گرین کارت لاتاری

۳,۲۶۳

روش دریافت گرین کارت لاتاری

بسیاری از مردم دنیا علاقه دارند که به آمریکا مهاجرت کنند ولی به دلیل مشکلات سیاسی موجود میان کشورها برای برخی از افراد امکان دریافت گرین کارت لاتاری کم شده است. از این رو، واژه ی لاتاری در ذهن برخی از افراد تداعی کننده ی پلی برای رسیدن به این خواسته و هدفشان می باشد. گرین کارت لاتاری یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا است. هر سال وزارت امور خارجه آمریکا، تعدادی از افراد را بر اساس قرعه کشی موسوم به لاتاری برای دریافت این ویزا انتخاب می‌کند که بر اساس آن، کارت اقامت دائم آمریکا (معروف به گرین کارت) را دریافت می کنند.

 

گرین کارت آمریکا از طریق لاتاری

از آن‌جایی که هدف از صدور گرین کارت لاتاری ، حفظ گوناگونی نژادی در بین مهاجران آمریکا است، این ویزا برای ساکنان کشورهایی که به طریق دیگر، مهاجران زیادی به آمریکا می فرستند صادر نمی شود.

در واقع لاتاری، فرصتی است برای کشورهایی که هر ساله مهاجران کمتری را به آمریکا روانه می کنند. هدف از این اقدام این است که موازنه ای بین نژاد و جمعیت مهاجران به وجود آید از این رو این ویزا با عنوان ویزای گوناگونی نیز شناخته می شود. از این رو هر سال در بولتن ویزا فهرست کشورهایی که مجاز به شرکت در قرعه‌کشی هستند مشخص می‌گردد. به عنوان نمونه از جمله کشورهایی که در بیشتر دوره‌ها غیرمجاز بوده‌اند می‌توان به چین، انگلستان و هند اشاره کرد.

ممکن است شما هم شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا را داشته باشید.

ثبت نام گرین کارت لاتاری

نام‌نویسی در قرعه‌کشی گرین کارت لاتاری تنها به صورت اینترنتی می باشد. معمولاً نام‌نویسی در ماه‌های اکتبر و نوامبر انجام می‌شود. برنامه ی گرین کارت لاتاری بر خلاف سال‌های گذشته که کل نتایج در ۱ ماه مه اعلام می‌شد دو مرحله‌ای شده‌است به‌طوری‌که بخشی از نتایج در ۱ ماه مه و بخشی دیگر در اکتبر اعلام خواهد شد. در نتیجه کسانی که در مرحلهٔ نخست قرعه‌کشی در اردیبهشت ماه پذیرفته نشده‌اند باید در مهرماه با مراجعه به سایت اعلام نتایج، دوباره احتمال برنده شدن خود را بیازمایند. از جمله الزامات ثبت نام لاتاری دو شرط می باشد.

اول اینکه شما متولد کشور های مجاز باشیم که ایران یک کشور مجاز برای ثبت نام است و دوم آنکه حداقل مدرک تحصیلیتان دیپلم باشد و در صورت نداشتن دیپلم، باید در پنج سال گذشته دو سال سابقه ی کاری داشته باشیم و آن شغل در پست مشاغل اداره کار ایالات متحده در لیست JOB ZONE 4  و با امتیاز SVP 7 باشد. مشاغلی مانند طراحی گرافیک، طراحی وبسایت، مدیریت صنعتی یک کارخانه یا کارگاه و …. از این جمله می باشند.

 

برندگان قرعه‌کشی گرین کارت لاتاری به صورت تصادفی توسط کامپیوتر و از میان تمامی متقاضیان تأیید صلاحیت‌شده انتخاب خواهند شد. اگر هنگام قرعه کشی از یک شخص، چندین درخواست دریافت شود، منجر به حذف نام آن شخص از قرعه‌کشی خواهد شد. برندگان قرعه‌کشی تصادفی برای دریافت ویزای گوناگونی به منظور مهاجرت به آمریکا باید واجد تمامی شرایط مطابق با قوانین ایالات متحده آمریکا باشند.

با این حال، گرچه برندگان قرعه‌کشی، تصادفی انتخاب می شوند اما توزیع جغرافیایی خاصی در این قرعه‌کشی لحاظ شده است. هر کشوری 7 درصد از برندگان را به خود اختصاص می دهد. به علاوه، سهمیه برندگان در مناطقی تقسیم می‌شود (آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای شمالی، اقیانوسیه، آمریکای مرکزی و جنوبی و حوزه کارائیب) و سهم هر منطقه بر حسب تعداد مهاجرانی که در ۵ سال گذشته از آن منطقه به آمریکا رفته‌اند مشخص می‌شود.

اکنون بیشتر از 80 درصد سهمیه به آفریقا و اروپا اختصاص داده شده است. بر اساس قرعه کشی سال 2008 احتمال برنده شدن در اروپا بیشترین مقدار و در آسیا کمترین مقدار بوده است. بر اساس نتایج قرعه کشی گرین کارت لاتاری ، سهمیه ی ایران افزایش یافته است که دلیل این افزایش چشمگیر حذف کشور بنگلادش از برنامه ویزای لاتاری و اختصاص سهمیه آن به ایرانیان بوده‌است. افزایش چشمگیر حذف کشور بنگلادش از برنامه ویزای لاتاری و اختصاص سهمیه آن به ایرانیان بوده‌است.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع گرین کارت آمریکا

اخذ گرین کارت برای ایرانیان از طریق لاتاری

پس از حضور ترامپ در پست ریاست جمهوری و اقداماتش در زمینه مبارزه با مهاجرت به آمریکا، شایع شد که لاتاری لغو شده است. اما موضوع لاتاری، چیزی نیست که ترامپ قادر به لغو کردن آن باشد.

قبلا سناتورهای دیگری نیز در راستای لغو لاتاری تلاش نمودند اما موفق به اجرای این عمل نشدند. نکته ی قابل ذکر این است که در طول این ایام با توجه به لغو دستور رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا، می توان اینگونه برداشت کرد که قانون اساسی آمریکا از رئیس جمهور آمریکا قوی تر می باشد و این موضوع که اجازه ی چنین اقدامی به ترامپ یا هر رئیس جمهور دیگری داده شود، بعید و دور از ذهن می باشد.

در واقع این قانون برای حفظ تنوع نژادی در آمریکا وضع شده و این نوع ویزا سال هاست که در راستای پاسخ دهی به این امر، در خدمت متقاضیانش می باشد.

در انتها باید این نکته را متذکر شد اینکه چرا بسیاری از افراد، با برنده نشدن در قرعه کشی لاتاری آه از نهادشان بلند می شود، و این امر را همچون معضلی بزرگ در ذهنشان شاخ و برگ می دهند.

این موضوع که مهاجرت به کشوری دیگر می‌تواند در راستای تحول و پیشرفت در زندگی هر شخص یک امر مهم تلقی گردد، اما شناخت کافی از محیط جدید، دانستن نقاط مثبت و منفی زندگی در جامعه‌ای دیگر، و شناخت بازخورد های مناسب هنگام رویارویی با فرهنگی متفاوت از فرهنگ جامعه ی خودش می‌تواند کمک کند که فرد با آگاهی و زمینه ذهنی صحیح، به انتخاب دست بزند.

نیازمند اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به آمریکا لاتاری هستید؟

می توانید همین الان با ما تماس گرفته تا اولین وقت مشاوره خود با وکلای زبده ما را هماهنگ کنید و هیچ شانسی را برای مهاجرت به آمریکا از دست ندهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت