10 اقتصاد بزرگ جهان کدامند؟

۲,۳۳۵

وقتی حرف از 10 اقتصاد بزرگ جهان می شود، با اینکه ممکن است لیست کشورها از یک سال به سال بعد کمی تغییر کند، اما معمولا عناصر اصلی آن یکسان هستند.
طبق گفته Investopedia، ایالات متحده آمریکا در صدر  این جدول قرار دارد. با این حال، چین ادعا به دست آوردن رکورد ایالات متحده را در زمینه 10 اقتصاد بزرگ جهان دارد.

ما در این مقاله با توجه به پیش بینی های سال 2019، نگاه به اقتصادهای برتر دنیا می اندازیم:

همچنین در مورد چگونگی تغییر اقتصادهای بزرگ با توجه به تولید ناخالص ملی، همراه با برجسته سازی بازارهای نوظهور و پتانسیل آنها برای دست یافتن به اقتصادی چشمگیر در آینده ای نه چندان دور، بحث خواهیم کرد.

 

10 اقتصاد بزرگ جهان

 

۱. ایالات متحده آمریکا

علی رغم مواجهه با چالش های داخلی در سطح جهانی و چشم انداز های جهانی به که سرعت در حال تغییر است، اقتصاد ایالات متحده هنوز در 10 اقتصاد بزرگ جهان ، بزرگترین است.

انتظار می رود که پیش بینی تولید ناخالص داخلی در 219 تریلیون دلار در سال 2019 و بیش از 21 هزار میلیارد دلار باشد.

اقتصاد ایالات متحده حدود 20 درصد کل تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و هنوز اقتصادی بزرگ تر از چین دارد. اقتصاد ایالات متحده دارای یک بخش خدمات بسیار پیشرفته به همراه تکنولوژی پیشرفته است که تقریبا 80 درصد تولید آن را تشکیل می دهد.

 

 

اقتصاد ایالات متحده تحت تأثیر شرکت های خدمات گرا در زمینه هایی مانند فن آوری، خدمات مالی، خدمات بهداشتی و خرده فروشی قرار دارد. شرکت های بزرگ ایالات متحده نیز نقش مهمی در مرحله جهانی ایفا می کنند.

اقتصاد ایالات متحده در سال 2019 به میزان 2.5٪ و در سال 2020 به میزان 1.7٪ رشد داشته است.

۲. چین

اقتصاد چین در چند دهه گذشته رشد چشم گیری داشته است که این کشور را تبدیل به بزرگترین اقتصادها در بین 10 اقتصاد بزرگ جهان کرده است. در سال 1978، زمانی که چین برنامه اصلاحات اقتصادی را آغاز کرد، دارای رتبه نهم در تولید ناخالص داخلی (GDP) با 214 میلیارد دلار بود.

35 سال بعد با افزایش تولید ناخالص داخلی اسمی و 9.2 تریلیون دلار، به مقام دوم اقتصادی رسید.

از زمان معرفی اصلاحات اقتصادی در سال 1978، چین تبدیل به مرکز تولید جهانی شده است، در حالی که بخش ثانویه ( شامل صنعت و ساخت و ساز) بزرگترین سهم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.

با این حال، در سال های اخیر، مدرنیزاسیون چین بخش سوم را به وجود آورد و در سال 2013، بزرگترین رده تولید ناخالص داخلی با سهم 46.1٪ بود، در حالی که بخش ثانویه هنوز 45٪ کل تولید کل کشور را تشکیل می داد.

در عین حال، بخش اولیه در تولید ناخالص داخلی نیز به طرز چشمگیری کاهش یافته است، زیرا تولیدات کشور چین جهانی شده است.

 

 

 

امروز اقتصاد چین دومین رتبه را در 10 اقتصاد بزرگ جهان دارد و در طول 35 سال گذشته رشد عظیمی داشته است. مقامات یک رشد اقتصادی که رشد سالیانه را از سال 2010 تا کنون به آرامی رشد کرده است را بررسی کردند.

پیش بینی می شود که اقتصاد در سال 2019 به میزان 6.3 درصد رشد کند که به نظر برسد این رشد بیش از 10 درصد از رشد سالیانه گذشته پیشی گرفته است.

 

 

10 اقتصاد بزرگ جهان

 

۳. ژاپن

ژاپن سومین کشور در 10 اقتصاد بزرگ جهان است. اقتصاد ژاپن در حال حاضر در رتبه سوم از نظر پیش بینی تولید ناخالص داخلی قرار دارد که در سال 2019 به 5.2 تریلیون دلار رسیده است.

قبل از دهه 1990، ژاپن مساوی با چین امروز بود که در دهه 1960، 70 و 80 به سرعت در حال رشد بود. با این حال، از آن زمان تا به امروز، اقتصاد ژاپن به آن اندازه چشمگیر نیست.

در دهه 1990، که به عنوان “دهه از دست رفته” نامگذاری شد، رشد ژاپن به طور قابل توجهی کاهش یافت.

عمدتا به دلیل کسری بودجه عظیم به منظور تامین مالی پروژه های عمرانی بزرگ سرمایه گذاری بود، اما به نظر نمی رسید که این بحران، اقتصاد را از شهرتش دور کند.

تعدادی از اصلاحات ساختاری که پس از آن توسط دولت ژاپن برای کاهش اضطراب احتمالی از بازارهای مالی، طراحی شد. با این حال، منجر شد که اقتصاد در سال های 1999 و 2004 چندین بار کاهش بیابد.

 

 

مقیاس های بعدی عبارت بودند از:
کاهش کمی (QE)، که نرخ بهره را صفر و عرضه پول برای افزایش انتظارات تورمی را نشان می دهد.

پس از یک دوره از نتایج غیر مثبت QE، اقتصاد در نهایت واکنشی نشان داد و در اواخر سال 2005، در مقایسه با اقتصاد ایالات متحده و اتحادیه اروپا از لحاظ رشد اقتصادی بهتر بود.

با اینکه این شرایط ظاهرا قابل بازگشت است، اقتصاد از زمان سال 2008، یعنی درست زمانی که شروع به نشان دادن رکود اقتصادی برای اولین بار در طول بحران مالی شد، تا حد زیادی کاهش یافته است.

مسائل ژاپن به طور عمده از بسته های محرک غیر متعارف همراه با بازده اوراق قرضه و پول نسبتا ضعیف استوار است.

رشد اقتصادی یک بار دیگر در سال 2019 مثبت خواهد شد، با این حال، پیش بینی می شود که رشد از سال 2020 تا 2023 کمتر از 1٪ باشد.
برای سال 2018، ما رشد 1.1٪ و 1.1٪ دوباره برای سال 2019 اتفاق خواهدد افتاد.

 

۴. آلمان

در ده سال قبل از رکود بزرگ آلمان، از سال 1999 تا 2008، تولید ناخالص داخلی آلمان سالانه به طور متوسط 1.6٪ بود.

با توجه به وابستگی آلمان به صادرات کالاهای سرمایه ای، اقتصاد آلمان در سال 2009 به میزان 5.2٪ کاهش یافت، چرا که شرکت های سراسر جهان پروژه های سرمایه گذاری خود را پس از بحران مالی کاهش دادند.

در سال بعد، اقتصاد آلمان با رشد 4 درصدی قوی روبرو شد. سال های بعد تحت تاثیر بحران ناشی از بحران منطقه یورو قرار گرفت که تقاضا را در کشورهای جنوب اروپا کاهش داد.

 

 

در نتیجه، اقتصاد آلمان طی سالهای 2011 تا 2013 به سرعت رشد کرد. اقتصاد آلمان پس از آن که اقتصاد منطقه یورو را در بر گرفت، در رتبه چهارم در فهرست بزرگترین اقتصادهایی با تولید ناخالص داخلی اسمی قرار دارد.

تحلیلگران بر این باورند که در سال 2019، 1.8 درصد رشد خواهد داشت.

 

 

 

۵. انگلستان

انگلستان هم  جزو 10 اقتصاد بزرگ جهان است. در 10 سال قبل از رکود بزرگ انگلیس، از سال 1999 تا 2008، تولید ناخالص داخلی انگلیس سالانه به طور متوسط 2.8 درصد رشد کرده است.

به عنوان یک نتیجه سرمایه گذاری بیش از حد در بازار مسکن و وابستگی شدید مصرف کننده به اعتبار، اقتصاد انگلیس به شدت تحت تاثیر بحران مالی و بحران اعتباری قرار گرفت.

در سال 2009، تولید ناخالص داخلی 5.2٪ کاهش یافت ، که عمدتا به دلیل کاهش سرمایه گذاری ثابت خصوصی بود. با این حال، تولید ناخالص داخلی در سال 2010 به 1.7٪ افزایش یافت.

با این وجود، در سه سال بعد، رشد شاخص های اقتصادی به اندازه پیش از حد بحران رسید . متوسط رشد تولید ناخالص داخلی در دوره 2011-2013 1.0٪ بود.
از آن زمان رشد به مراتب بیشتر به عقب رانده شده است، اما عدم اطمینان Brexit هنوز اقتصاد را تهدید می کند.

پیش از برگزاری همه پرسی ، بسیاری از اقتصاددانان و موسسات مالی بر این باور بودند که اگر انگلیس اتحادیه اروپا را ترک کند، ضربه بزرگی به اقتصاد انگلستان می خورد.

 

 

از زمان برگزاری رفراندوم Brexit در ماه ژوئن 2016، چشم انداز اقتصاد انگلیس بسیار ناامید کننده شده است، با این حال، مبارزه نهایی اقتصادی که پیش بینی شده توسط برخی از آن ها هنوز به نتیجه نرسیده است.

با این وجود رشد اقتصادی انگلیس از زمان شروع سال 2017 به طور قابل ملاحظه ای از سطح متوسط اتحادیه اروپا ساطع شده است.

مذاکرات Brexit بین انگلیس و اتحادیه اروپا هنوز به پایان نرسیده است و زمان زیادی برای انجام این کار وجود دارد. احتمالا سال آینده کاهش می یابد، زیرا رشد مصرف خصوصی کاهش می یابد و سرمایه گذاری ثابت با عدم اطمینان فراگیر تولید شده توسط Brexit خنثی می شود.

با این حال، یک بخش قوی تر خارجی و تقاضای جهانی انعطاف پذیر باید کاهش قیمت ها را کاهش دهد.

انگلیس تا سال 2020 در فهرست 5 کشور بزرگترین اقتصادها قرار خواهد گرفت و تولید ناخالص داخلی اسمی این کشور 3.2 تریلیون دلار است. نمایندگان ما تخمین زده اند که رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2018 به میزان 1.4٪ و در سال 2019 1.5٪ خواهد بود.

 

۶. هند

در حال حاضر ششمین رتبه در 10 اقتصاد بزرگ جهان به هند تعلق دارد. هند پیش بینی می کند که تا سال 2020 از انگلستان که رتبه پنجم اقتصاد بزرگ جهان است، سبقت بگیرد.

تا تولید ناخالص داخلی اسمی 2.9 تریلیون دلار در سال 2018 به اندازه اقتصاد فرانسه برسد.

از سال 2003 تا 2007، هند نرخ رشد بالایی را در حدود 9 درصد افزایش داد یعنی قبل از سال 2008 که بحران مالی جهانی رخ داد.

در سال های بعد، هند به دلیل یک روپیه در حال رشد، تعادل فعلی حسابداری جاری و رشد آهسته صنعت، شروع به رشد کرد.

این امر توسط تصمیم ایالات متحده برای کاهش میزان رشد هند کاهش یافت، زیرا سرمایه گذاران شروع به جمع آوری پول از هند کردند. با این حال، اقتصاد از زمانی که بازار سهام شکوفا شده و کسری حساب جاری کاهش یافته است، به حالت عادی بازگشته.

اقتصاد هند به تازگی از چین پیشی گرفته است تا سریع ترین اقتصاد بزرگ رو به رشد در جهان شود. ما پیش بینی می کنیم که رشد اقتصادی در سال 2019 حدود 7/7 درصد رشد کند.

 

10 اقتصاد بزرگ جهان

 

۷. فرانسه

پیشبینی می شود جایگاه اقتصاد فرانسه در 10 اقتصاد بزرگ جهان ، در سال 2019 ، رتبه هفتم خواهد بود و تقریبا نماینده یک پنجم از تولید ناخالص داخلی (GDP) یورو در سطح 2.9 تریلیون دلار است .

در حال حاضر، خدمات او مشارکت اصلی در اقتصاد کشور فرانسه دارند و بیش از 70 درصد تولید ناخالص داخلی ناشی از این بخش است.

در بخش تولیدات، فرانسه یکی از رهبران جهانی در زمینه ی خودرو، هوا فضا و راه آهن و همچنین در لوازم آرایشی و کالاهای لوکس است.

علاوه بر این ، فرانسه دارای تعداد زیادی نیروی کار تحصیل کرده  و بالاترین تعداد فارغ التحصیلان علوم در هر هزار کارگر در اروپا است.

 

 

 

اقتصاد فرانسه در مقایسه با همتایانش ، بحران اقتصادی نسبتا خوبی را تحمل کرد. فرانسه با کاهش وابستگی به تجارت خارجی و نرخ مصرف خصوصی ثابت و تولید ناخالص داخلی، تنها در سال 2009 کاهش یافت.

با این حال، بهبودی نسبتا کند و نرخ بیکاری بالا ، به ویژه در میان جوانان، همچنان برای سیاست گذاران نگران کننده است.

پس از یک دوره مطالعه های رشد پایدار در سال های اخیر ، به نظر می رسد رشد در نهایت به یک مسیر ثابت تبدیل شده است. در پیش بینی توافق FocusEconomics انتظار می رود تولید ناخالص داخلی در سال 2019 1.7٪ و 1.6٪ در سال 2020 رشد کند.

 

۸. ایتالیا

ایتالیا در میان 10 اقتصاد بزرگ جهان ، رتبه هشتم را داراست، اما این کشور از بی ثباتی سیاسی، رکود اقتصادی و عدم اصلاحات ساختاری رنج می برد که همین عوامل نیز این کشور را عقب نگه داشته است.

پیش از بحران مالی سال 2008، کشور همچنان در دنده پایین بود. در واقع، ایتالیا در سال های 2001 تا 2007 به طور متوسط 1.2 درصد رشد کرد. بحران جهانی نیز اثر اقتصادی رو به زوال ایتالیا را تا حدودی رو به وخامت گذاشت.

در سال 2009، اقتصاد با رکود 5.5٪ روبرو شد که قوی ترین افت تولید ناخالص داخلی طی چند دهه گدشته بود.

در سال های 2012 و 2013 اقتصاد ایتالیا انقباضی 2.4٪ و 1.8٪ را ثبت کرد، با این حال، اقتصاد در سال های اخیر به تدریج بهبود یافته است.

با این وجود، مشکالت ساختاری متعددی از قبیل بازار کار سختگیرانه، رکود اقتصادی، نرخ مالیات بالا، وام های بزرگ، حجم وام های غیرفعال در بخش بانکی و بدهی های عمومی بالا همچنان ادامه دارد.

این ضعف ها پتانسیل رشد کشور را محدود می کند و چشم انداز رشد خود را پایین تر از همتایان اروپایی خود قرار می دهد.

 

۹. برزیل

جایگاه نهم 10 اقتصاد بزرگ جهان به برزیل تعلق دارد. 10 سال قبل از بحران اقتصادی جهانی، یعنی از سال 1999 تا 2008، تولید ناخالص داخلی برزیل سالانه به طور متوسط 3.4 درصد افزایش داشت.

این رشد به وسیله تقاضای جهانی کالاهای برزیل صورت گرفته بود.

پس از رشد قابل ملاحظه ای در سال های 2007 و 2008، اقتصاد برزیل در سال 2009 0.3٪ کاهش یافت، زیرا تقاضا برای صادرات کالاهای برزیل کاهش یافت و اعتبار خارجی آنان را کاهش داد.

با این حال، برزیل در سال بعد به شدت افزایش یافت و رشد 7.5 درصدی خود را تجربه کرد که بالاترین نرخ رشد در 25 سال گذشته برزیل بود.

از آن زمان به بعد رشد اقتصادی به علت افزایش تورم کاهش یافته است و اقتصاد برزیل از سال 2011 تا 2013 سالانه به طور متوسط 2.1٪ افزایش می یابد.

از آن زمان به بعد پایان دادن به چرخه فوق العاده کالاهای برزیل، توسط شرایط اعتباری تنگ و آشفتگی سیاسی به دلیل رسوایی های مختلف فساد، اقتصاد برزیل را کاهش داده است.

با این حال، برزیل نقطه اوج خود را در 10 ساله اخیر حفظ کرده و انتظار می رود در سال 2019 از ایتالیا پیشی بگیرد. پیش بینی می شود که در سال 2019، رشد اقتصادی 2.3 درصد رشد یابد.

برزیل پیش بینی می کند که تولید ناخالص داخلی اسمی 2.0 تریلیون دلار در سال 2019 داشته باشد.

 

 

10 اقتصاد بزرگ جهان

 

۱۰. کانادا

آخرین، اما نه کم ترین، کانادا است که رتبه دهم را در 10 اقتصاد بزرگ جهان دارد و درست قبل از روسیه است. از سال 1999 تا 2008، کانادا رشد اقتصادی قوی و تولید ناخالص داخلی را به طور متوسط 2.9٪ در سال افزایش داد.

با توجه به روابط اقتصادی نزدیک آن با ایالات متحده، در سال 2009، اقتصاد کانادا در مقایسه با سال قبل 2.7٪ کاهش یافت.

کانادا به سرعت از تاثیر بحران اقتصادی خود را نجات داد ، که عوال موثر آن، سیاست های مالی پیش از بحران، یک سیستم مالی مستحکم، یک بخش خارجی نسبتا قوی و قدرت اقتصادی استان های غربی غنی از منابع آن است.

از سال 2010، رشد دوباره افزایش یافته و بین سال های 2010 تا 2013 اقتصاد کانادا به طور متوسط 1.4٪ در سال افزایش یافته است.

پس از پایان چرخه فوق العاده کالاها، اقتصاد کانادا ضربه ای خورد، اما در سال های اخیر به آرامی بهبود یافت.
هیئت مدیره FocusEconomics انتظار می رود تولید ناخالص داخلی در 1.8 تریلیون دلار با نرخ رشد سالانه 2.0٪ در سال 2019 به دست آید.

 

 

 

باشگاه تریلیون دلاری

کدام کشور ها می توانند به باشگاه تریلیون دلاری بپیوندند و احتمالا 10 رتبه اول را شکست دهند؟

باشگاه تریلیون دلاری یک طبقه بندی غیر رسمی از بزرگترین اقتصادهای جهان با تولید ناخالص داخلی اسمی است. در حال حاضر 16 اقتصاد جهانی وجود دارد که کل کل Trillion Dollar را تشکیل می دهند.

از لحاظ کشورهای دیگر که می تواند 10 رتبه برتر را شکست دهد، روسیه و کره به ترتیب در جایگاه های 11 و 12 بعد از  کانادا قرار می گیرند.

در حالیکه اسپانیا، استرالیا، مکزیک و اندونزی نیز می توانند در جایگاه های بعدی باشند و از 16 رتبه برتر هستند.

 

10 اقتصاد بزرگ جهان

 

سرانه تولید ناخالص داخلی چقدر است؟

10 کشور برتر اقتصاد جهان حدود 70 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهند که بسیار حیرت انگیز است.

اما آیا یک اقتصاد بزرگ لزوما به این معنی است که افراد معمولی در این کشور ها نیز موقعیت و شرایط مطلوبی دارند؟

نه لزوما اگر ما به سرانه تولید ناخالص داخلی نگاه کنیم، که به طور کلی ایده های ما را از استانداردهای زندگی و کیفیت زندگی ساکنین کشور می دهد، این فهرست کمی تغییر می کند.

ایالات متحده در این لیست رتبه ششم را می گیرد، در حالیکه جایگاه دیگر کشور های زیر مجموعه اقتصاد های بزرگ جهان به شدت کاهش می یابند.

کانادا در لیستی از تولید ناخالص داخلی سرانه در رتبه 17 قرار می گیرد در حالی که چین به جایگاه 62 می رسد.

 

 

 

 

در سال 2023 چه انتظاری باید از اقتصاد جهانی کشورها داشت؟

با توجه به لیست بزرگترین اقتصادهای جهان ، همانطور که انتظار می رفت، در سال 2023، همان کشورها باقی خواهند ماند.

به غیر از 10 اقتصاد بزرگ جهان ، موضوع مورد علاقه همه، بازارهای نوظهوری است که در پنج سال آینده به اقتصاد جهانی تبدیل خواهد شد.

اگر شما انتظار داشته باشید که تولید ناخالص داخلی در سرتاسر جهان تا سال 2022 در بالاترین سطح جهان باشد، اما سریع ترین رشد GDP در سرتاسر جهان از بازارهای نوظهور به دست می آید.

براساس پیش بینی های ما ، بالاترین درآمد سرانه از 2017 تا 2023 میلادی در مغولستان با افزایش 89 درصدی و پس از آن رشد تولید ناخالص داخلی سرانه به ترتیب میانمار، مصر، صربستان و بنگلادش با 83٪، 80٪، 79٪ و 67٪ خواهد بود.

بازارهای نوظهور قطعا پیشروی پیشرفت اقتصادهای توسعه یافته هستند و طبق تحلیل بسیاری از آنها تا سال 2020 به بسیاری از اقتصادهای توسعه یافته دست می یابند.

البته این امر موجب تغییر قابل ملاحظه ای در تعادل قدرت در اقتصاد جهانی خواهد شد و نشان دهنده گستردگی فرصت های جدید برای کسب و کارهای داخلی و بین المللی می باشد.

با افزایش رشد تولید ناخالص داخلی در بازارهای نوظهور، درآمد خانوارها بیشتر خواهد شد و به طور کلی جمعیت جوان تر، نقش مهمی در اقتصاد جهانی ایفا خواهند کرد.

 

 

آیا سوالاتی مرتبط با مهاجرت به کانادا ، مهاجرت به ایالات متحده آمریکا و  یا 10 اقتصاد بزرگ جهان ذهن شما را به خود مشغول کرده اما هنوز هم نتوانسته اید پاسخ خود را بیابید؟

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری  در این موارد  دارید می توانید با وکلا و مشاورین ما تماس حاصل کنید.

ما در طول مشاوره تمامی شرایط شما را بررسی می کنیم و به شما بهترین انتخاب ها را ارائه می دهیم تا شما بتوایند به راحتی تمامی گزینه های ممکن را در نظر بگیرید.

 

شماره تماس ما : ۰۲۱۶۶۷۴۶۴۵۴

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت