پناهندگی آمریکا

۵,۱۳۷

پناهندگی به آمریکا

پناهندگی به آمریکا در سالیان اخیر تبدیل به گزینه ای دشوار شده است. به همین دلیل اگر واقعا شرایط پناهندگی در آمریکا را ندارید جان خود و خانوادتان را به مخاطره نیندازید. این روش مهاجرتی در صورتی که امکان استفاده از روش های قانونی وجود داشته باشد توصیه نمی شود. اما برای اطلاع بیشتر هموطنان عزیز و به منظور جلوگیری از کلاهبرداری سودجویان مقاله پناهندگی آمریکا تهیه شده است.

سازمان USCIS از 6 مارچ 2017 تغییرات جدیدی همراه با سخت گیری های بیشتری برای جلوگیری از ورود تروریست های خارجی و حفظ امنیت ملی خود اعمال کرده است.

هر ساله افراد بسیاری به منظور دریافت حمایت پناهندگی آمریکا را در نظر می گیرند در صورتی که تحت آزار و اذیت قرار گرفته و یا ترس از شکنجه به دلایل ذیل دارند :

  • نژاد
  • مذهب
  • ملیت
  • عضویت یک گروه اجتماعی خاص
  • عقاید سیاسی

شاید علاقه مند باشید : مهاجرت به آمریکا

پناهنده کیست؟

قبل از هر چیز خوب است بدانید که حقیقتا تعریف پناهنده چیست و یک پناهنده واقعی چه شرایطی دارد. پناهنده شخصی است که به دلیل آزار و اذیت، جنگ و یا خشونت از کشور خود رانده شده اند. یک پناهنده شخصی است که ترسی مستدل به دلایل نژادی، مذهبی، ملیتی، عقاید سیاسی و یا عضویت یک گروه اجتماعی خاص را دارند. عموما آن ها شرایط بازگشت به کشور خود را ندارند یا از انجام این عمل هراس دارند.

انواع پناهندگی آمریکا و تفاوت آنها

امری که در انواع پناهندگی آمریکا تفاوت ایجاد می کند مکانی است که شما درخواست پناهندگی در آمریکا خود را ثبت می کنید. درخواست دادن برای پناهندگی به دو صورت است.

  • پناهنده Asylum : پناهنده Asylum نوعی از پناهندگی است که طی آن شخص درخواست پناهندگی خود را در داخل خاک آمریکا ارائه می کند.
  • پناهنده Refugee: پناهنده Refugee نوعی از پناهنده است که در آن اعلام نیاز به حمایت توسط پناهنده در کشور مبدا خود و یا کشوری که به عنوان کشور های امن شناخته نشده باشد ارائه می دهد.
توجه داشته باشید که اگر شما در یک کشور امن باشید توانایی درخواست برای پناهندگی کشور دیگری را ندارید.

لیست کشور های امن

در جدول زیر شما لیستی از تمامی کشور های امن را مشاهده می کنید. اهمیت دانستن این موضوع آنجا است که اگر در طی مسیر پناهندگی شما از هر یک از این کشور ها عبور کنید، توانایی ثبت درخواست پناهندگی در آمریکا را نخواهید داشت.

لیست کشورهای امن
نیوزیلندمونتنگرولوکزامبورگاسلوونیمجارستاناسپانیااوکراینهلندژاپن
اسلواکیمالتاموناکوقبرسمقدونیهلیختن اشتاینسوئدنروژآمریکا
جمهوری چکصربستانجمهوری کوزووکاناداگرجستاناسترالیایونانکرواسیآلبانی
بریتانیاقبرسلیتوانیآلمانرومانیبلژیکلاتویاپرتغالدانمارک
اتریشاسلوونیایرلندفرانسهایتالیافنلاندلهستانبلغارستانسوئیس

 

پناهنده در آمریکا بعد از یک سال حضور مداوم در این کشور می تواند برای اخذ اقامت دائم واجد صلاحیت باشد.

مراحل اخذ پناهندگی در آمریکا Asylum

این مراحل برای درخواست پناهندگی در آمریکا است. توجه داشته باشید این روند با پناهندگی به آمریکا و ارائه درخواست در کشور سوم متفاوت است.

بعد از تکمیل فرم های مربوطه در حین ورود به آمریکا در صورتی که برای پناهندگی به آمریکا واجد شرایط شناخته بشوید می توانید در ایالات متحده آمریکا باقی بمانید.

شما همچنین می توانید همسر و فرزندان خود را که در زمان ارائه درخواست پناهندگی به آمریکا همراه شما حضور دارند را تا زمانی که تصمیم قطعی درباره پرونده شما گرفته شود، ضمیمه کنید.

توجه کنید که برای ضمیمه فرزند به درخواست خودتان، فرزند شما باید کمتر از 21 سال سن و مجرد باشد.

مراحل درخواست پناهندگی به آمریکا Refugee

در این روش شما رجوع نامه ای دریافت خواهید کرد که نشان می دهد شما به عنوان یک پناهجو در نظر گرفته می شوید.

البته توجه داشته باشید که زمانی که این رجوع نامه را دریافت کنید می توانید در تکمیل درخواست خود از کمک بهره ببرید. سپس افسر USCIS تعیین خواهد کرد که آیا شما واجد شرایط  پناهندگی در آمریکا هستید یا خیر.

توجه داشته باشید که تکمیل این فرم، بیومتریک و انگشت نگاری برای متقاضیانی که پناهجو هستند هزینه ای نخواهد داشت.

ورود به آمریکا

اگر شما به عنوان پناهنده قبول شوید، شما آزمایشات پزشکی و برای چیدن برنامه سفر خود به ایالات متحده کمک دریافت خواهید کرد. همچنین به شما وامی برای سفر به ایالات متحده داده می شود.

حتی بعد از ورود به آمریکا ممکن است شما صلاحیت دریافت کمک های مالی و پزشکی را داشته باشید.

آوردن اعضای خانواده از طریق پناهندگی به آمریکا

اگر شما یک پناهنده هستید و می خواهید عضوی از خانوادتان را که در خارج از آمریکا است به خود ملحق کنید، باید برایفرزندان زیر 21 سال مجرد و همسر خود فرم تکمیل کنید. این فرم باید در مدت 2 سال از زمان ورود شما به آمریکا باشد.

کار در آمریکا

به عنوان یک پناهنده ممکن است بتوانید بلافاصله بعد از ورود به آمریکا کار کنید. زمانی که درخواست شما تایید شد فرمی حاوی مهر پذیرش پناهندگی در آمریکا را دریافت خواهید کرد. علاوه بر آن فرمی برای شما تکمیل می شود که به صدور مجوز کار در آمریکا منجر خواهد شد. تا زمان تایید مجوز کار، شما می توانید فرم سابقه هنگام ورود به فرودگاه را به عنوان مجوز برای کار به کارفرمای خود ارائه دهید.

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع گرین کارت آمریکا

دریافت اقامت دائم از طریق پناهندگی در آمریکا

اگر درخواست شما به عنوان پناهنده در آمریکا پذیرفته شود شما باید بعد از یک سال از ورود به آمریکا، برای اخذ گرین کارت آمریکا درخواست ثبت کنید.
توجه داشته باشید که تکمیل این فرم، بیومتریک و انگشت نگاری برای متقاضیانی که پناهجو هستند هزینه ای نخواهد داشت.

سفر به خارج از ایالات متحده آمریکا

اگر شما وضعیت پناهندگی آمریکا و قصد سفر به خارج از ایالات متحده را دارید، نیاز است تا یک “مدرک سفر پناهجو” به منظور بازگشت به ایالات متحده در دست داشته باشید. اگر این مدرک را دریافت نکنید ممکن است توانایی ورود دوباره به خاک آمریکا را نداشته باشید.

مرکز مشاوره حقوق ایران ارائه دهنده خدمات مهاجرتی با دانش از بروزترین اخبار و قوانین مهاجرت به شما در مسیر رسیدن به خواسته هایتان کمک می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت