاشتن دانش خود در زمینه ای خاص کمک کند. حتی می تواند شما را به یک مرجع و منبع قانونی تبدیل کند.
 • ایجاد یک Portfolio آنلاین. به این صورت می توانید رزومه کاری تان را گسترش داده و نمونه های کاری، تقدیرنامه ها و دیگر موارد را، با هدف انطباق بر ویژگی رزومه خوب ، به آن اضافه کنید.
 • شرکت در انجمن های آنلاین. به عنوان مثال، اگر شما عضو یک انجمن تخصصی هستید، می توانید در بحث های آنلاین آن شرکت کنید.

 

همچنین مطالعه نمایید : مهاجرت به پرتغال

 

در رسانه های اجتماعی تازه وارد هستید؟ با نحوه راه اندازی آن ها آشنا شوید

سایت شبکه های اجتماعی راه های سریعی برای برقراری ارتباط با دیگران، کاریابی، عرضه توانایی هایتان و … ارائه می دهند. در ادامه به سه تا از محبوب ترین سایت ها  LinkedIn ، Facebook و Twitter اشاره کرده و درباره قابلیت های آنها توضیح مختصری می دهیم.

 

LinkedIn

LinkedIn  یک ابزار ارتباط شبکه ای مخصوص کسب و کار است که به شما اجازه می دهد یک پروفایل شبیه به رزومه برای خود ایجاد کرده و از آن برای برقراری ارتباط با دیگران و همچنین انجام تحقیق و اشتراک گذاری اطلاعات استفاده کنید.

 • ارتباط با مدیران و همکاران فعلی و سابق، گروه های حرفه ای و دوستان
 • درخواست و ارائه پیشنهادات
 • انجام فعالیت های کاریابی: جستجوی شغل، ارسال رزومه منطبق بر ویژگی رزومه خوب و …
 • تحقیق در باره شرکت ها و کارکنان آنها
 • پیگیری دیدگاه دیگران در مورد روندها و موضوعات مربوط به تجارت
 • پرسیدن سوالات هدفمند و گرفتن پاسخ از شبکه

 ویژگی رزومه خوب

 

 

فیس بوک

فیس بوک یک ابزار ارتباط شبکه ای شخصی است که به شما اجازه می دهد یک صفحه شخصی ایجاد کرده و مواردی را که دوست دارید با کسانی که به عنوان “دوست” انتخاب کرده اید، به اشتراک بگذارید.

 • ارتباط با دوستان
 • ارتباط با شرکت ها یا گروه های مورد علاقه
 • اشتراک گذاری عکس ها، فیلم ها و لینک های مورد علاقه
 • نوشتن یادداشت های کوتاه یا متن های طولانی تر همراه مواردی که به اشتراک می گذارید

توییتر

توییتر یک ابزار ارتباط شبکه ای عمومی است که به شما این امکان را می دهد یک پروفایل 160 کاراکتری ایجاد کنید، افراد و فعالیت ها را دنبال کرده و پیام هایی به نام “توییت” ارسال کنید.

 • پیگیری آنچه مردم و شرکت ها می گویند و انجام می دهند با دنبال کردن توییت های آنها
 • ارسال پیام های کوتاه با فایل های ضمیمه به (عنوان مثال یک توییت کوتاه برای معرفی وب سایت جدیدتان)
 • درخواست اطلاعات یا منبع توسط توییت
 • اشتراک رزومه خود با استفاده از نرم افزار اختصاصی شخص ثالث

برای ایجاد یک پروفایل کارآمد و موثر، استراتژی هایی را که برای ایجاد رزومه قدرتمند گفته شد دنبال کنید. به خاطر داشته باشید که و پروفایل های شبکه اجتماعی شما راه های مهمی برای معرفی و ارتباط سازی نام تجاری شما هستند.

 

همچنین مطالعه کنید : پناهندگی آمریکا

 

اکثر کارفرماها هنوز از متقاضیان درخواست رزومه دارند. درست است که کارفرماها می توانند شما را با یک جستجوی اینترنتی پیدا کرده و یا ابزارهایی مانند LinkedIn امکان ایجاد چیزی شبیه به رزومه را به شما می دهند؛ اما هنوز به یک رزومه منطبق بر ویژگی رزومه خوب نیاز دارید! چرا که:

 • رزومه شما هدفی متفاوت با یک پروفایل آنلاین دارد. هدف اصلی آن ایجاد یک مصاحبه کاری برای شماست. اما پروفایل LinkedIn شما مهم تر و پیش از هرچیز یک ابزار ارتباط شبکه ای است.
 • ابزارهای دیگر، قدمت رزومه را ندارند. رزومه ها برای مدتی طولانی مورد استفاده قرار گرفته اند و به بخش ضروری از روند کاریابی تبدیل شده اند. تقریبا همیشه از شما یک رزومه  که منطبق بر ویژگی رزومه خوب باشد، خواسته می شود.
 • از ابزارهای دیگر انعطاف پذیرتر است. در حالی که می توانید با یک پروفایل آنلاین کارهای بسیاری انجام دهید، همچنان رزومه برای دستیابی به یک کار و موقعیت شغلی معین، روش راحت تری است.
 • نسبت به پروفایل های آنلاین، قابلیت حمل و ارائه راحت تری دارد. برای مثال، هنگامی که در حال ارتباط سازی یا در یک نمایشگاه کاری هستید، داشتن رزومه ای که می توانید آن را در دست گرفته و با دیگران به اشتراک بگذارید، راه بهتری است.
 • برای فرایند گزینش مناسب تر و راحت تر است. از آنجا که پروفایل های آنلاین ممکن است عکس ها و سایر اطلاعات شخصی را نیز شامل شوند.

همانطور که می بینید، رزومه شما یک سند کلیدی و بخش مهمی از ابزار کاریابی شماست. در حقیقت، کاری که شما برای آماده سازی آن انجام می دهید، در تمامی فعالیت های مربوط به کاریابی، از ارتباط سازی تا مصاحبه ها و … به شما کمک خواهد کرد.

نوشتن رزومه

برای فهم ویژگی رزومه خوب ابتدا باید بدانید که رزومه در واقع خلاصه ای از تجربیات و تحصیلات شماست (معمولا یک تا دو صفحه تایپ شده). شما می توانید رزومه تان را برای یک آگهی استخدام روزنامه ای یا اینترنتی بفرستید و یا اگر شخصاً برای کار به جایی مثل رستوران یا فروشگاه می‌ روید آن را همراه خود ببرید.
معمولا نیاز است که فرم درخواست استخدامی را که کارفرما ارائه می دهد نیز تکمیل کنید.

 

ویژگی رزومه خوب

 

ویژگی رزومه خوب چیست؟

 1. اطلاعات شخصی (نام کامل، آدرس، شماره تلفن، آدرس ایمیل).
  مطمئن شوید که از یک ایمیل رسمی استفاده می کنید، البته اگر می خواهید که جدی گرفته شوید! می‌توانید از طریق Gmail یا Hotmail آدرس ایمیل جدید ایجاد کرده و تنها برای موارد کاری از آن استفاده کنید.
 2. لیست مشاغلی که قبلاً داشته اید و تاریخ انجام آنها (حتی نگهداری از بچه ها و کارهای داوطلبانه)
 3. سابقه تحصیلی (اسم مدرسه، کالج و اگر فارغ التحصیل شده اید تاریخ آن)
 4. مهارت های کامپیوتری و زبانی (اگر بیشتر از یک زبان صحبت می‌کنید) یا تقدیر نامه ها و جوایزی که دریافت کرده اید.
 5. اگر هنوز فضای زیادی از رزومه تان خالی مانده است، می توانید اسامی معرف ها را نیز به آن اضافه کنید. معمولا کارفرما درخواست مشخصات سه معرف را خواهد داشت. معرف هایتان را با دقت انتخاب کنید! کسانی را در نظر بگیرید که شما را به خوبی بشناسند و کارفرمای احتمالی آنها را جدی تلقی کند. همیشه قبل از وارد کردن اطلاعات معرفین، به آنها اطلاع دهید.

می توانید نمونه هایی از رزومه را در اینترنت جستجو کرده یا از مشاور راهنماییتان بگیرید. سپس فرمت آنها را دنبال کرده و اطلاعاتتان را وارد کنید.

 

 

در آخر فراموش نکنید که رزومه تان باید بازبینی شود!
این اولین چیزی است که کارفرمای احتمالی از شما می بیند و مطمئناً می‌خواهید که بی نقص باشد. یک رزومه خوب سازماندهی و نوشته شده، نشان می دهد که شما فردی باهوش و دقیق هستید. از دوستی بخواهید که رزومه تان را بررسی کند.  چون ممکن است اشتباهاتی در آن وجود داشته باشد که شما متوجه آن نشده باشید.

آمادگی برای مصاحبه کاری

زمانی که موفق به گرفتن یک مصاحبه شغلی شدید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای آمادگی بیشتر انجام دهید. در واقع آماده شدن برای مصاحبه به اندازه حضور در مصاحبه اهمیت دارد! این آمادگی به اعتماد به نفس شما کمک کرده و شما را به انتخاب بهتری برای کار تبدیل می کند.

 1. در مورد شرکت و کارفرما اطلاعاتی کسب کرده و سعی کنید در طول مصاحبه آن را نشان دهید. از اینترنت کمک بگیرید یا با کسانی صحبت کنید که در آنجا کار می کنند. همچنین اطلاع داشتن درباره نیازهای موقعیت شغلی کمک می کند تا درباره مهارت هایتان فکر کرده و آنهایی را که با نیازهای کار مطابقت دارند بشناسید.
 2. لیستی از سوال هایتان آماده کنید. بعد از تحقیق کردن درباره شرکت، لیستی از سوالاتتان درباره آن آماده کرده و با خودتان به مصاحبه ببرید. این عمل علاقه شما به کار و آینده نگری تان را به کارفرما نشان می دهد.
 3. لباس های مناسبی انتخاب کنید. لباسی که برای مصاحبه می پوشید اهمیت زیادی دارد. نیاز دارید که حرفه‌ای و قابل اعتماد به نظر برسید.

 

ویژگی رزومه خوب

درخواست نامه (Inquiry Letter)

درخواست نامه (Inquiry Letter) ، شبیه به نامه ای است که همراه رزومه ارسال می شود و بر ویژگی رزومه خوب می افزاید. تفاوت بزرگ این دو نامه در این است که شرکت از شما درخواست آن را نداشته است و در واقع شما با استفاده از آن، قصد متقاعد کردن کارفرما را دارید.
از Inquiry Letter استفاده کنید تا برای یک شرکت که قصد استخدام نیرو ندارد، درخواست استخدام بفرستید. در این نامه شرایط و صلاحیت های تان را با نیازهای کارفرما مطابقت داده و علاقه‌تان نسبت به کار و اطلاعات تان درباره کارفرما را به نمایش بگذارید.

 

 

برای اینکه نیازهای یک کارفرما را بشناسید از آگهی های استخدام، شرح و توصیف مراتب مختلف شغلی، مکالمات تلفنی و مصاحبه های اطلاعاتی استفاده کنید. این  فرمت می تواند در مناسب نشان دادن شما برای شغل مورد نظر موثر باشد:

 

نیازهای شماصلاحیت های من
دستیار اجرایی با تجربه و جزئی نگرچهار سال سابقه کار به عنوان دستیار اجرایی با مسئولیت تهیه گزارش های دقیق و با جزئیات
دستیار مدیر روابط عمومی دو سال سابقه کار به عنوان دستیار مدیر روابط عمومی
ضرورت تجربه کار حقوقی و شرکتی با مشتریان مهم و بزرگ خدمت به نماینده های خرید در شرکت های Fortune 500 ، به طور مداوم

 

دانش و اطلاعات کامپیوتری امتیاز محسوب می شودتخصص در برنامه های مایکروسافت و اکسل

 

علاوه بر این یک Inquiry Letter باید شامل موارد زیر باشد:

 • نام مشخص و عنوان شرکت
 • مقدمه ای درباره علت ارسال این نامه
 • درخواست مودبانه برای ملاقات و یا تماس در پاسخ به نامه
 • تشکر از خواننده برای زمانی که صرف خواندن نامه کرده است
 • امضا با جوهر آبی (نشان دهنده اصل بودن نامه می باشد)

اکنون و بعد از خواندن این دو مقاله وقت آن فرا رسیده است که دست به قلم شوید و شروع به نوشتن یک روزمه که منطبق بر ویژگی های یک رزومه خوب است، کنید.

 

اگر شما هم قصد مهاجرت به آمریکا و یا مهاجرت به کانادا را دارید می توانید با خیالی آسوده پرونده خود را به وکیل مجرب و کارآزموده ی ما بسپارید.

مهاجرت دیگر یک رویا نیست.

مرکز مشاوره حقوق ایران آماده ی مشاوره و همراهی شما در این مسیر است.
شماره تماس ما : ۰۲۱۶۶۷۴۶۴۵۴

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت