روش های اخذ گرین کارت آمریکا

۱,۲۸۵

همانطور که میدانید روش های زیادی جهت اخذ گرین کارت آمریکا وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به انواع مهم آنها اشاره کنیم. اما قبل از آن، اولین نکته ای در این موضوع باید دانست عناوینی است که به ساکنان ایالات متحده نسبت میدهند. با اینکه نکته ساده ای به نظر میرسد، اما افرادی زیادی به این عناوین توجه نمیکنند.

کسی که در آمریکا زندگی میکند و شهروند آنجاست، با نام “شهروند آمریکا” شناخته میشود. اما کسی که دارای گرین کارت آمریکا باشد، با نام “مقیم آمریکا” شناخته میشود و دارای اقامت دائم آمریکاست.

جهت دریافت گرین کارت و اقامت دائم آمریکا، فرد باید مدت 30 ماه در آمریکا اقامت داشته باشد و در عرض پنج سال باید این 30 ماه را کامل کند. در واقع شخص باید هر سال حداقل 6 ماه در آمریکا زندگی کند تا این 30 ماه در عرض 5 سال کامل شود و بتواند گرین کارت را دریافت کند. همچنین باید دانست فردی که مقیم آمریکا باشد، مانند شهروند آمریکا تمام حقوق شهروندی این کشور را دارد و تنها حق رأی در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را ندارد.

روش های اخذ گرین کارت آمریکا

یکی از روش های مرسوم مهاجرت به آمریکا ، ازدواج است. به این صورت که اگر کسی با یک تبعه آمریکایی ازدواج کند، میتواند از طریق او به آمریکا برود.

البته اگر کسی با فرد دارنده گرین کارت آمریکا نیز ازدواج کند، بازهم میتواند از طریق همسر خود به آمریکا مهاجرت کند.

اما یک روش جایگزین نیز وجود دارد که نسبتاً راحت تر است و آن هم اخذ گرین کارت آمریکا از طریق نامزدی است که با نام ویزای k1 شناخته میشود.

اخذ گرین کارت آمریکا از طریق نامزدی

اخذ گرین کارت آمریکا

پروسه این ویزا حدود شش ماه تا یکسال طول میکشد. شرایط ویزای K1 شامل این موارد است: داشتن ملاقات دو فرد با یکدیگر، داشتن عکس، ایمیل و سایر مدارکی که اثبات کننده وجود این رابطه باشند. همانطور که گفته شد، مدت زمان اخذ گرین کارت در این حالت، سریع تر از حالت ازدواج است. همچنین در این حالت درخواست دهندگان باید در عرض 3 ماه نامزد کنند.

همچنین دریافت کننده ویزای K1 اگر فرزندی زیر 21 سال داشته باشد، میتواند برای فرزند خود نیز ویزای K2 بگیرد و درخواست گرین کارت نماید.

اخذ گرین کارت آمریکا از طریق ویزای FB

اخذ گرین کارت آمریکا

یکی دیگر از روش های دریافت گرین کارت از طریق خانواده است که با نام ویزای FB شناخته میشود. شخصی که شهروند آمریکا باشد، میتواند برای  افرادی که در زیر آمده است گرین کارت آمریکا دریافت کند:

اعضای درجه 1 فامیل شامل همسر، فرزند زیر 21 سال، پدر و مادر، خواهر و برادر. برای فرزند بالای 21 سال نیز با پروسه ای کمی طولانی تر میتوان اقدام به دریافت گرین کارت نمود.

در لیست بالا، اولویت زمانی دریافت گرین کارت به این صورت است که همسر و فرزند زیر 21 سال شهروند آمریکا زودتر از همه میتوانند دارای گرین کارت شوند. پس از آن، پدر و مادر فرد میتوانند در حدود 3 سال موفق به دریافت گرین کارت شوند. خواهر و برادر نیز پس از 8 سال زندگی در آمریکا میتوانند برای اخذ گرین کارت اقدام نمایند.

اخذ گرین کارت آمریکا از طریق ویزای EB1

اخذ گرین کارت آمریکا

ویزای EB1 برای اشخاصی است که دارای مهارت ها و توانایی های فوق العاده هستند و از یک شهروند آمریکایی پیشنهاد کاری دریافت کرده اند. این افراد برای همسر و فرزندان زیر 21 سال خود نیز میتوانند درخواست گرین کارت دهند.

شرایط دریافت ویزای EB1 شامل موارد زیر است:

  • افرادی که در زمینه های علمی، هنری، تجاری، ورزشی و آموزشی دارای مهارت های خاص و قوی باشند.
  • برندگان جوایز ملی و بین المللی مانند قهرمانان المپیک، قهرمان جهان، برنده جایزه نوبل، جایزه اسکار ، جایزه کَن و موارد مشابه.
  • فرد در زمینه ای که مهارت دارد عضو انجمنی ویژه و معتبر در آن زمینه باشد.
  • انتشار مطلبی مربوط به شخص در روزنامه ها و رسانه های معتبر و انجام مصاحبه.
  • مدارکی که نشان دهد شخص در هیأت داوران برای بررسی کارهای علمی یا هنری و اهدا جوایز معتبر عضویت داشته است.
  • مدارکی دال بر وجود آثار هنری شخص در نمایشگاه های بین المللی و یا گالری ها  و نمایشگاه های معتبر داخلی.
  • نگارش مقالات در نشریات تخصصی معتبر و پر تیتراژ
  • وجود مدارکی دال بر موفقیت مالی شخص در زمینه هنر مانند موسیقی، هنرهای تجسمی، نمایشی.
  • دارا بودن سابقه مدیریتی و رهبری یک سازمان معتبر.
  • مدارکی که نشان دهد شخص در زمینه کاری و مهارتی خود دارای درآمد بیشتری از همکاران خود است.

اشخاصی که از طریق ویزای EB-1 اقدام مینمایند، باید حداقل 3 شرط از این ده شرط را دارا باشند تا بتوانند تقاضای گرین کارت دهند. همچنین فرد باید در همان زمینه مهارتی که اعلام کرده است در ایالات متحده به کار کردن ادامه دهد. گفتنی است که ویزای EB-1 شرط سن، مدرک زبان و مدرک تحصیلی ندارد و در مدتی کوتاه منجر به دریافت گرین کارت آمریکا میشود.

اگر فکر می کنید که ممکن است این مسیر مهاجرتی شما به سوی آینده باشد هم انکنون با وکلای ما تماس پرفته و این شانس را غنیمت شمارید.

نظرات بسته شده است.

طراحی سایت